globalmoto_duben_nolan





Téma: Výroba vína, jak na to
2.10.2018 v 21:24
Děláte doma víno z vinné révy, případně z jiného ovoce?
Za jak dlouho doma začíná kvasit mošt a jaká je optimální teplota pro kvašení?
Pokouším se opět vyrobit pitelné víno, tak bych byl rád za každou radu.
Mám mošt dva dny v cca 23 st. teplé místnosti, dal jsem živnou sůl i kvasinky a stále nekvasí, je to v pořádku?
Demižony jsem před naplněním moštem vysířil, může obsah oxidu síry ovlivnit začátek a dobu kvašení?
Budu rád za relevantní příspěvky

1 reakcí na tento příspěvek Výroba vína, jak na to

Skvělá odpověď, děkuji! 3.10.2018 v 00:33 | Nahoru | #1
23°C je dost, mělo by se to rozjet do pár dnů (pokud to ale delší dobu nezačne, zbytečně to oxiduje a může to i chytit plíseň - potom bych to buď přihřál nebo si sežeň třeba trochu kvasnic o někoho známého, komu už to valí). Pokud jsi sířil plátkem, což předpokládám, tak by se ti nemělo podařit to přesířit (na 50l demižon dávám půl velkého plátku). Přebytek síry vyletí ven z demižonu při nalívání.

Naposledy editováno 03.10.2018 00:35:10

1 reakcí na tento příspěvek Výroba vína, jak na to

Skvělá odpověď, děkuji! 3.10.2018 v 11:11 | Nahoru | #2
U bílýho nevím, to nedělám. Červený se pět dní tváří, že nic a pak to z ničeho celkem rychle přejde do burčáku.
U bílýho bych řekl to bude mít pozvolnější nástup, ale tři dny je podle mýho předčasný plašit, že to nekvasí.
Nejlíp je to vidět na kvasné zátce. I to co okem nevidíš, na kvasné zátce vidíš, jestli to probublává.

(reakce na) Výroba vína, jak na to

Skvělá odpověď, děkuji! 3.10.2018 v 11:12 | Nahoru | #3
jarikGSXR> Teoreticky to můžeš vylít, ať se to trošku nadechne zase, ale moc nevěřím, že by jsi to přesířil. Určitě to můžeš přihřát, pokud to neuvaříš, tak bez problému. Klidně přidej kvasinky, jestli ještě máš (nezapomeň zahřát na uvedenou teplotu). Ideálně sehnat trošku už rozjetých kvasnic od někoho známého, pokud máš možnost.

Výroba vína, jak na to

Skvělá odpověď, děkuji! 3.10.2018 v 13:24 | Nahoru | #4
veškeré info co potřebuješ je zde : http://www.admiral-...20Boris%20Valenta%20(1965).pdf
here

Naposledy editováno 03.10.2018 13:24:36

1 reakcí na tento příspěvek Výroba vína, jak na to

Skvělá odpověď, děkuji! 3.10.2018 v 13:53 | Nahoru | #5
už by se to mělo dávno rozject. Podle fotky to máš ale na dně mrtvý. Pyrosíričitanem se to sice zastavuje, ale to bys musel notně zasířit. Osobně bych udělal trochu zákvasu, a pak znova založil. Neodkaluje s,e aby kvasinky měli kde ještě být a mohli prokvášet. v první vlně.

Výroba vína, jak na to

Skvělá odpověď, děkuji! 3.10.2018 v 18:23 | Nahoru | #6
jarikGSXR> Nejsou. Jen jich je teď ještě málo. Dej jim čas se namnožit.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Výroba vína, jak na to

Skvělá odpověď, děkuji! 3.10.2018 v 22:41 | Nahoru | #7
Danny350> V podstatě se liší tím,že modré hrozny se lisují třeba až po týdnu uložení ,aby víno bylo červené od slupek.Pokud se vylisují ihned je z toho víno růžové.To vysíření nádob předem by nemělo vadit,protože již před lisováním se do hroznů dává malé množství perosulfitu proti nemocím vín.Vhodné je také u šťávy změřit cukernatost a v případě nutnosti dosladit tak na těch cca 20%.No ono je to trochu složitější,především při dalším síření.Ale u trochu domácího vína se to dá přehlédnout.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Výroba vína, jak na to

Skvělá odpověď, děkuji! 4.10.2018 v 09:40 | Nahoru | #8

jarikGSXR píše: Tak dnes ráno jeden demižon začíná konečně bublat. Večer se trochu zakalil, začaly se množit kvasinky a ráno už to jede. Druhý zatím nic. Burčák, zdá se, to zachránil. Mám teď mošt v cca 24 st. teplé místnosti. Co dál ? Mám ho přemístit do cca 18 st., aby se kvašení zpomalilo a kdy přesně?


No vidíš, co jsem ti psal... U druhého demižonu ještě počkej, když se nerozjede do jednoho až dvou dnů, dáš do něho trošku z toho prvního, ten už bude krásně kvasit Já bych to asi nechal v tom teple pořád, vzhledem k tomu, jaký jsi měl problém s rozjetím kvasu. Aspoň ti to dobře a rychle vykvasí. Jinak jak se zde psalo, bílé se doslazuje na 21°, červené na 24°, pokud to již nemá danou cukernatost zráním.
Jinak po vykvašení to necháš sednout (pozor na oxidaci, když nebudeš mít plnou nádobu), stočíš, dáš do plna a necháš čistit. Samozřejmě přidat síru (vysířit demižon, pyrosulfit nebo tekutou síru). Jakmile se to vyčistí, minimálně zase ještě stočit ze sedliny. Toto je základní postup, dále můžeš dát čířidla, atd., ale to je myslím na toto množství a účel zbytečné. Jen škoda, že jsi to neodkalil na začátku, to kvalitě vína taky dost pomáhá.

Naposledy editováno 04.10.2018 09:46:10

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Výroba vína, jak na to

Skvělá odpověď, děkuji! 21.10.2018 v 21:14 | Nahoru | #9

jarikGSXR píše: OK, nechám to sednout. Nahoře už to začíná být čiré, sířit budu i další demižon. Ty bublátka tam můžu nechat, nebo je raději zašpuntovat ?


Perlí to ještě trošku? Tipuju, že minimálně. Pro klid duše to tam můžeš nechat, až se to vyčíří, tak to stoč z kalu a už to zavři normálně, nemělo by z toho už nic jít.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Výroba vína, jak na to

Skvělá odpověď, děkuji! 12.11.2018 v 08:42 | Nahoru | #10

jarikGSXR píše: Tak jsme dnes konečně ochutnali jeden demižon a víno je chuťově výborné. Trochu sladší a více alkoholu (rmut měl 23 °). Chutnalo všem a zájem i o odkoupení pár litříků. Takže výsledek pro mně vynikající. Samozřejmě víno nechám pro rodinu a pár známých. Pokusím se ještě pár lahví archivovat.
Základ je tedy síření, dobrý start kvašení při vyšší teplotě a následné pomalejší kvašení při nižší teplotě. Před moštováním jsem odstranil shnilé části hroznů a před lisováním střapce. Dvojí odkalení a doplnění nádob těsně pod špunt. Uvidíme ještě až dozraje a jak dopadne archiv.


Paráda, to mě těší. Vidíš, že to jde a není to zase tak složité...
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist