Originální díly PARTSDEPOT

Téma: Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů
13.6.2013 v 18:48
Zdravím,prosím o pomoc,mám problém s přerušovačem blinkrů,potřeboval bych ho vyměnit,ale nějak nemůžu najít kde ho sehnat,myslím tím,pokud možno u nás.Mám sice jinou motorku Yamaha XVZ 1300 TD VENTURA,ale přerušovač je kupodivu stejný i pro typ XV 1100 VIRAGO a našel jsem ho i na jiných modelech,má označení 41R-71/FX257N.Jde o to,že když mám nastartovaný motor,zapnu blinkry,tak je vše v pořádku,ale jakmile přidám plyn,začnou blinkry blikat rychleji,čím víc plynu,tím větší rychlost blikání.Dělá to za jízdy,a i když je motorka v klidu,jen se spuštěným motorem.Žárovky jsem zkontroloval,kostry též.Tak si myslím,že to bude ten přerušovač.Máte li jiný názor,dejte mi vědět,předem děkuji.Foto přerušovače přikládám,tedy snad.


4 reakcí na tento příspěvek Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

13.6.2013 v 19:44 | Nahoru | #1
A nebude problém spíš v regulaci dobíjení? Předpokládám, že Venture má klasický alternátor s buzenou kotvou. Přerušovač je snad vždy napájen z okruhu, v kterém je i baterka, takže tam musí být relativně stabilní napětí.
V první řadě bych vzal voltmetr a změřil napětí na baterce při různých otáčkách. Pokud bude při zvyšování otáček silně kolísat, kor přelézat přes 15V, natož 16V, tak je to špatně a blinkry jsou v tomto případě naopak "včasným varováním", než to v nejlepším případě odrovná baterku.
Tuto závadu bys poznal i podle znatelných změn jasu světel se změnami otáček.

(reakce na) Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

13.6.2013 v 20:21 | Nahoru | #2
Myslím, že podobný problém řešili i na nějakém fóru holandského klubu venture royale, byly tam k tomu i obrázky a podrobný popis. Mrknu na to jestli to nenajdu...

(reakce na) Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

14.6.2013 v 09:39 | Nahoru | #3
J.M.K.> To mě také napadlo,že by to mohl být regulátor,ale jak říkáš,projevilo by se to ne jen na blinkrech,ale i na světlech,kontrolkách,ale to je v pořádku.Ano po nastartování,jde proud do žárovek rovnou z baterky,proto jsou lehce tlumená,ale když přidám plyn,a jde to už z dobíjení,normálně se rozsvítí,dobře je to vidět na předním blinkru,je zdvojený s pozičním světlem,tedy dvouvláknová žárovka,po nastartování se rozsvítí a když k tomu přidám i blinkr,tak pozička svítí normálně a vlákno blinkru kmitá jako šílené,tedy po přidání plynu a je to na obou stranách,v předu i v zadu,takže vada žárovek,také vyloučená.Ukazatel dobíjení je mezi 12V a 14V a je ve stabilní poloze,neklesá nestoupá a i žárovky svítí stejně.To bylo to první co jsem zkoušel.

(reakce na) Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

14.6.2013 v 09:44 | Nahoru | #4
J.M.K.> A to,že bych to měl nechat změřit,ano to udělám,už se na tom pracuje.,už jen pro jistotu.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

14.6.2013 v 09:52 | Nahoru | #5
J.M.K.> A když jsme u toho dobíjení a regulaci,je to nějak složitá oprava?Co by se tam muselo vyměnit?Vím,to mi řeknou v servisu,já jen na co bych se asi měl připravit.Abych pak nekoukal jak JOJO

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

14.6.2013 v 12:23 | Nahoru | #6
Paja123456> Těžko říct... pokud by byl v háji regler, tak VPAE dělá reglery jak zkratové, tak i pro klasické alternátory s buzenou kotvou, takže pro Tebe by měli mít řešení, ať máš altec jakýkoli.
Pokud světla jsou v pořádku a voltmetr také neukazuje nic nenormálního, tak bych ještě měřil přímo na napájecím pinu přerušovače. Jeslti je přeručovač stejný, jako u XV1100, tak je v něm ještě časovač pro automatické vypínání blinkrů, který počítá vzdálenost podle impulsů od jazýčkového kontaktu v tachometru, i když u Ventury jest, předpokládám tachec elektronický (už jen kvůli cruise control), takže přerušovač si bude nejspíš brát impulsy pro odměření cca 150 uletých metrů přímo od snímače rychlosti (nevím, kde jej Venture má, zda na předním kole, nebo na převodovce).
Nicméně tohle by nemělo mít žádnou souvislost s rychlostí přerušování ve vztahu k otáčkám. Šel bych i po ukostření blinkrů, jelikož tam by také mohl být zakopaný pes, blinkry pak mají snížený příkon a přerušovač může zrychlovat, jako zrychlí při prasknutí jedné ze žárovek.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

14.6.2013 v 15:17 | Nahoru | #7
J.M.K.> Ten přerušovač je stejný jak pro 1100 tak pro 535 virago,jestli má v sobě časovač,to netuším,ale je pravda,že motorka umí blinkry sama vypnout.S tou kostrou ,kdyby se jen zrychlilo blikání,jasná věc,žárovka,nebo kostra,ale tady se to zrychluje úměrně otáčkám,začne z normálního blikání na volnoběhu zrychlovat při přidání v asi 3000 otáčkách bliká tak rychle,že už skoro svítí,bez zhasnutí.Ale stejně zkontroluji i tu kostru,jen tedy nevím kde ji najít.Po pravdě už se mi znova nechce celou motorku rozebírat,už by to bylo snad po páté,co jsem ji celou odstrojil,co jsem našel opravil a zase složil,pak se ukázala zase jiná závada a od znova,nějak to nemá konce,mám ji od loňska a najel jsem 70km,no a možná půlku odtlačil.Ale zbavit se jí nechci,i když je stará,je to velká dáma mezi motorkami,jo i s těma vrtochami.A to dobíjení,nechám pro jistotu také změřit,ať je klid.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

14.6.2013 v 15:59 | Nahoru | #8
Paja123456> Tak to potom je v přerušovači jasně ten časovač... podle impulsů z tachometru odměří ujetí cca 150m a vypne se. Pak se zapne až po dalším přepnutí přepínače blinkrů. Jen u motorek určených pro něměcký trh je sice kabeláž i kontakt v trachometru kompletní ,ale v přerušovači chybí pár součástek, jelikož toto automatické vypínání blinkrů jest v dajčlandu zakázané.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

14.6.2013 v 18:59 | Nahoru | #9
J.M.K.> Zdravím,asi si budete myslet,že si z vás dělám legraci,a nedělám,problém vyřešen a ani nevím jak se to stalo.Včera jsem vyndal světlo,ten přerušovač,odpojil všechny blinkry,že to dneska také vše znovu vyčistím,myslím tím kontakty.Dneska jsem rozebral oba dva domečky na řidítkách s ovladači,oba jsem vyčistil,prostříkal kontakty kontaktelem,namazal ty kluzný plíšky a vše jsem vyčistil,i kontakty na všech žárovkách i na tom přerušovači a dal vše naspět,protože bych s tím jel do toho Humpolce do servisu,až příští týden,tam bych ten předek zase rozebral,teď už otázka pěti minut,už to mám nacvičené.Tak jsem vše dal nazpět,nastartoval a vše funguje,blinkry,světlo,vše a jak má byt ,jsem to hned i projet a vše OK,tak tedy opraveno a ani nevím jak.Ano teď jde o to jak dlouho to vydrží,ale těžko by s tím někdo něco dělal,když by se to neprojevovalo,že?Opravdu jsem s toho blázen,ale hlavně ,že to jde.Ale stejně dík,za rady,pro příště vím kam šáhnout.

(reakce na) Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

14.6.2013 v 20:53 | Nahoru | #10
Paja123456> Nic takového si myslet nebudu, to bez obav... stoprocentně byl někde přechodový odpor, značně "snižující příkon" žárovek, takže přerušovač (správně) zvýší frekvenci. Svůj jsem na to nikdy nezkoušel, nicméně jest možné, že potom mění značně frekvenci i s malými změnami napájecího napětí.
Ale hlavně, že se to vyřešilo a blinkry fungují. Je to jen důkaz toho, že závady způsobené nejistým kontaktem jsou noční můrou každého elektrikáře, ohledně toho, jak obtížně se hledají.

1 reakcí na tento příspěvek Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

14.6.2013 v 21:57 | Nahoru | #11
No vidíš sokolíku, než jsem se vyjádřil, už to máš hotovo. Ona tahle motorka má tolik záhad a záludností že to je moc fajn se jí učit. Našel jsem obsah přerušovače blinkrů a on má v sobě relátka, protože má automatické vypínání směrovek když se zvýší napětí nebo když se zmáčkne spojka v časovém rozpětí, takže když je někde odběr proudu změněn třeba jen oxidací žárovky, tak se hned chová dle vlastního uvážení. Někde se kontrolou vše ukostřilo a vyčistilo a zas to funguje.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

14.6.2013 v 22:08 | Nahoru | #12
Tridac> Tož to bych to vnitřní zapojení přerušovače rád viděl. Relátko má, pokud vím, v sobě jen jedno, coby koncový stupeň. Jinak jsou v něm jen okruhy detekující zátěž a pak čítač, ježnžjej vypne po ujetí určité vzdálenosti. Ten však u "německých" verzí chybí.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

15.6.2013 v 21:52 | Nahoru | #13
J.M.K.> Takhle to vypadá ve vnitřku a to je schéma zapojení.
(reakce na) Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

16.6.2013 v 11:58 | Nahoru | #14
Paja123456> Děkuju.

1 reakcí na tento příspěvek Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

9.1.2014 v 18:49 | Nahoru | #15
Jen doplním to vypínání. Nemusí se ujet nic, je tam i časový modul, který to vypne po určitém čase, když stojí motorka na místě. Dále to vypne po rozjezdu, vyzkoušel jsem, že mohu jet jak dlouho chci a zareaguje ihned na spojku a na řazení nahoru až vypne blinkry no a potom vypíná při delší jízdě. Takže jsem si vyzkoušel tři režimy, kdy vypnou blinkry samy od sebe. Jak to funguje netuším, co v tom je netuším, ale funguje to na několik způsobů a nemusí ani motorka jet, stačí když se stojí na křižovatce nebo na semaforech a sama si to vypne, pak si to vypne při rozjezdu a také ve spojení řazení převodu.

(reakce na) Prosím o pomoc,přerušovač blinkrů

19.8.2016 v 05:36 | Nahoru | #16
Tridac> mám ten sám problém s vypínáním na viragu 1100 myslíš teda, že je to normální - dobíjí to do 14 V dal to nepustí
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.
Související témata
Téma Autor Odp. Posl. příspěvek
Problém "bublání" do karburátorů. Yamaha XVZ 1300 Venture Royale Tridac 3 14.6.2019 v 15:51 baikmenn
preco ukazuje na panely venture roy... Yamaha XVZ 1300 Venture Royale rat13 3 13.6.2018 v 11:49 rat13
Prosím o pomoc,nebo radu. Yamaha XVZ 1300 Venture Royale Paja123456 9 5.9.2014 v 22:04 Tridac
kolik jich u nás jezdi ?? Yamaha XVZ 1300 Venture Royale vojtik88 4 22.7.2014 v 11:58 Tridac
Světla ruší rádio [1, 2, 3] Yamaha XVZ 1300 Venture Royale Tridac 76 26.9.2013 v 23:07 Tridac

TOPlist