Originální díly PARTSDEPOT

Téma: Budíky na Hornetu 900 zlobí
Ahoj, prosím o radu, zvlášť pokud se někdo z Vás s obdobným problémem již setkal. Koupil jsem Horneta 900, ale občas tomu blbnou budíky - někdy se stane, že ručičky klesnou a denní počítadlo zhasne, resp. ukáže různé náhodné znaky. Stačí vyndat a zandat pojistku a budíky zase frčí dál. Zajímavé je, že se mi tak stalo (zatím) pouze zastudena a když motorka jde na volnoběh, za jízdy nic. Na motorce jsem včera ujel skoro 200 km bez problému, dnes ráno přijdu, nastartuju a za půl minuty budíky spadnou. Po odpojení a připojení kontaktu vše ok, ale myslím, že pokud by klapala dál na volnoběh, tak by zase spadly. Včera během těch 200 km jsem často stál např. v koloně cca hodinu na volnoběh a nic, budíky makaly jak mají. Prodávajímu se to prý nestalo, až prvně co jsem pro motorku přijel a myslí si, že by za to mohla voda po čištění motorky vapkou (před prodejem).

Tedy prosím, setkal jste se s tím někdo, případně na které kontakty (pokud to jimi může být) se zaměřit? Horneta mám prvně, takže ho vůbec neznám, kde jsou jaké konektory a tak. Předem díky za reakce.

Budíky na Hornetu 900 zlobí

Skvělá odpověď, děkuji! 11.8.2016 v 13:15 | Nahoru | #1
Horneta také do detailu neznám, ale pokud na něj předchozí majitel pustil wapku a zřejmě pěkně zblízka, tak dost pravděpodobně se dostala voda do budíků a oxidují tam nějaké kontakty, v důsledku čehož vypadává napájení (a elektronické počitadlo se mžikovým výpadkem může "kousnout" a pak skutečně potřebuje odpojit na pár vteřin od napájení, aby se "zresetovalo"). Ještě můžeš zkusit prošpricnout konektory budíků kontaktolem a několikrát spojit a rozpojit (aby se kontakty ošoupaly od případného sajrajtu), ale jinak bude třeba budíky sundat, rozebrat (snad to půjde kloudně a nedestruktivně) a vyčistit. Možná tam také bude někde studeňák, který se vlivem vlhkosti "dorazil", nebo se mohl prostě vibracemi už "uklepat" a s mytím motorky wapkou to nemusí souviset.

Budíky na Hornetu 900 zlobí

11.8.2016 v 16:59 | Nahoru | #2
Jinak dělá to kdykoliv, při zapnutém motoru i jen při zapnutém zapalování. Před chvílí jsem to opět "diagnostikoval" a budíky spadly už i při jízdě, takže neutrál na to nemá vliv. Jinak jsem teď šel, odkrytoval zezadu budíky a několikrát odpojil a zapojil konektory obou budíků (ty konektory jdou tedy celkem zvolna, defakto tam drží jen takovou plastovou krytkou). Do budíků je vidět maličko, ale pohledem tam nebyla vidět žádná viditelná závada - voda atd. Nezkoumal jsem to, ale snad půjdou přinejhorším nějak rozumně rozebrat, dostat se ke konektorům je hračka, sundat je taky myslím půjde bez problému. Jinak jsem přišel na zajímavou věc - kryt budíků byl špatně nasazen, resp. byl nasazen křivě. Kryt drží na šroubkách nahoře i dole, přičemž dole šroubky byly zašroubovány rovnou v těle budíků a kryt byl na nich jen položen, držel pouze na šroubkách horních. Kryt budíků tak musel být odchlípnutý, odhaduji tak 0,5 cm ven. Nevím, jestli to mohlo mít nějak zvlášť vliv na pronikající vlhkost, ale dobře to asi nebylo. Jinak když jsem včera jel právě domů, cca těch 200 km, celou cestu v pohodě, ale v druhé půlce cesty jsem pěkně zmoknul, byl docela slejvák, tak se tam mohla vlhkost dostat zase. Ale jinak v dešti to bylo v pohodě. Je to jen taková teorie, která by byla pro mě nejpříznivější, pokud to nebude ok tak holt budíky ven a kontrola. Snad to nebude tak šílené...

Budíky na Hornetu 900 zlobí

11.8.2016 v 21:21 | Nahoru | #3
Tak to bych se docela obával toho, že už v těch budících někdo vrtal a závadu pořádně neodstranil, pokud ji tedy vůbec našel - takže bych spíš věřil tomu, že prodejce kecal v tom, že "dosud se to nedělo". Když tedy budíky očividně nejsou správně sestavené a každopádně to mohlo pomoci průniku vody dovnitř. Konektory by nějaký odpor měly klást každopádně, úplně zvolna by jít neměly. Každopádně ještě můžeš zkusit při zapnuté spínačce (a stojícím motoru) zakvedlat kabelovými svazky kolem budíků, jestli to nezahapruje - pak logicky začít hledat místo, v kterém se to mele nejvíc, když budíky vypadávají. Když se takto nic neukáže, tak zkusit poklepat, klidně i mírně pobouchat dlaní na těleso budíků a když to zahapruje, tak bude někde porušená cesta napájení uvnitř. Pak jedině budíky sundat a rozebrat, v nejhorším bys je mohl přivézt - mám sice vystěhovanou dílnu, ale v nouzi bych si tam nějaký improvizovaný ponk snad zbouchal.

Budíky na Hornetu 900 zlobí

11.8.2016 v 23:20 | Nahoru | #4
Už jsem s tím zkoušel kvedlat, kroutit a klepat za chodu, když jsem to měl sundané, ale budíky bez zaváhání fungovaly dál... Spíš to vypadá, že to vedení/kontaktu nebude. Ještě jsem při skládání zjistil, že ten kryt byl špatně nasazený zřejmě proto, že byl kabelový svazek špatně veden a byl jakoby přitlačen (skřípnut je asi příliš) tím krytem. Takže teoreticky jestli není porucha ještě ve vedení kabelu... Ale jak píšu, na mechanické pohyby vedení to nereagovalo. Po složení jsem motorku projel, po chvíli budíky zase spadly, ale po vypnutí a zapnutí zapalování opět fungují, což je zajímavé, protože to se doteď ještě nestalo, musel jsem vždy na několik vteřin odpojit přívod na pojistce (ta tam je napevno). Zítra budu jezdit dál a uvidím, jak se to bude chovat. Tohle je zrovna ten typ závady, která se opravuje špatně, někdy je prostě lepší, když to nechodí vůbec Pak uvidím, možná by bylo lepší rovnou omrknout samotné budíky, proměřit spoje, jestli je to možné. Díky Ti za nabídku, byl bych raději, abych tě s tím nemusel zatěžovat, kdyžtak až bude nejhůř...

Jinak prodejce samozřejmě kecat mohl, to se stává nezřídka, ale zrovna tenhle vypadal jako poctivý chlapík :) tak bych mu to snad i věřil.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.
Související témata
Téma Autor Odp. Posl. příspěvek
Držáky bočních kufrů Kappa Honda CB 900F Hornet Jiřřan 6 22.1.2021 v 12:28 maciek-moto
Po zahřátí nehází jiskru po výměně ... [1, 2] Honda CB 900F Hornet Tonaki 31 5.1.2021 v 03:59 Mnozka
držáky pro boční kufry Honda CB 900F Hornet Jiřřan 1 21.12.2020 v 15:23 zdenysrx6
Pancéřové hadice z Ali [1 ... 4, 5] Honda CB 900F Hornet jiriois 143 6.11.2020 v 11:45 DrDNA01
Jak nekoho muze bavit jezdit na mot... [1, 2, 3] Honda CB 600S Hornet, Suzuki DL 1000 V-Strom, Honda ... MarcelTheRevenger 72 11.10.2020 v 17:14 KabirBedi

TOPlist