megamoto_megaparts_leden

Téma: Montáž zařízení pro osvětlení a svět. signalizaci
 
28.11.2011 v 22:36
Předně bych rád pozdravil motorkářky, motorkáře a všechny příznivce.

Tento příspěvek jsem se rozhodl založit na základě téma ze dne 21.11.2011 s názvem Přídavná světla - jak to s nima je doopravdy.

V tomto tématu ( a nejen v něm ) byla mnou zmíněna SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2009/67/ES ze dne 13. července 2009 o montáži zařízení pro osvětlení a světelnou signalizaci na dvoukolová a tříkolová motorová vozidla (kodifikované znění) (Text s významem pro EHP) .

Řku-li "A", mělo by zákonitě následovat i "B".

Tedy: z čisté mé pohodlnosti byl mnou zaslán dotaz na Ministerstvo dopravy ve věci osvětlení vztahu výše uvedené směrnice ku naší legislativě.

Níže uvádím text mého dotazu resp. obdrženou odpověď od paní Mgr. Petry Zatloukalové, které tímto opětovně děkuji.

Dotaz:
" Dobrý den,

rád bych se zeptal na SMĚRNICI EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2009/67/ES
ze dne 13. července 2009 o montáži zařízení pro osvětlení a světelnou signalizaci na dvoukolová a tříkolová motorová vozidla (kodifikované znění) (Text s významem pro EHP).

Můj dotaz konkrétně směřuje ku vztahu výše uvedené směrnice k naší legislativě. Je výše uvedená směrnice pro provoz na pozemních komunikacích v ČR závazná či nikoli?

S pozdravem..."

Odpověď:
" Dobrý den...

...na Váš dotaz týkající se směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2009/67/ES Vám sdělujeme následující.

Tato směrnice je uvedena v příloze č. 1 bodu 1 písmenu b) vyhlášky č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Začleněním do uvedené vyhlášky se stává tento předpis součástí české legislativy a je tedy v České republice závazný.S pozdravem

Mgr. Petra Zatloukalová

referent

Oddělení administrativní a operativy

Ministerstvo dopravy

Nábřeží Ludvíka Svobody 12

110 15 Praha 1"

Resumé:

Je-li dvoukolové či tříkolové motorové vozidlo vybaveno osvětlením a světelnou signalizací v rozporu s výše uvedeným předpisem ( směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2009/67/ES ) je nanejvýš pravděpodobné, že dvoukolové či tříkolové motorové vozidlo bude klasifikováno jako technicky nezpůsobilé pro provoz na pozemních komunikacích ČR. Toto hrozí zejména při STK, popřípadě při rutinní silniční kontrole.

Závěrem bych rád popřál všem motoristům ( i nemotoristům ) především šťastné návraty.

~shao~

Naposledy editováno 28.11.2011 23:56:01
Anketa: Je tato informace pro mne přínosem?
Ano
56%
5
Vánoční stromeček odstrojím po Třech králích
22%
2
Ne
0%
0
Vánoční stromeček nikdy neodstrojuji
11%
1
Je mi to šumák, přemisťuji se zásadně pěšky
11%
1

1 reakcí na tento příspěvek Montáž zařízení pro osvětlení a svět. signalizaci

29.11.2011 v 09:42 | Nahoru | #1
Ahoj,
no dobry, zajimavy cekal jsem ze tam bude neco o dennim sviceni, respektive o svetlech pro denni sviceni a neni tam nic. Mysleno tim, co kdyz si budu chtit pridat na motku nejaky ledkovy sviceni co se pouziva pouze pro sviceni za nesnizene viditelnosti.

1 reakcí na tento příspěvek Montáž zařízení pro osvětlení a svět. signalizaci

29.11.2011 v 10:57 | Nahoru | #2
Kontrolní otázka - mohu tedy dovybavit tzn. dodatečně namontovat na motocykl světla pro denní svícení? Samozřejmě, za předpokladu, že budou svítit samostatně atd...
V té evropské směrnici se píše totiž pouze o světlech, která na motocyklu být musí a dále, která na motocyklu být mohou (lze dodatečně namontovat) a tam jsou jen: mlhovky, výstražná světla a boční odrazky.
Dále tam je, ale ještě odkaz na další EHS, že mimo jiné mohou být na motocyklu namontována světla, která jsou schválena pro os. auta a pro lehké nákl. automobily.

(reakce na) Montáž zařízení pro osvětlení a svět. signalizaci

29.11.2011 v 14:47 | Nahoru | #3
gugo> Ahoj, chlape... o absenci světel pro denní svícení vím již od mé první zmínky tohoto předpisu na fóru resp. na tento předpis jsem narazil při hledání něčeho ve vztahu denní svícení a motorka.
Obávám se, že montáž jiného osvětlení, než které je uvedeno ve směrnici, je nepřípustná. Pro montáž a používání světel denního svícení platí jistá pravidla. Hlavní potíž vidím v tom, že (viz auta) světla denního svícení musí svítit samostatně resp. pokud svítí, nesmí svítit nic jiného současně s nimi.
Vstaženo k motorce: ve předu by ti svítila bílá LED světla a vzadu nic... to není asi úplně košér vzhledem k bezpečnosti jezdce.

Nicméně si myslím, pokud by nějaký orgán měkoho drapnul na mašině s přídavnými, homologovanými a vhodně umístěnými (myšleno výškově po vzoru aut) LED světly denního svícení, šlo by to asi usmlouvat na zvýšenou bezpečnost neb jsi více vidět zepředu.

Další záludnost je v obecně v tom, že pokud je na vozidle cokoli namontováno v souladu s předpisy, musí to být funkční.

BTW: dík za info o ponoru

(reakce na) Montáž zařízení pro osvětlení a svět. signalizaci

29.11.2011 v 17:58 | Nahoru | #4
Zdenek.FZS600> Myslím, že odpověď nalezneš výše.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.

TOPlist