Téma: Má smysl v ČR kupovat enduro?
Zdravím všechny, delší dobu uvažuji, že si koupím nějaké enduro na odreagování, občas terén, polňačky a třeba do budoucna i nějaký výlet do Rumunska, pokud bych natrénoval a samozřejmě dostal se do party fajn lidí, kteří tam jezdí. Ale čím dál víc si říkám, jestli to vůbec má smysl, když se nikde pořádně nedá jezdit.
Pohybuji se v JČ, spíš k Vysočině a i když se se zdá, že to na Českomoravský vrchovině bude s možnostmi OK, tak to úplně není pravda. Samozřejmě uvažuji spíš o nějaké legální formě, protože přijít o papíry někde v lese se mi z pohledu práce moc nehodí.
To, jakou mašinu zvolit nebudu rozvádět, toho je tady mraky (ostré EXC nebo klidnější 690R, pokud koukám na KTM).
Na silnicích je to v poslední době masakr, tak si říkám, že občasné zablbnutí na enduru je myslím na místě.
Prostě jen taková úvaha... jak to vidíte?


Naposledy editováno 06.01.2018 21:04:06

Má smysl v ČR kupovat enduro?

31.7.2017 v 17:17 | Nahoru | #31
Uprostřed Mohavské pouště u benzínky ve městě Baker jsem dal řeč ze čtyřmi enduráky. Říkali že jedou řádit do Mexika. Ptal jsem se jich jak je to z volným ježděním v USA ale nějak jsme si nerozuměli. ...asi neuměli česky
Tak mě alespoň vyfotili na amerických endurech!

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

31.7.2017 v 18:32 | Nahoru | #32

enduro_da píše: Jo, AJP PR5 250 vypadá na začátek jako vhodný kus. Oproti Jawě to nebude takový skok. Navíc se dají objednat zkušení jízdy a prý to s nimi funguje.. Ale osobní zkušenost nemám.

AJP PR5 si koupil kamarád, jezdil i na PR4, to je prej takový traktorovější, hlavně PR5 má podstatně lepší podvozek. Kamarád je v Liberci prodává, svezla se na tom i jeho žena která nemá papíry a seděla naposled na Simsonovi a šlo ji to, na začátek dobrej stroj. V Liberci a tuším v Plzni je možnost se na tom projet víceméně kdykoliv, občas dělaj předváděčky i jinde, hledej.
Sám pokukuju po PR7, ale těch peněz a jetý ještě nejsou.
Čau, Tom

(reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

31.7.2017 v 18:36 | Nahoru | #33

Mr.Dreamer píše: Nedá? V čechách? Česko je pro mě jedna z nejlepších zemí na enduro, máš tady skvělé mapové podklady, husté osídlení, takže všude vede nějaká cesta, ta pravidla jsou celkem nejasná, takže ve výsledku s SPZ můžeš na spoustě míst jet legálně, většina orgánů tě stejně nemá na čem honit, těch pár, co už něco slušného terénního mají na tom silně neumí a těch pár kteří umí, mají většinou mozek v hlavě, takže pokud neděláš bordel a jsi slušný, vůbec tě neřeší. Navíc máš u nás členitou krajinu, každej kousek jinej, ale pořád krásnej, spousta věcí k vidění, také tu už lidé žijí nějaký ten pátek.
Když někam jedeš a nespěcháš, není problém projet i dlouhou trasu 95% mimo silnice, stáhneš si Mapy.cz, máš tam vyznačené polňačky, cyklostezky, zajímavosti. je dobré dodržovat pár zásad, mít co nejtišší motorku, nejezdit jak hovado, do slepých zatáček tak, abys to byl schopný vychytat, pokud by jel někdo jako ty v protisměru, v blízkosti jezdce na koni to chcípnout, kolem lidí pomalu, bacha na psy, nejezdit po zasetých polích, nesrát se nikomu na soukromý pozemek, nejezdit pořád dokola v nějakém obydleném místě, obecně nedělat bordel a krásně si pak zajezdíš .Přesně..

(reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

31.7.2017 v 20:47 | Nahoru | #34

TomElefant750 píše: AJP PR5 si koupil kamarád, jezdil i na PR4, to je prej takový traktorovější, hlavně PR5 má podstatně lepší podvozek. Kamarád je v Liberci prodává, svezla se na tom i jeho žena která nemá papíry a seděla naposled na Simsonovi a šlo ji to, na začátek dobrej stroj. V Liberci a tuším v Plzni je možnost se na tom projet víceméně kdykoliv, občas dělaj předváděčky i jinde, hledej.
Sám pokukuju po PR7, ale těch peněz a jetý ještě nejsou.
Čau, TomPR4 v té vyšší specifikaci mají přeci stejné podvozky jako ty PR5 v té specifikaci, jen je jedno vzduch a druhé voda. Samozřejmě když jdeš po těch nižších modelech, tak to stojí na levnějších komponentech, ale to dává smysl, alespoň mi to tedy bylo tak vysvětleno...

Má smysl v ČR kupovat enduro?

24.8.2017 v 16:07 | Nahoru | #35
No to byla vskutku první věc co mně napadla, když jsem pořídil ostrou EXC350, jestli je na tom kde jezdit. A dneska po necelém roce musím říct, že to byla úplně zbytečná obava. Jezdil jsem i na té vaší Vysočině:) a měl jsem deprese, protože jsme po lese lítali tři hodiny a nepotkali ani živáčka.
Možnosti jsou ale nejlepší je, když tě povodí někdo, kdo jezdí. Samotnýho tě to stejně bude bavit daleko míň, než když si najdeš kumpány. Ale zase ne moc, na desetičlenné tlupy enduráků není nikdo zvědavej...
A nic ti nebrání si zajezdit i jinde. Nevěřil bych, jak jsou perfektní lokality i v tom blbým Chorvatsku.

Má smysl v ČR kupovat enduro?

30.8.2017 v 07:10 | Nahoru | #36
Hezky se to čte, tak věřím, že to tak je... Teď jen vybrat správně. Díky.

Má smysl v ČR kupovat enduro?

24.11.2017 v 15:06 | Nahoru | #37
Čím ľahšiu motorku kúpiš, tým sa budeš menej báť výjazdov a pádov, viac si dovolíš a skôr sa naučíš jazdiť.
Mal som 2T 250ccm, ostré enduro, ktoré malo síce výkonu veľa, ale ako začiatočník som ho nedokázal využiť, ani ho mať pod kontrolou a ak som chcel jazdiť len tak kochačkovo, tak to pre tú motorku nebolo to pravé. Chce to jazdca, ktorý sa tomu venuje, odmaká si to, aby si to potom mohol užívať.
Dnes by som kupoval PR4, alebo ekvivalent.

Má smysl v ČR kupovat enduro?

4.12.2017 v 17:02 | Nahoru | #38
Nema to smysl

Má smysl v ČR kupovat enduro?

Skvělá odpověď, děkuji! 7.12.2017 v 10:53 | Nahoru | #39
Tak jak říkají kluci, ono je důležité si uvědomit co pro tebe enduro znamená a co budu vlastně jezdit....Já začínal na civilní WR250R a věděl jsem uplný prd ale jsem strašně rád že jsem si hned na start nekoupil ostrou nebo už vůbec nee nějakou těžkou ludru s obsahem 650 a víc, kde bych měl sice výkon jak prase ale naprosto k hovnu, max na silnici na machrování, jak to to pár lidi udělá protože si myslí že ostrá 4T 250 "nejede",..WRko bylo perfektní nástroj na celodenní výlety mimo silnice a později při vyjíždkách s jinýma lidma jsem teprve poznal pravý význam toho co je enduro,..začal se jezdit těžký terén plný výjezdů sjezdů, ruzné přejezdy klád, překážek v lese i na různých enduro/CC tratích,...a když člověk to WRko (130kg) tahal xkrát za vyjíždku z výjezdu, či nějakého průseru, nebo chtěl jezdit delší dobu po enduro trati,..zjistil že to chce něco lehčího a obratnějšího,...po vyzkoušení všeho možného jsem skočil do 2T250 a po půl roce jsem stále spokojen,..zkoušel jsem různé 4T 250 až 450 a tam mě nejvíc sedla EXC350 nad kterou jsem hodně přemýšlel a delší dobu měl za to že ji budu mít ale po vyzkoušení 2T 250/300 bylo jasno,..300 šla bezprostředně od spodu a u té 250 je ten spodek takový gumovější a trvá než se rozmotá...tak mi sedla víc a nelituji,... Jinak jaro27 to napsal krásně tomu už se ale pak člověk musí více věnovat a trošku na sobě makat jinak si to neužije,..a na výlety po polňačkách to opravdu není,...kdybych měl jet na celo denní výlet tak bych jel radši na WRku,...sorry že jsem se tak rozepsal,...tohle jsou zas mé zkušenosti a myšlenkové pochody,...aspon ti to trošku nastíní,... ale každý si to musí projít sám a vyzkoušet,... podle toho co píšeš tak jestli nejsi nějak extra těžký tak AJP PR5 na začátek by ti mohla ukázat směr a hodně naučit,..výletovat se s tím dá,..a na druhou stranu to dokáže šplhat ve výjezdech hodně vysoko,... a jinak co se týče míst na ježdění tak toho je spousta,..věřím tomu že kolem sebe máš místa o kterých ani nevíš že fungujou,..já na začátku taky znal jen polňačky a pár mx dráh,...tedka je tolik možností že nevím kam jít jezdit dřív,...

Má smysl v ČR kupovat enduro?

26.12.2017 v 13:54 | Nahoru | #40
Můj názor je ten: Kup si co uznáš sám za vhodný a jezdi kde chceš! Kdyby jsi se měl řídit všech zákazů tak by si nemohl ani vyjíd na svůj dvůr a uprdnout si

2 reakcí na tento příspěvek Má smysl v ČR kupovat enduro?

30.12.2017 v 21:17 | Nahoru | #41
Ahoj, díky všem za poznatky a za slušné příspěvky.

Opravdu je pro začátečníka těžký rozhodování, do čeho jít. A i to, jak to celé vidí a co od toho čeká, pokud s tím nemá žádnou pořádnou zkušenost.

Pak jde i o budoucí prodejnost moto, pokud bude chtit postoupit dál.

(reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

27.4.2018 v 13:49 | Nahoru | #42
enduro_da>

To tady trochu oživím. Touha po nějakém "enduru" mě popadla minulý podzim. Nikdy jsem to nezkoušel, ale strašně mě začalo lákat poznávání něčeho mimo silnice. Na silnici jezdím cca 17 let, mimo jsem najel nula nula prd a na "krosce" jsem nejel vůbec.
Nechtěl jsem do toho dávat hodně peněz, nebyl jsem si jistý, jestli na to najdu čas a nepřestane mě to bavit.
Moc dlouho jsem ale nevybíral, zakoukal jsem se do starých Husqvaren, které nestály a nestojí ranec, jen je těžké najít něco obstojného za rozumný peníz. Některé, které jsem objel, byly vyloženě chudinky, nakonec jsem ale sehnal model, který jsem chtěl nejméně, a totiž tupou TE410E s 25kW a startérem.

Když koukám zpětně, byl jsem fakt vemeno, je to úžasný nářadí, který BOHATĚ stačí na "moje enduro", což jsou výlety všude možně po krajině, v žádném případě ale huntování nějakého kusu lesa, to mě nebaví, cesta prostě musí ubíhat a pokračovat. Občas se člověk někde zasekne, ale je to "vyřešit a pokračovat dál"...

Jak píšu u sebe v profilu, co jsem si mohl koupit? Husqvarnu za cca 30, která nebude v TOP stavu a bude chtít servis, nebo KTMku za cca 60, která nebude v TOP stavu a bude chtít servis...

No a povedla se Huska, co stála 22, potřebovala servis za cca 10, ale od té doby funguje nádherně a baví mě.

A baví mě dokonce tak, že mám "silniční krizi", tak nějak mě přestává bavit ježdění po silnici... Rychlost mě nějak nebere + ty nic moc silnice + ten provoz, který pořád musíš řešit... Jízda na 20 let starý Husce mě prostě aktuálně baví více, než jízda na Ducati...

Pokud jsi tedy ještě nekoupil, něco kup... S chladnou hlavou... Na zkoušku... A uvidíš, jak dál...

3 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

9.3.2020 v 08:18 | Nahoru | #43
enduro_da>... taky to ozivim... jak jsi se rozhodl? Shodou okolností váhám mezi podobnými stroji... 690R/701 na straně jedné a nebo jako AJP PR5/SPR310 na straně druhé... a sám nevím...

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

9.3.2020 v 21:59 | Nahoru | #44
MedWed> Jestli ti to pomuze, tak podle mě když není parta je ostrý enduro k ničemu, budeš se sám v lese bát, nebudeš se mít od koho učit a rychle to omrzí. A pokzd parta existuje, kouknul bych na čem a jak jezděj a podle toho vybíral. Já na enduro partu čekal 20 let...

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

9.3.2020 v 22:13 | Nahoru | #45
MedWed> No? Pokud máš BMW Xchallenge, což je velmi podobné jako 690/701, tak musíš vědět co od těchto motorek čekat. A AJP PR5 zvládne zhruba to samé, jen jde o nižší objem motoru, nižší výkon a nižší váhu. Pokud víš, co chceš jezdit, tak by rozhodování nemělo být složité.
Každopádně u všech uvažovaných motorek o lehkou ostrou nejde! AJP je sice lehká, ale tupá!

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

9.3.2020 v 22:18 | Nahoru | #46
storeman> Mic se v tom nevyznám, ale spr310 by měla být motorově bývalá TE310, to by mělo být ostrý enduro

(reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

9.3.2020 v 23:52 | Nahoru | #47
Dave81> prave abych nejezdil sam, tak jsem do endura uvrtal zenu... kdyz nic jinyho, tak ze by mi zavolala sanitu/helikopotvoru
Moje "enduroparta" je od EXC300 po XT1200Z, cili tudy cesta nevede...

(reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

9.3.2020 v 23:53 | Nahoru | #48
storeman> jestli neco nechci, tak je to ostra lehka... nechci (irelevantne) mth servis, moc mi nevoni 2t (jinak by byla ve hre i Beta Xtrainer)...

V podstate vim, co mam od velke cekat, jde o to, zda me mala nebude bavit vic?

(reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

9.3.2020 v 23:54 | Nahoru | #49
Dave81> ono to spis vypada na tu PR5, protoze verim, ze u SPR to poserou cenou...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

10.3.2020 v 08:34 | Nahoru | #50

Dave81 píše: MedWed> Jestli ti to pomuze, tak podle mě když není parta je ostrý enduro k ničemu, budeš se sám v lese bát, nebudeš se mít od koho učit a rychle to omrzí. A pokzd parta existuje, kouknul bych na čem a jak jezděj a podle toho vybíral. Já na enduro partu čekal 20 let...Souhlasím.

Za sebe doplním, že parta není a pořád mě to bere. Teď už se na to vyseru, protože už začíná sezona na silnici, ale ... tentokrát bych volil KTM EXC 500 tak cca 2015+. Ta motorka je víceméně dualsport a ne úplně ostrý enduro. Je hodnější než 450, pořád extrémně silná a lehká. Kuklík, jakože TOP pan Enduro, jezdí normálně závody na EXC 500. A podle spousty zahraničních příspěvků se při hobby použití dá o něco protáhnout interval na olej a motor udělá několik desítek tisíc km ...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

10.3.2020 v 08:59 | Nahoru | #51

Animals21 píše: Souhlasím.

Za sebe doplním, že parta není a pořád mě to bere. Teď už se na to vyseru, protože už začíná sezona na silnici, ale ... tentokrát bych volil KTM EXC 500 tak cca 2015+. Ta motorka je víceméně dualsport a ne úplně ostrý enduro. Je hodnější než 450, pořád extrémně silná a lehká. Kuklík, jakože TOP pan Enduro, jezdí normálně závody na EXC 500. A podle spousty zahraničních příspěvků se při hobby použití dá o něco protáhnout interval na olej a motor udělá několik desítek tisíc km ...Jj EXC500 je fantastický duál (já ji moc zvažuju), dá se dohledat blog kde nacestovala 100 000km!!! Více-méně bez zásahu a servisní intervaly se při "turistice" opravdu násobně natahují ale to chce začít novým strojem (ne několik sezon rasovanou a na údržbě šizenou závodničkou) a to je samo o sobě 250-300t + nemálo peněz do nutných úprav... větší nádrž, sedlo, dělené z.kolo, popř kapotka aj....

(reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

10.3.2020 v 15:13 | Nahoru | #52
PETARDAK> mazec, zajimava alternativa... dost (az moc) silny a pritom paradne lehky... hm hm...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

10.6.2020 v 16:52 | Nahoru | #53

MedWed píše: enduro_da>... taky to ozivim... jak jsi se rozhodl? Shodou okolností váhám mezi podobnými stroji... 690R/701 na straně jedné a nebo jako AJP PR5/SPR310 na straně druhé... a sám nevím...Ahoj, tak jsem stále bez endura. Budovali jsme bydlení, tak se řešilo něco jinýho. Jinak stále řeším stejnou otázku. 690 /701 nebo PR5. Sám nevím. A když 690 R/701, tak co je ještě koupitelný, kolik km a stáří, stav...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

10.6.2020 v 19:32 | Nahoru | #54

enduro_da píše: Ahoj, tak jsem stále bez endura. Budovali jsme bydlení, tak se řešilo něco jinýho. Jinak stále řeším stejnou otázku. 690 /701 nebo PR5. Sám nevím. A když 690 R/701, tak co je ještě koupitelný, kolik km a stáří, stav...To jsou velmi odlišné stroje, mám Cčkovou KLR, srovnatelné 701, i když technicky samozřejmě níž a PR4, zase o něco lehčí a slabší než PR5, ale zase srovnatelné, a uplatnění mám pro obě .

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

10.6.2020 v 19:38 | Nahoru | #55
Mr.Dreamer>... tak srovnávat KLR s 701... to chce hodně sebevědomí

/edit


Naposledy editováno 10.06.2020 19:38:39

Má smysl v ČR kupovat enduro?

10.6.2020 v 19:42 | Nahoru | #56
Co to je za dotazy? Jsi nikdy nevidel stav silnic v CR? Nemusis hledat ani uzavreny enduro areal nebo MX trat a resit nejake povoleni. Staci proste vyjet jen na vylet mimo dalnice a silnice prvni tridy a hned mas k dispozici obrovskou plochu na blbnuti - rolety, diry, sterk, kaluze, pisek, blato z pole skoky pres zpomalovaci prahy, pres stredy kruhovych objezdu atd. atd.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

10.6.2020 v 20:25 | Nahoru | #57

MedWed píše: Mr.Dreamer>... tak srovnávat KLR s 701... to chce hodně sebevědomí

/editProč? Na obou jsem dost najel (tedy více na KTM, ale barva plastů mě nikdy netankovala) a ty motorky jsou velmi srovnatelné, jen jedna je o 15 let mladší.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

10.6.2020 v 20:27 | Nahoru | #58
Mr.Dreamer> proto jsem doplnil to mrknutí... asi patří ho stejné škatulky, ale v přímém srovnání by to pro KLR bylo asi smutné...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

10.6.2020 v 20:34 | Nahoru | #59

MedWed píše: Mr.Dreamer> proto jsem doplnil to mrknutí... asi patří ho stejné škatulky, ale v přímém srovnání by to pro KLR bylo asi smutné...Editu jsem si nevšiml, ale ani tak jsem uražen nebyl, mít na to, vyměním KLR za KTM, ale nemám na to a raději budu mít 4 levnější motorky, která má každá jiné užití, než jednu drahou, která bude minimálně ve 3 kategoriích velký kompromis.

A k té KLR, kdybys porovnal starý a nový SBK, rozdíl bude větší, u MX, lehké, cesťáku i trialky ten rozdíl také bude o něco znatelnější. Mastodonty se za tu dobu posunuly nejméně a proto je taky KLR to poslední, co bych upgradoval.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Má smysl v ČR kupovat enduro?

11.6.2020 v 10:35 | Nahoru | #60
Mr.Dreamer> jako jo, kus pravdy mas

kamarad si po XX letech poridil TTR... a bajil o tom, jak je to nejlehci a nejlepsi dualsport... parkrat ho projel a zjistil, ze ho sali pamet... takze TTR uz jen stoji jako "youngtimer"

jen chci rict, ze treba tlumeni je uplne jinde... o vykonu a jeho prubehu ani nemluvim...

ale ano, SBK je po tech letech daleko vic rozdilne
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.
Související témata
Téma Autor Odp. Posl. příspěvek
Olej u sekundarka Exc KTM EXC 250 Radek199 25 9.9.2020 v 11:09 Rischwon
690 enduro R - kolesá KTM 690 Enduro R jaro27 5 9.9.2020 v 09:32 brzda
Přívěra exc 300 1992 KTM EXC 300 pilsner808 3 28.6.2020 v 20:38 CB600
Polepy KTM EXC 250 F kokot123456789 4 27.6.2020 v 20:59 kokot123456789
Pomožte mi s výběrem adventure/endu... [1, 2] BMW F 800 GS, KTM 690 Enduro R Minister 44 24.6.2020 v 08:09 Minister

TOPlist