globalmoto_duben_nolan




globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED
20.6.2013 v 22:02
Zdar,

občas se tady řeší rychle blikající nebo nefungující LED blinkry, výjimečně taky návrak ke klasickým žárovkám a další trable...

Já mám na Jawě klasickej bimetal, takže když vezmu za plyn, blinkr nebliká, ale svítí. Už mě to delší dobu sralo a teď se zase bimetal posral, takže než koupit novej, radši jsem udělal elektronickej časovač a udělám si komplet elektronicky řízený blinkry.

K věci - mám k tomu téměř dokreslený schéma a rozložen součástek na univerzálnim plošnym spoji, ale protože já už si svuj blikač postavil, nechce se mi to dodělávat...

Pokud by byl od vás zájem, dodělám schéma, dám k tomu trochu omáčky (co a jak) a hodím to sem výhledově (snad do měsíce od teď) celý.

Proč elektronickej blikač místo stávajícího? Protože je mu u prdele,jaký je palubní napětí a co se k němu připojí, klidně k němu připojte toustovač a on se vám cca 1x za sekundu vypne a zapne. Tím pádem odpadají přídavný rezistory (umělá zátěž) u LED blinkrů a při přechodu k žárovkám se taky nic neděje.







Na fotce vidíte funkční prototyp časovače. Je to jen časovač, na jeho výstupu je signál - ten se připojí k výkonnýmu tranzistoru (s chladičem = třeba přišroubovanej k rámu, pokud takový místo je) a je hotovo. Celková cena je řádově 50 - 70 Kč za součástky (nepočítam plošnej spoj) a spousta času, pokud jste dřeváci jako já

Kdo má dotazy, sem s nima. Chvála taky neuškodí
Anketa: Chcete schéma a rozložení součástek?
Chci, vyrobím si
50%
13
Nechci, taky umim
15%
4
Nechci, poradim si jinak
4%
1
Mě se to netýká
31%
8
Předchozí
1 2
Následující

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

Skvělá odpověď, děkuji! 20.6.2013 v 22:08 | Nahoru | #1
Krásné..akorát bych tam prdnul tu 555 v cmosu a hlavně to na napájení dobře zablokoval a ofačoval zenerkou a spol..dnešní regulátory regulujů dost debilním způsobem a ty špičky by sa tomu nemosely líbit..to že to na bastldesce chodí jak lusk eště nic neznamená :)

Dodatek :) Vidím, že je to na jawu..tam to přežije v klidu..

Naposledy editováno 20.06.2013 22:09:51

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

Skvělá odpověď, děkuji! 20.6.2013 v 22:10 | Nahoru | #2
Chvalim Jen necekej potlesky A jak pise (hrnous), dodelat.

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

20.6.2013 v 22:11 | Nahoru | #3
hrnous> Je tam LM7805 stabilizátor a 555 je CMOS verze. U stabiliztoru jsou kondíky, měly by něco odfiltrovat, ale teoreticky ani těch plných ~15V by tý 555 nemělo vadit.

Samozřejmě musím sehnat ještě tranzistor a nabastlit to na motorku, pak se teprve uvidí. Ale první fáze je hotová

Tím, že je to na Jawu to považuju za absolutně nezničitelný Mám tam Vape, takže taky jedu na 12V (resp. 14 a něco, víme...)

Naposledy editováno 20.06.2013 22:14:04

1 reakcí na tento příspěvek Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

20.6.2013 v 22:13 | Nahoru | #4
fafo> Potlesky nečekám, jen mě napadlo, že když to mám i načmáraný, už je to jen kousek od "udělej si sám". Proto to sem hážu, když bude zájem, dočmáram to, dam k tomu instrukce a pak už si spalte ruce pájkou sami

(reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

Skvělá odpověď, děkuji! 20.6.2013 v 22:17 | Nahoru | #5

Pavouk106 píše: fafo> Potlesky nečekám, jen mě napadlo, že když to mám i načmáraný, už je to jen kousek od "udělej si sám". Proto to sem hážu, když bude zájem, dočmáram to, dam k tomu instrukce a pak už si spalte ruce pájkou sami

Pokud nemas co delat, nacmarej. Rad se kouknu A urcite to nekomu pomuze.

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

20.6.2013 v 22:22 | Nahoru | #6
fafo> Co dělat mám. Hlavně pro sebe jsem to už vyrobil = není motivace to dočmárat. Lidi tu ale občas řeší podobný věci, tak jsem říkal, e když bude zájem, najdu si čas a dotáhnu to.

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

20.6.2013 v 22:23 | Nahoru | #7
mnom očekávej hromadu dotazů od těch co to skusí

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

Skvělá odpověď, děkuji! 20.6.2013 v 22:25 | Nahoru | #8
Já bych si to určitě rád někdy stvořil, s problémy ohledně přerušovače jsem se potýkal dost dlouho a nakonec jsem se nasral a koupil jsem si ho. Takže pokud sem dáš schéma, budu ti velice vděčný

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

20.6.2013 v 22:27 | Nahoru | #9
Dejte hlas do ankety, podle tý se budu řídit (pokud to tu přeroste ve velkou diskuzi).

Případnej návod udělám pravděpodobně zcela blbuvzdornej, takže pokud umíte číst nebo rozumíte obrázkům (žádný kozy), dokážete to zapojit - pozor, nepíšu "vyrobit"!

1 reakcí na tento příspěvek Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

Skvělá odpověď, děkuji! 20.6.2013 v 22:34 | Nahoru | #10
Pokud se Vám to nechce bastlit, tak si to můžete za 40 Kč koupit na ebayi

Electronic LED Blinker Flasher

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

Skvělá odpověď, děkuji! 20.6.2013 v 22:40 | Nahoru | #11
Totok jest odzkoušené na Babettě, princip zřejmě stejný, jen doplněn "napájecí" obvod.

hrnous> CMOS bych tam právě nedával v žádném případě. V instalaci prakticky každého vozidla se objevují špičky, které nejde dost dobře odfiltrovat a CMOS jsou na ně sakra citlivé. Už jen z důvodu jednoduchosti a hlavně spolehlivosti se v těchto případech držím "klasiky" a navíc motorka, kor moderní s magnetem a zkratovým reglerem, beztak nepocítí žádný rozdíl mezi příkonem bipolárního NE555 a CMOS 555, už jen proto, že spotřeba samotného přerušovače oproti spotřebě LED, natož žárovkových blinkrů, jest prakticky zanedbatelná.

(reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

20.6.2013 v 22:40 | Nahoru | #12

jack.fx píše: Pokud se Vám to nechce bastlit, tak si to můžete za 40 Kč koupit na ebayi

Electronic LED Blinker Flasher

To ale neni ono. Koupit se da vse

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

21.6.2013 v 00:01 | Nahoru | #13
No. Čekal jsem podle prvního pohledu na obrázek 2 drátovej (seriovej) přerušovač.
Ale ok. Bude z toho 3 drátovej. Jak tam máš vyřešený, že při sepnutí spínače blinkru ti začne přerušovací cyklus svícením?

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

Skvělá odpověď, děkuji! 21.6.2013 v 06:33 | Nahoru | #14
Pár roků zpět jsem měl v prackách přerušovač z Cagivy,celý to obstarával jeden šváb,frekvence blikání se měnila kapacitou externího kondíku.Tohle je taky dobrý
Jak to ti Číňani dělaj?Za pár šupek a poštovné zdarma...

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

Skvělá odpověď, děkuji! 21.6.2013 v 07:22 | Nahoru | #15
2 drátovej přerušovač taky mají na ebayi. Už jsem si ho objednal za 37.45 Kč včetně dopravy.

Turn Signal Flasher Blinker Relay 12V 2 Pin Motorcycle LED Indicator Light

2 reakcí na tento příspěvek Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

21.6.2013 v 07:25 | Nahoru | #16
Anti> Pravděpodobně tim, že ve fabrice to vyrobí za 0.00prd dolaru na hodinu, to si pak můžou dovolit ceny jakýkoliv...

PepanS> To budu řešit jako u bimetalu - na výkonovou část prostě připojim žárovku. Jinak - tenhle časovač pojede od chvíle, kdy zapnu světla, ale k tranzistoru (kterej neni na fotce, vyžaduje chlazení) nebude nic připojeno, kabel od něj povede k přepínači na řídítka a odtud k pravým/levým blinkrům. Takže to vlastně celý bude fungovat od zapnutí světel do jejich vypnutí, ale blikat pouze při zapnutých blinkrech. Spotřeba je neprosto zanedbatelná, takže to nebude ničemu vadit (asi? snad? uvidíme, praxe přijde příští týden). EDIT: Svícením? to neřešim, neblikám jako prase, abych nechal jen bliknout a vypnul, to je Ti pak celý blikání k ničemu (resp. koleduješ si o nabourání sražení, i u Fabie při brnknutí do blinkru elektronika nechí 3x bliknout).

fafo> Přesně, koupit se to dá, ale neni to ono Hlavně tu mam hromadu součástek a všechny k ničemu, tak proč ne Jen ten tranzistor mi chybí.

J.M.K.> Víceméně stejný, jen napájení u tohohle je jednodušší, protože já už stejnosměrný napětí "nějakých kvalit" mám k dispozici, takže je tam jen 5V stabilizátor. Klasiku nebo CMOS jsem neřešil, mám po ruce jen CMOS.

Naposledy editováno 21.06.2013 07:27:35

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

21.6.2013 v 08:30 | Nahoru | #17
Klasickej Jawabastlir...
Normalni clovek by si koupil normalni motorku a po vecerech by lezl po starej a nejrabal se v Amáru...

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

Skvělá odpověď, děkuji! 21.6.2013 v 09:46 | Nahoru | #18
Já koupil nějakej z aukra za 250, a když měl bejt blinkr ve fázi, kdy je zhasnutej, tak jemně promrkával při puštěným motoru. Pak sem koupil od borce co to vyrábí a prodává za 180 kč (komplet v krabičce a s konektorama), kterej snese 10A a motor ho neruší a mám klid. Než se s tím srát, když mě zrovna tohle nebaví...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

Skvělá odpověď, děkuji! 21.6.2013 v 10:42 | Nahoru | #19

Pavouk106 píše: ... k tranzistoru (kterej neni na fotce, vyžaduje chlazení...


Tranzistor nepoužij bipolární, ale nějakej polem řízenej s malým vnitřním odporem v sepnutém stavu (třeva tento ) a nebudeš muset řešit chlazení.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

21.6.2013 v 11:07 | Nahoru | #20

PepanS píše: Tranzistor nepoužij bipolární, ale nějakej polem řízenej s malým vnitřním odporem v sepnutém stavu (třeva tento ) a nebudeš muset řešit chlazení.



Díky za tip! Dneska pro něj jdu (shodou okolností do GM ), tak se mi to hodí. Já vykucham ten starej přepínač a celý to zavřu do jeho kisny, takže tranzisto přišroubuju na ten hliník, tím pádem bude postaráno, ať už chladit potřebuje nebo ne. Ale už vím, po kterym typu jít Díky moc. Tím pádem lze do schématu a desky dokreslit i tranzistor

PetrL3> Já chci dát plánek + popis výroby ale vyrábět to pro nikoho nebudu. Jde o položku v řádu desítek korun, investovanej čas mi nikdo nezaplatí. Ať si to kdyžtak udělá kdo chce sám. Je k tomu potřeba seznam součástek, schéma/rozkreslení na desce, pájka a trochu šikovnosti. Pak asi tak hodina na letování (když je člověk as ta "šikovnej" jako já ) a je hotovo.

(reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

Skvělá odpověď, děkuji! 21.6.2013 v 11:18 | Nahoru | #21

Pavouk106 píše: )
PetrL3> Já chci dát plánek + popis výroby ale vyrábět to pro nikoho nebudu. Jde o položku v řádu desítek korun, investovanej čas mi nikdo nezaplatí. Ať si to kdyžtak udělá kdo chce sám. Je k tomu potřeba seznam součástek, schéma/rozkreslení na desce, pájka a trochu šikovnosti. Pak asi tak hodina na letování (když je člověk as ta "šikovnej" jako já ) a je hotovo.



Jasný, já tomu právě fandim. Sám si ledacost páchám sám (v rámci možností a vybavení dílny). Jen mě napadlo, že vlastně až to budeš mít hotový a zkusíš to se spuštěným motorem, tak teprv uvidíš, jestli to funguje jak má (kvůli tomu rušení). Nebo víš už z použitejch součástek s jistotou, že to bude chodit jak má?

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

21.6.2013 v 11:27 | Nahoru | #22
PetrL3> Nevím s jistotou nic Jen že na 5V to jede a na ~14V přímo z baterky to jede stejně. Ale nemám poslední a velmi důležitou část - tranzistor. Ten koupím dneska. Během příštího týdne to spáchám do finální podoby, o víkendu totiž stavím barák... Nevidím ale důvod, proč by to nejelo

Teorie říká, že stabilizátor napětí se tak jmenuje kvůli svý funkci, kondenzátory by měly bejt kvůli odrušení a zbytek je jednoduchej ověřenej obvod. Uvidíme, jak to bude fachat.

Jen jsem udělal natvrdo interval blikání, šlo by tam dát kroutítko na seřízení, ale nebylo zrovna po ruce mezi součástkama... I když do finálního návrhu to znamená vyhodit jednu součástku a dát místo ní jinou na drátech. To pak zohledním ve finální podobě.

Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

Skvělá odpověď, děkuji! 21.6.2013 v 11:31 | Nahoru | #23
Hele supr

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

Skvělá odpověď, děkuji! 21.6.2013 v 12:36 | Nahoru | #24
Pavouk106> Pokud by přerušovač měl pracovat se žárovkovými blinkry, tak se dá udělat i "dvoudrátový". U LED je jistější dát "kostru zvlášť". Foliové kond. 100k se dávají k 78xx jen kvůli blokování vývodů proti kostře - bez nich by se stabilizátor mohl rozkmitat. Jinak coby "koncák" se mně osvědčil IRF4905 a pro žárovky jej pochopitelně napojit hned na vstup napájení (ne přes stabilizátor). Samotný přerušovač i s bipolárním NE555 má prakticky nepatrný příkon (jestli si dobře pamatuju, tak nepřekročí 10mA), takže 7805 ani při napěťovém rozdílu 9V nepotřebuje chladič.

(reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

21.6.2013 v 12:58 | Nahoru | #25
J.M.K.> Mě právě třídrát (max. 2A, 6-24V) s LED diodama "promrkával". Teď tam mám dvoudrát (max. 10A, 6-12V) a chodí bezchybně.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

21.6.2013 v 13:07 | Nahoru | #26
J.M.K.> Já jako koncák koupil nakonec IRL640, i s 5V na GS dává na DS solidní proud (pokud dobře chápu ), tepelný ztráty by neměly bejt vyšší, než 1W při kontinuálnim průběhu. Tohle ale bude blikat, takže snad v pohodě

Koncák bude spínanej přímo vývodem z 555, ale samozřejmě bude spínat 12V okruh. 7805 nepotřebuje chladič, to jsem zkoušel, tam je ztráta víceméně zanedbatelná.

Třídrát to bude (napájení 12V, zem, výkonovej signál do přepínače na řídítka). Dvoudrát je to v případě, že zem napojím na kovovou kabku, která je přišroubovaná ke kostře.

Tranzistor mám, vyzkouším to možná ještě dnes, přece jen vytahat si dráty, to není takový problém. Finální řešení ale určitě počká do příštího týdne - zvlášť pokud to nepojede jak má

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

Skvělá odpověď, děkuji! 21.6.2013 v 15:41 | Nahoru | #27
Pavouk106> Právě... blinkry se použijí jen občas a na pár vteřin, takže dimenzovat chlazení koncáku podle ztrátového výkonu při trvale svítících žárovkách je blbost.
Ale spínat koncák přímo vývodem 555, to ne. Je třeba tam použít "dělič", jako to mám ve svém přerušovači. Odpor 10k z plusu na mřížku tranďáku tvoří předpětí, které jej uzavírá a z mřížky na výstup 555 dát odpor 390R. Může být i 330R, jeho hodnota není moc kritická. Jde hlavně o omezení proudového nárazu při sepnutí výstupu 555 na zem, jelikož mřížka MOSFETu má proti kanálu nějakou kapacitu, která se před odpor 10k nabíjí a při sepnutí se vybíjí na kostru.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

21.6.2013 v 16:29 | Nahoru | #28
J.M.K.> Ty používat jiná jazyk než můj kmen.

Prostě tomu už nerozumim, s (MOS)FETama jsem se nikdy nekamarádil. Ale dám na Tebe a udělám to jak píšeš Všechno to stejně ještě prozkoušim, než to zbastlim úplně dohromady.

Jak moc je nekritická ta hodnota rezistoru mezi 555 a gate? Jde v praxi jen o to, abych nespálil 555 zevnitř příliš vysokym proudem?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

21.6.2013 v 16:43 | Nahoru | #29
Pavouk106> NE555 i CMOS verze mají dle datasheetu max. přípustný výstupní proud +- 200mA, z čehož jde odpor dopočítat. Na mřížce (gate) tranďáku se přes odpor 10k nabije prakticky plných 12V (resp. napájecí napětí), kde potom přes odpor 390R může projít cca 30mA. Odpor z mřížky na výstup 555 by tedy mohl být teoreticky min. 60R, ale tak nízko bych v žádném případě nechodil. Proudy navíc nijak velké být nemusejí - unipolární tranďák se neovládá proudem jako bipolár, ale napětím (chová se skoro jako lampa).

NE555 má na výstupu invertor s komplementárním koncovým stupněm (de facto hradlo TTL), takže dle stavu připojuje na výstupní pin buď napájecí napětí, nebo jej spojí na kostru.

Navíc IRL640 je také N-MOSFET. Dnešní typy už sice nejsou tak citlivé na statická napětí (možná znáš vodivou podložku a uzemňovací náramek pro práci s CMOS obvody), ale i tak je třeba mít se na pozoru a raději mít na sobě jen bavlněné hadry.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Samodomo časovač blinkrů pro klasiku i LED

21.6.2013 v 16:56 | Nahoru | #30
J.M.K.> Už to chápu (MOSFET + "zkratování" přes 555).

CMOS mi nikdy nic neříkalo, já znám jen naprostý základy, často opisuju z návodů apod. (kde bych se asi taky naučil alespoň ty základy, když na elektro jsem nechodil). Podložku i náramek si dokážu představit, teď mi teda dochází, jaký štěstí jsem měl s tím CMOS 555. Mám doma ještě jeden a oba fungujou, navzdory tomu, že jsem ohledy nebral (na druhý straně, nikdy se mi nic nezničilo statickou elektrikou a v počítačích se hrabu běžně...)

100 ohm odpor doma mam, dam tam ten, stačit by to mělo.

Možná mi pomůžeš najít odpověď na dotaz ohledně 555 (astabilní) - proč mi online kalkulačky blábolí hovadiny, když do nich nasypu údaje odporů a kondenzátoru?
Pro pochopení - dam tam např. 10k, 22k, 4,7uF a spočte mi (např.) 0,4s HIGH a 0,3s LOW. Zapojim to tak s tim mym CMOS 555 a výslednej čas je o řád jinde... Dělá to rozdíl CMOS a klasický verze? Nebo jsem koupil ty nejdivnější 555 na planetě?
Předchozí
1 2
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist