motozem_rijen

Téma: parkování motorky spolu s automobilem na jednom garážovém stání
23.10.2018 v 18:03
Kolegové motorkáři,
narazil jsem na problém:

Hromadná parkovací stání pod bytovým domem jsou navrhována tak, že se uvažuje s jedním automobilem (popř. jedním jednostopým vozidlem) na jednom parkovacím stání. Motorka představuje jednostopé vozidlo, které musí být parkováno na dalším parkovacím stání. Na jednom stání nemůže parkovat více vozidel. Tak praví expert přes požární bezpečnost a vychází z ČSN 730810.
Tuto normu ale na webu nenajdete ke stažení - lze ji jen koupit za cca 600 Kč. Není na ni někde odkaz ?

Takže,
to, že motorka má kapacitu nádrže cca 3x menší než automobil nikoho nezajímá.
to, že motorka stojí v garážích, kde je obsazeno maximálně 60% parkovacích míst /lze ověřit na kamerovém záznamu/ také nikoho nezajímá.
S přepisy se nepolemizuje, ty se plní i kdyby to bylo životu nebezpečné.
Striktně vzato, ani auto požárního technika, jenž ve svém elaborátu upozornil na hrubé porušení požárních předpisů, v garáži nemělo co dělat, protože jeho vozidlo neúměrně zatížilo náš dům rizikem požáru. To se samozřejmě týká všech automobilů servisních organizací udržující chod domu, stejně tak policie. Vyjímky neexistují.

Pokud snad má někdo z Vás odborné znalosti k této problematice, zkuste prosím poradit, jestli se z této situace dá nějak vybruslit - například:
a) motorka bude bez benzínu. Tj. nebude požárně nebezpečná
b) parkování motorky "vypáruji" se sousedem, jenž tam neparkuje (tj. parkuji spolu s autem na vlastním stání, ale soused na svém neparkuje)
c) přijde někdo z HZS a řekne, že parking X ks motorek na 50 stání je v toleranci, aby s tím lidi neprudili.

Naposledy editováno 23.10.2018 18:08:39

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) parkování motorky spolu s automobilem na jednom garážovém st...

24.10.2018 v 19:31 | Nahoru | #1

kavol píše: a ta norma pracuje čistě s počtem stání anebo i s jejich velikostí? - nápravou by mohlo být prostě přemalovat to na dvě stání; domnívám se, že pro neveřejná stání nejsou závazné požadavky na jejich velikost(?)Minimální velikost stání pro jednotlivé kategorie vozidel je dána normou. Počet parkovacích stání je dán počtem bytů a nebytových prostor.

Nebudu se přít s Porterfieldem, ale jsem toho názoru, že pojišťovna či HZS by museli prokázat souvislost vzniku či šíření požáru s nevhodně zaparkovanou motorkou (například překročení celkového počtu vozidel - což dle zakladatele vlákna nehrozí, nebo "přeskočením" ohně mezi nevhodně zaparkovanými vozidly). Ad absurdum by potom mohli odmítnout plnit, i kdyby někdo před požárem utekl z přijíždějícího auta a nechal jej v komunikačním prostoru nebo některé z vozidel stálo malou částí v chlívečku jiného vozidla.

P.S. kdysi jsem v Berlíně kupoval motorku, která blafla v podzemní garáži - chlapci se pokoušeli namontovat vyhřívané hefty. Přestože stály dvě motorky za sebou (předpokládám, že na jenom místě, jedna nešťastného majitele, druhá kámoše, co mu přijel s montáží pomoc), prodávající byl v pohodě a dokonce od pojišťovny dostal plnění z pojistky. A to jsou Němci oproti Čechům velcí puntičkáři...

Naposledy editováno 24.10.2018 19:41:06

(reakce na) parkování motorky spolu s automobilem na jednom garážovém st...

24.10.2018 v 19:56 | Nahoru | #2
vilemx> Domněnky, předpoklady, dohady........bohužel vše jenom řeči k ničemu. Zápis z PPP nikoho nedonutí závadový stav napravit, ovšem musí být potom připraven nést následky které z toho mohou vzniknout. Každý si musí srovnat v hlavě, jestli mu to stojí za to.

Jen malá poznámka,
- Počet parkovacích stání není určen počtem bytů.......například já bydlím v objektu kde je 60 bytových buňek a garážových stání je pouze 24. Je to dané rozsahem prostoru hromadné garáže.

- ČR má nejtvrdší požární normy v Evropě, zatím stále neharmonizované s EU.

Naposledy editováno 24.10.2018 19:57:57

(reakce na) parkování motorky spolu s automobilem na jednom garážovém st...

24.10.2018 v 19:59 | Nahoru | #3
Porterfield> nebavím se o více než 30 vozidlech na 30 stáních, ale místo 30 stání namalovat 31 - pokud na to jsou metry, když tedy hrají roli

vilemx píše: Minimální velikost stání pro jednotlivé kategorie vozidel je dána normou.ano, ale z čeho plyne, že je tato norma závazná, nikoli doporučující, pro neveřejná stání?

- když si nalajnuju místo na přibližovadlo na zahradě, přijde na mě policajt, že to mám blbě, když je to mimo oblast přímé působnosti z. 361/2000 Sb., stejně jako uvedená garáž?

vilemx píše: Počet parkovacích stání je dán počtem bytů a nebytových prostor.a z čeho plyne, že by se počet stání nemohl zvýšit?
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.

TOPlist