Originální díly PARTSDEPOT

Téma: Rozklad oleje v benzínu
17.5.2014 v 16:38
Zdravím všechny,

otec teď byl kupovat olej do křoviňáku a prodavač mu tam tvrdil, že prý když ten olej v tom naturalu stojí delší dobu (14 dní), tak potom dost často řeší zadření motorů. Prý za to může biosložka v naturalu, která degraduje ten olej a prý by se tam měl přidávat ještě nějaký stabilizátor...

No nevím, přijde mi to jako dobrý reklamní trik, co na to říkáte? Že by se mi Zetka přidírala kvůli tomu, že tam mám benzín delší dobu a degraduje mi v tom ten olej?
Předchozí
1 2
Následující

Rozklad oleje v benzínu

27.6.2019 v 17:11 | Nahoru | #31
Tak nevím co tam leješ. Já vytáhl 25 let starou sekačku s motorem Vari se skoro plnou nádrží a posekl 0,5ha louky na rok starý benzín s motorákem jako vždy. Je pravda, že jsem vytáhl 475 po výměně spojky a po ujetých 10km jsem kousek od domu tlačil. Po otevření plovákovky tam byly dvě bublinky vody, nic tragickýho a po vyfoukání trysek na první šup burácela jako vždy. V nádrži mám epoxid, v další taky a ještě 2x kaučuk a benzín z xx strojů včetně sekaček, křováků, pil ap. nikdy nevytahuju.

1 reakcí na tento příspěvek Rozklad oleje v benzínu

27.6.2019 v 17:49 | Nahoru | #32
Po devíti měsících jsem vytáhl křoviňák, pro jistotu cmrndl do nádržky trochu oleje, protřepal, nemíchal... a ta svině chytla na první škubnutí
Takže olej to možná kurví, nicméně pořád to jde zapálit, tak aspoň že tak.

Naposledy editováno 27.06.2019 17:50:06

(reakce na) Rozklad oleje v benzínu

28.6.2019 v 07:56 | Nahoru | #33
Krovak> Gratuluji ke slušné čerpací stanici.Já už jsem od jara čistil cca 10 karburátorů a několik pil a křovinořezu opravil nalitím čerstvé směsi....

Rozklad oleje v benzínu

28.6.2019 v 08:00 | Nahoru | #34
Večer jsem to přecedil, dolil čerstvým a jak fičela

Rozklad oleje v benzínu

3.7.2020 v 09:24 | Nahoru | #35
Můj Pérák po 12000km na M2T - stav karobonu v kolenech....

Rozklad oleje v benzínu

3.7.2020 v 17:09 | Nahoru | #36
opět jsem vytáhl křovák, pilu a bubnovku, vše s loňskou směsí a ono se to točí . Bubnovku mažu 26 let jen M2T, nebo motorákem co je kdy po ruce. Nechápu co tam kdo leje, že furt něco jen čistí .

Rozklad oleje v benzínu

23.7.2020 v 11:56 | Nahoru | #37
Já po delší době stání (rozuměj třeba přes zimu) raději trochu oleje do nádrže přileju. Možná je to placebo efekt, ale zatím (musím zaťukat) jsem neměl (nebo nezpozoroval) problém.
Do motorky dávám většinou M2T, do křoviňáku a pily Alfu.
Minimálně v případě té Alfy nemůže být o nějákém sedání oleje, jak se tu zmiňovalo, řeč. Mám to namíchané v litrové petce od mléka a když to tam zbyde, je to pořád jako malinovka (Alfa je červená). Takže žádné usazování.
Nicméně, že dnešní benzín nevydrží můžu potvrdit dvojitou zkušeností.
Před lety jsem nenastartoval auto - Formana (stříkačku), protože mi odešlo palivové čerpadlo. Mám ho na plyn, benzín tam byl víc jak půl rok, ale to co bylo v nádrži a čerpadle se benzínem nazvat nedalo. Loni jsem to auto dával po roční odstávce do chodu a ne a ne nastartovat. Z nádrže jsem vypustil asi 10 litrů něčeho co vypadalo jako jabelčný mošt a smrdělo jak syntetické ředidlo. Jak jsem nalil nový benzín motor bez problému naskočil...
Kamarád na tu břečku zkoušel jezdit na Číze v nějákem poměru s novým banzínem a říkal, že to je celkem v poho, až nedávno nemohl nastartovat asi hodinu, než se mu to podařilo roztlačit... Ale zas prý nějáká jeho stará pila, co na nový benzín dělá zagorku na tenhle archív jede jak vzteklá.
Jeden známý co dělá celý život veterány mi onehdá říkal, že "kvůli těm sračkám co prodávají na benzínce" nedělá pomalu nic jiného než že čistí karburátory.
Takže asi tak jako degraduje samotný benzín, bude degradovat i směs benzínu s olejem. A protože nejsem chemik, tak jen laicky odhaduji, že tam budou probíhat nějáké chemické porcesy, při kterých bude vznikat množství úplně jiných látek než je v čistém benzínu a tenhle chemický koktejl asi bude ovlivňovat i mazací schopnosti staré směsi. Asi to nebude za 14 dní ale za nějákou dobu určitě.
Proto, jak jsem psal v úvodu raději naliju do staré směsi ještě olej navíc a mám z toho lepší pocit.

Rozklad oleje v benzínu

23.7.2020 v 13:51 | Nahoru | #38
co mají plyňáci v benzínových nádržích celkem dobře vím, to bych sem netahal a plyňáci jezdí jen s pár litry benálu a čerpadlo se nemá čím chladit a mazat a odejde do háje. Aktuálně jsem shodil karbec po 3 letech ze své párkrát ročně jeté 475 s rok starým palivem zkrz přetryskování a nic neobvyklého jsem v něm nenašel, čistý . Jistě trocha oleje navíc ničemu neuškodí, dávám ho i do paliva 4T motoru v zahradním traktoru.

Rozklad oleje v benzínu

27.7.2020 v 14:33 | Nahoru | #39
Natural už dávno není to co býval, po cca dvou letech stání v nádrži u jawy sežral celé sítko, zbyl tam jen ten cín. Někde jsem četl, že N95 není určen na dlouhodobé skladování a musí se co nejdřív spotřebovat. Od té doby do moto, sekačky a pily zásadně VERVA 100, nikde se nic neucpává, nerezne, nic nečistím, startuje to po zimě bez problémů. Použil jsem i loňskou směs s olejem do pily a nezadřel , ale znovu to zkoušet radši nebudu jak to tak čtu .

Rozklad oleje v benzínu

27.7.2020 v 15:05 | Nahoru | #40
tak o dvou letech se nebudeme snad ani bavit. Zásadně Vervu nemusím, protože do roka směs vyjedu i v bubnové sekačce a právě jsem dosekl křovákem kam jsem dal směs n95+stihl od loňska a nic se nestalo

1 reakcí na tento příspěvek Rozklad oleje v benzínu

27.7.2020 v 15:56 | Nahoru | #41
Musím též konstatovat, že benzín do sekačky, křivinořezu a traktůrku dávám zcela obyčejný 95 a nikdy po zimním stání, což je tak většinou šest měsíců, nemám žádný problém se startem a to samé s motorkama ať dvoutakty či čtyřtakty.

(reakce na) Rozklad oleje v benzínu

27.7.2020 v 18:08 | Nahoru | #42
FJRPEPA> je to jen o čistotě, manipulaci a údržbě , může snad někdo doufat, že motor natočí a 2 roky starým palivem, může mít i pozlacenou mušli či vervu , jen histerie . Letitý 2T Jikov stojí jak píšes i cca 10 měsíců a vždy zavrčí i na starou směs bez škytnutí a za cca 26 let jsem na karbec nesáhl a poseče přes hektar louky a co jede do toho se nejebe.

Rozklad oleje v benzínu

28.7.2020 v 14:35 | Nahoru | #43
O start jsem se nepokoušel. Spíš mě překvapilo co je to za humus když jsem to vylil a jak to vyžralo nádrž a sítko. Nikdy dříve jsem to u starého benzínu nepozoroval.
Pokud něco používám párkrát do roka tak je lepší nalít vervu. A když mám motorku odstavenou na delší dobu (roky) tak už radši nádrž bez benzínu.

Rozklad oleje v benzínu

28.7.2020 v 14:44 | Nahoru | #44
Čo bolo, to bolo . Jestli vyjedes jednou za rok či dva tak je lepší mít nádrž suchou a zakonzervovanou dle podmínek skladování, co udělá i ta verva za dva roky fakt netuším

1 reakcí na tento příspěvek Rozklad oleje v benzínu

29.7.2020 v 11:09 | Nahoru | #45
Moje zkušenost je, že není problém s benzínem, ten vyjedu v čemkoliv po zimě jako před zimou. Co ale dělá extra super problém, je super bio olej do benzínu, který mi kdysi někdo prodal do křoviňáku. Celý roky, co jsem tuto směs v křoviňáku nechával, jsem s ním měl tři čtvrtě sezóny pekelný problémy, že jsem ho chtěl vždy zahodit. Nešel kloudně startovat, nešel moc dobře do otáček a o volnoběhu se mi mohlo tak akorát zdát. Ke konci sezóny se vždy nějak umoudřil, tak jsem se nad ním vždy slitoval. Až předloni mi zůstala směs ne jen v nádrži ale i v průhledný flašce od mléka. Z jara jsem se na ní kouknul a ejhle. Plavalo v ní cosi jako plankton nebo řasy. Tehdy jsem pochopil, co se s křoviňákem vždy děje. Loni jsem vyjel nádrž do prázdna a směs nenechával a z jara udělal novou. Křoviňák jede od prvního škubnutí jak nikdy nejel, drží volnoběh atd.
V motorce používám M2T, tam se toto nikdy nestalo. Sekačka na starý benzín jede vždy bez potíží (nejede ale na mix - 4takt) takže závěr je pro mě jasnej. M2T je v pohodě ale moderní oleje dělají z mixu v řádech měsíců pro motory nepoužitelnou sračku. To, že se mi jednou i hadičky s filtrem v nádrži křoviňáku ztratily, jsem přikládal stáří. Jak jsem ale četl výše, pachatelem asi bude taky tato super bio záležitost. Toliko osobní zkušenosti.

(reakce na) Rozklad oleje v benzínu

29.7.2020 v 17:49 | Nahoru | #46
Chenzee> nic BIO či EKO ve mě nebudí důvěru, kdysi do zemědělství dělal . Ale zpět k oleji, za mě do starých verglů m2t , mladej zkouší ty echt vodičky, přidírá a diví se . Do pily Stihl a křováku HQ dávám 12 let olej od jednoho či druhého výrobce co je kdy po ruce a nic se nehádá a roky slouží.

Rozklad oleje v benzínu

29.7.2020 v 19:00 | Nahoru | #47
Volej se vole se nerozkládá .. rozkládají se biosložky v benzínu ... bakterie začínají pracovat. Proto servisy začínají svoji činnost čištěním karburátoru v ultrazvuku, protože manuální čištění přestáva stačit. V benzímu jsou organické šlemy.

Skladovatelnost je dost krátká:
Doporučená doba použitelnosti motorových paliv v měsících
Bezolovnatý automobilový benzin ČSN EN 228 .... 3 měsíce
Motorová nafta ČSN EN 590 .... 3
Methylestery mastných kyselin (FAME) ČSN EN 14214 .... 1 ... týká se jen nafty
Směsná motorová nafta SMN 30 ČSN 656508 .... 2
Ethanol E85 ČSN P CEN/TS 15293 .... 2

Ten kdo jezdí málo - případně při zimní odstávce . dá do nádrže raději něco bez biosložek -- pokud tam je, tak raději ETBE (jakýsi derivát lihu) místo klasického lihu.

Obsah biosložky v prémiových benzínech
(ověřeno dotazem u výrobců - srpen 2015 )
Benzina Verva 100 ... bez ethanolu (náhradou je ETBE) !!!! - vhodný ke skladování
Shell V Power Nitro+ - kombinace bioetanol (do 5%) a ETBE - v letním období cca 3% bioetanol a 4% ETBE.
V Power Nitro+ Racing - ETBE a jenom stopy bioetanolu (pod 0,5%)
OMV Carrera 100 ... jako biokomponent používán Ethanol 4,9%, nicméně každý benzín obsahuje ETBE cca 10%.

Rozklad oleje v benzínu

30.7.2020 v 06:07 | Nahoru | #48
Muze se lit do krovinaku verva 100 plus patricny olej? Pokud krovinak pul roku lezi, rozpustí se pak usazeniny protrepanim? Syn jezdil malo na motorce a vecne s tim byly problemy. V karbcu byl pry nalepeny desny sajrajt. Proto me zajima, jestki se to protrepanim muze zase rozpustit. Ja bych rekl, ze ani ne. Jen neco malicko.

Naposledy editováno 30.07.2020 06:11:33

Rozklad oleje v benzínu

30.7.2020 v 07:15 | Nahoru | #49
tož to nevím, včera jsem musel zlikvidovat vyvrácenou jabloň po bouřce pilou, která jela naposledy loni někdy na podzim, teď je sedmý měsíc takže plná nádrž benzínu několikrát překonala svou skladovatelnost.

Naposledy editováno 30.07.2020 07:16:35

Rozklad oleje v benzínu

30.7.2020 v 07:46 | Nahoru | #50
Popravdě už i do těhle verglů teď leju Vervu. Ale i Normální N95 od Tesca či Benziny mi nedělaly problém, pokud nebyly s tím super olejem mixnuté. Mimochodem, ten olej jedu stále, ale prostě nesmí zůstat delší dobu stát - je potřeba jej co nejdříve vyjet.

1 reakcí na tento příspěvek Rozklad oleje v benzínu

30.7.2020 v 09:03 | Nahoru | #51
Je to jak kdy. V motorkách v nádrži benzín nenechávejte. Tedy v kovové už vůbec ne.... ve většině je po čase šlem, nebo se směs srazí na něco co je,...jak puding, nebo horší varianta to zreaguje a teď sjem po roce z Péráka vysypal asi 30gramů rzi z nádrže a benzin byl jako voda..... Prostě humus.
Sundávám všecky nádrže a nechám si je vylévat ochrannou vrstvou,..

Rozklad oleje v benzínu

30.7.2020 v 10:14 | Nahoru | #52
Šlem je ta lepší varianta,ten se dá dostat ven.Já se setkávám se zeleným povlakem co vypadá jako krystaly, případně s bílým práškem. Nechce to brát ani ultrazvuk.
A z toho otevřu karbec co tři roky stál a je relativně čistý.

(reakce na) Rozklad oleje v benzínu

30.7.2020 v 17:47 | Nahoru | #53
Dolin> epoxid nebo kaučuk je jistota ač pořád čtu na jistém foru, že je to nesmysl
Předchozí
1 2
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.
Související témata
Téma Autor Odp. Posl. příspěvek
Vape 6V nebo 12V ČZ 175/450 Cz36 6 3.11.2020 v 07:08 LPGSnejk
ČZ 175/450 prasklé uložení ložiska ČZ 175/450 kozakyn 8 19.10.2020 v 08:27 Dolin
Výměna lanka spojky ČZ 175 ČZ 175/450 adnoh600 2 5.10.2020 v 15:40 cmiral
ČZ 175/450 rozsekanej píst ČZ 175/450 kozakyn 29 15.7.2020 v 11:36 Zdenalbenal
Prezývky [1, 2] Jawa 350 Tramp, ČZ 175/477, ČZ 250/471, Jawa 250/559... MarekPalovic 48 14.7.2020 v 14:00 Richie1990

TOPlist