Téma: Taháte sebou místní měnu ?
31.7.2011 v 10:13
Koncem srpna se chystáme na delší dovolenou přes Slovinsko, Chorvatsko, Černou Horu, Makedonii, Albánii, Bosnu a Hercegovinu, Rumunsko. Jak v těchto zemích řešíte měnu - je potřeba sebou tahat místní měnu z čech nebo si vystačíme s eurama? Vyplatí se raději si vyměnit peníze v čechách nebo není problém na místě?

1 reakcí na tento příspěvek Taháte sebou místní měnu ?

31.7.2011 v 10:18 | Nahoru | #1
Makedonii, Albanii nevím. V ostatních stačilo Euro a ještě líp karta. Vybíráme v bankomatech na naši kartu.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Taháte sebou místní měnu ?

31.7.2011 v 10:45 | Nahoru | #2
BarčaXJR> V Albanii klidně euro nebo dolar, ale vrátí ti na to ty jejich šušně, který si už od tebe nikdo nevezme - ty ti za normální peníze vymění jenom v bance.

(reakce na) Taháte sebou místní měnu ?

31.7.2011 v 10:57 | Nahoru | #3
FiffiQ> V Albanii jsme platili v Eurech. Měli jsme to akorát. Ale nevýbírali jsme tam hotovost z karty. Jde to?

Taháte sebou místní měnu ?

31.7.2011 v 11:01 | Nahoru | #4
Pár éček v kapse není na škodu, ale jinak je nejjistěší karta. Teď jsme byli v Dánasku a tam pumpy frčej jen na kartu. Bez toho se ti ani neodemkne pistole... Tže určitě obě alternativy. Dost jsem se setkal s tím, že Eura brali všude a vraceli v místní měně a s příšerným kurzem.

1 reakcí na tento příspěvek Taháte sebou místní měnu ?

Skvělá odpověď, děkuji! 31.7.2011 v 12:15 | Nahoru | #5
Rumunsko, Maďarsko: Euro nebo dollary, kurz vyjde na stejno jako vsude jinde, platit se dá ve velkém množství případu eurem a i euro vracejí. Pumpy běžně karty. Výběr z bankomatu - nevím jak to máte vy teď, ale kdysi to nebylo zrovna levné (zpátky asi 10let KB počítala výběr v cizině poplatek 100Kč...)takže kartou platit, ale bankomaty obloukem minout

Takže za mne - napakovat eura + vzít kartu - doma se mrknout na kurzy abych nebyl uplně mimo realitu a někdo mne nenatahl - no a apk platite eur + neco malo si vyměnit pro potřeby utraceni v mene turisticky zajímavých lokalitách. Hotely ,pumpy , nakupni centra s kartou

Taháte sebou místní měnu ?

31.7.2011 v 12:21 | Nahoru | #6
Jestě jeden postřeh ze zemí kde se nemaká nonstop (např Francie, Itálie) - nejlevnější benál je u nákupních center. je mnoho pump kde vůbec obsluha není, nebo je tam přes den a pak stojany jedou na automat. To vyžaduje bud papirove bankovky nebo pouze kartu - kartu s čipem (dneska asi standard, ale nebejvalo to tak.

Loni jsem takhle honil benál se suchou nádrží nad Benátkami a ze 3 pump nebyl nikde živáčeka u prvních dvou byly automaty mimo provoz....tak daleko jsem na páry ještě nejel :)
...krom tohy všecjny úumpy byly na boční státovce, mám pocit že italove nemaji na dalnicich/rychlostních silnicich.

Taháte sebou místní měnu ?

31.7.2011 v 12:25 | Nahoru | #7
Poplatky


a něco z netu:
Když už budete v zahraničí vybírat z bankomatu, berte raději vyšší částky. Poplatky za výběr jsou vysoké, nejčastěji kolem stokoruny.

Při výběru z bankomatu v cizině musíte počítat s poplatky. Banky si účtují za výběr většinou pevnou částku, 75 až 100 korun, a pak ještě určité procento z vybírané sumy. Nevýhodou je, že některé mají stanovenu minimální částku, kterou za výběr dáte tak jako tak. Například u Komerční banky je to jedno procento, minimálně však sto korun (viz tabulka). Abyste netratili, museli byste si z bankomatu vybrat minimálně za 10 000 korun (přibližně 380 eur). Platby v obchodech jsou stejně jako v Česku zdarma, proto vycházejí velmi výhodně.Platbu banka odečte v korunách
Jestliže máte bankovní účet v korunách, objeví se vám ve výpisu suma za výběr z bankomatu už přepočítaná, a to včetně všech poplatků. Pokud banka měnu, kterou jste vybírali, má na svém kurzovním lístku, pak vám ji přepočítá podle kurzu, který u ní platí v den odečtení z účtu (deviza-prodej). Ne tedy v den, kdy jste kartou platili či vybírali z bankomatu. Kurz má každá banka jiný, nemůžete se řídit zveřejňovaným kurzem ČNB.


Ještě složitější je to v případě, kdy zaplatíte v měně, kterou banka na kurzovním lístku nemá (například chorvatské kuny nabízí jen UniCredit Bank, Raiffeisenbank, Česká spořitelna a Volksbank). Pak vstupuje do hry karetní asociace (nejčastěji Visa nebo MasterCard), která přepočítá měnu daného státu podle svého kurzu na eura nebo dolary, a další směnu na koruny už zařídí vaše banka.


Například, když zaplatíte v chorvatském obchodě platební kartou nákup za 100 kun, najdete pak na výpisu odečtenou částku od 357 korun u Citibank až po 365 korun u mBanky. Částky u ostatních bank jsou v tomto rozpětí. Když však vzápětí vyberete stejnou částku (100 kun) na ulici z bankomatu, vyjde vás to dráž. Nejméně zaplatí klienti mBank, 365 korun, nejvíce, 465 korun, majitelé karty od Raiffeisenbank. Velký rozdíl v ceně udělaly právě poplatky, samotné směnné kurzy bank se nijak výrazně neliší.

Asi tolik k výběrům z bankomatu v zahraničí... vzhledem k tomu že je nakždém kroku směnárna mnohdy s lepším kurzem než u nás a bez poplatků, tak bych se na tuto variantu vykašlal

Naposledy editováno 31.07.2011 12:41:52

Taháte sebou místní měnu ?

31.7.2011 v 13:28 | Nahoru | #8
V Albánii se vystačí i s eurama (brali je v obchodě, restauraci i u čerpaček). Vybírali jsme i leky, protože jsme nevěděli jestli to tak bude i v horách, bankomat i pobočka banky zcela moderní( a viděli jsme takových hodně). Jelikož jsme vybírali větší sumy (pro víc lidí) najednou vyšel kurz rozumně. Kartou se nedalo zaplatit nikde, ani u benzínek co se tváří evropsky.
V Makedonii jsme se zdrželi jen chvíli, ale u benzínky se dalo zaplatit éčkama i kartou.
V obou zemích vrací při platbě eurem radši místní měnu, ale není to pravidlem.
V Černé Hoře je euro oficiálním platidlem, takže bez problémů.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Taháte sebou místní měnu ?

31.7.2011 v 13:33 | Nahoru | #9

FishX3 píše: Rumunsko, Maďarsko: Euro nebo dollary, kurz vyjde na stejno jako vsude jinde, platit se dá ve velkém množství případu eurem a i euro vracejí. Pumpy běžně karty. Výběr z bankomatu - nevím jak to máte vy teď, ale kdysi to nebylo zrovna levné (zpátky asi 10let KB počítala výběr v cizině poplatek 100Kč...)takže kartou platit, ale bankomaty obloukem minout

Takže za mne - napakovat eura + vzít kartu - doma se mrknout na kurzy abych nebyl uplně mimo realitu a někdo mne nenatahl - no a apk platite eur + neco malo si vyměnit pro potřeby utraceni v mene turisticky zajímavých lokalitách. Hotely ,pumpy , nakupni centra s kartouPro ty kdo mají účet u České spořitelny to tak úplně neplatí. Výběr z bankomatů skupiny Erste group je zadarmo nebo za rozumný peníz.

(reakce na) Taháte sebou místní měnu ?

31.7.2011 v 13:38 | Nahoru | #10

FiffiQ píše: Pro ty kdo mají účet u České spořitelny to tak úplně neplatí. Výběr z bankomatů skupiny Erste group je zadarmo nebo za rozumný peníz.jak jsem psal, podmínky jsou různé - otázkou zůstává zda hledat bankomat , neboprostě vymenit eura - má zkušenost že na 1banku je 10 směnáren. Pravda je, že jsem po bankomatech nekoukal. Ceniky jsem tu nějaké hodil, ale samo by si měl každý prověřit jak je to s jeho konkretni bankou...

Ja hodim do kapsy univerzalni měnu + kartu k platbám a jedu.

Taháte sebou místní měnu ?

31.7.2011 v 18:40 | Nahoru | #11
V Makedonii berou v 99% Eura.

Dále mám zkušenost, že na benzinkách většinou berou Eura, takže při nejhorším se tam dá "směnit".

Zpět ale dostaneš ve většině případů místní měnu.

1 reakcí na tento příspěvek Taháte sebou místní měnu ?

31.7.2011 v 18:44 | Nahoru | #12
když už je to tohle téma. nebyl jsem mimo republiku už desítky let. co potřebuju na cestu do německa?? kromě peněz. samozřejmě. musím mít pas? nebo jen občanku. a co řidičák?? mám novej. malou kartu.

Taháte sebou místní měnu ?

31.7.2011 v 18:50 | Nahoru | #13
m bank to ma zdarma, pouze vaber v hotovosti aby byl zdarma min 2500 jinak se plati 19 kc

(reakce na) Taháte sebou místní měnu ?

31.7.2011 v 19:18 | Nahoru | #14

jim.bim píše: když už je to tohle téma. nebyl jsem mimo republiku už desítky let. co potřebuju na cestu do německa?? kromě peněz. samozřejmě. musím mít pas? nebo jen občanku. a co řidičák?? mám novej. malou kartu.


vzit: občanku a prachy
nebrat: nože, bouchačku, teleskop atd...

Naposledy editováno 31.07.2011 19:19:41

Taháte sebou místní měnu ?

31.7.2011 v 19:22 | Nahoru | #15
jim.bim: Jako bys jezdil po čr, nic extra není třeba. Jen občanka a ,,novej" řidičák

edit: Píšu pomalu

Naposledy editováno 31.07.2011 19:23:13
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist