PROFIL UŽIVATELE

r.bure

Offline: Dnes v 13:05 Hlavní stránka sekce

Skupina: Registrovaný
Pohlaví: Muž
Věk: 40
Město: Huntířov
Lokalita: Trutnov Králo...
Založil témat: 6x
Napsal příspěvků: 60x
Body komentářů: 29 / 5
ID uživatele: 70739
Registrace: 25.5.2008

Adresa profilu:http://www.motorkari.cz/profil/r.bure (Sdílet)


Brýle na motorku Wiley X

Wiley X XL-1 ADVANCED COMM

Koupí klasického motocyklu Royal Enfield Trials Works Replica jsem byl donucen přesedlat na jiný typ ochrany své nevzhledné hlavy. Protože ke klasice patří styl a integrálka ani odklápěčka jednoduše do tohoto stylu nezapadá. Tudíž je otevřená helma jediná správná volba. Jenže dřív nebo později narazíte na otázku, kterou u integrální přilby tolik neřešíte. Čím si u otevřeného škopku chránit oči? Samozřejmě jsem si prošel stádiem rádoby leteckých masařek. Co se týče stylu, tak to samozřejmě splňovaly na jedničku. Ale jelikož jsem je nosil přes helmu, tak neseděly úplně dokonale na mém bramborovém gesichtu. A tak se velmi často stávalo, že mušky a podobné breberky menšího kalibru prošly záhadným kulečníkovým odrazem za skla. Načež pak ve zděšení freneticky poskakovaly jak čertík v krabičce, hezky těsně vedle vaší oční bulvy. To je přesně to, co prostě za jízdy nechceš. Další nevýhodou této ochrany zraku je, že se udělá takovej šikovnej záchytnej systém na hmyz mezi polstrováním brýlí a helmou. Vůbec největší legrace, které se smějete ještě večer je, když do tohoto prostoru koupíte tu potforu, co sere med a čtípe jako kurfa. Ta vám mlaskne vakcínu rychleji než v polským covid-centru. A vám pak naběhne nadočnicový oblouk do tvaru Kromaňonce. Jak říkám, parádní zábava. Minimálně pro vaší drahou polovičku .

Dalším smolíkem bylo, že někam v létě dorazíš, stáhneš ze sebe helmu s tmavýma masařkama a jdeš se třeba projít. A najednou ti vadí letní slunko do očí, protože si na nich měl předtím něco zatmavenýho. Takže sebou musíš tahat navíc sluneční brýle a to je pro vystajlovaného minimalistu vopruz. Logickou úvahou je jezdit rovnou ve slunečních brýlích. Ale za ty většinou fouká jak pod kylt skotskýmu dudákovi. A s čerstvým letním větrem je samozřejmě spojen i přísun čerstvé letní havěti. Z rovnice vyplývá, že hmyz + oči = zkažená nálada. Laciné brýle se navíc hned poškrábou a je pak přes ně kulový vidět. No a drahý si člověk nechce na motorce kurvit. Navíc to v helmě kolikrát tlačí, takže samá negativa a sociální nejistoty…

Naštěstí jsem měl předchozí dobrou zkušenost s brýlemi a rukavicemi firmy Wiley X. Wiley X je americká firma, kterou založil americký veterán Miles Freeman, se záměrem vyrábět maximálně odolné brýle pro střelce a zásahové jednotky. Tudíž  velká část jejich produkce smrdí střeným prachem. Brýle mají většinou balistickou ochranu, na čemž si výrobce hodně zakládá. Na netu jsou videa, kde do nich střílí brokovnicí. Upřímně, raději bych ty brejle v moment, kdy proti nim letí broky vypálené z lovecké kozlice na xichtu neměl. Myslím, že by mi pak bylo asi jedno, že brok do oka nedoletěl. Ale to je věc jiná. Ohybem jsou prakticky nezlomitelné. Vyzkoušeno, nezlomeno. Asi dva roky tahám model BOSS a za tu dobu teda dostaly řádně na prdel, dokonce jsem je přejel několikrát autem, a ty mrchy pořád drží. Nicméně nejsou primárně určené do helmy a tak občas tlačí jejich nožičky do lebzy.

Rozhodl jsem se tedy podívat do sortimentu WX a našel jsem něco, co mi na první pohled přišlo jako gůt ajdyá. A tím je model XL-1 ADVANCED. Už na první pohled působí tak nějak tmně tajemně. Přesně ve stylu nightsterů a podobných matně černých motocyklových pochutin. Dokonce se výrobce u těchto brýlí chlubí tím, že jsou udělané tak, aby neházely žádné odlesky. Na motorce to z vás asi lepšího jezdce neudělá. Ale viděli jste film Americký sniper s Bradley Cooperem? Hádejte jaký brejle tam jako sniper nosil? Takže pokud se vám v pelechu mají válet ruský modelíny nebo vyhrávat rejdyjou GAGA, máte se teď od čeho odpíchnout.

Balistická ochrana podle ANSI HVP a EN 166.F by se taky mohla hodit, až v lese na motorce naserete nějakýho Nimroda ozbrojeného víc než jen hladovým ohařem. A kdyby se nepoštěstilo otestovat neprůstřelnost brejlí v lese pomocí zeleného mužíčka, tak přírodních projektilů pokoušejících se o motorkářovo zdravej zrak je všude až až. Od odlétnuvších kamínků od kol plechovek po polétavý hmyz všeho kalibru. V tomto směru poskytují tyto kukadla naprosto skvělou ochranu jak před malorážnými muňkami, po plnotučné .50 BMG ve formě čmeláka. Vyzkoušeno v plné rychlosti a bez známek zaváhání. Jediné, co Wéiksa nemají jsou bohužel ostřikovače a stěrače. Tady vidím prostor pro zlepšení. Co však mají je tzv. FACIAL CAVITY™ SEAL. Což je v podstatě takové přídavné pěnové těsnění, které vám parádně vytěsní prostor mezi obroučkami tou vaší prdelkou, které říkáte obličej. Ani ten nejdrobnější mušinec pak nemá šanci dostat se vám do očí. Dlužno tedy říci, že 100%ně prachotěsné brýle nejsou, to by jste se v nich mohli potápět a byl by to už jiný sortiment. To hi-tech těsnění je na očích velice komfortní a nikde netlačí. Celou tu rodinnou pohodu podtrhuje gumový nosník, nebo jako se tomu nadává. Prostě ta věc, co se vám opírá o nos. Tím, že je gumový, tak brýle tolik nekloužou z ciferníku.

Co je ale peckovní je tvar nožiček, který je plochý jak hrudník severokorejské dorostenky a přesto dostatečně tuhý. Takže vám do helmy zaplujou jak připravený taťulda do ještě připravenější maminy. A opět nikde netlačí, YES!

Dalším praktickým bonusem jsou dodávaná čirá skla. Může se stát, že se u milenky zdržíte déle, než je slunce na obzoru a pak by jste cestou domů v tmavých brýlích houno viděli. A byla by škoda mladýho života, no ne? Takže tmavý skla vyloupnete, nacvaknete čirá a hurá domů na večeři. Jenom prosím vás, až to budete dělat, dělejte to zevnitř ven. Myslím to s těma sklama, ne s tou milenkou. Hezky směrem od obličeje ven. Opačným směrem je ta balistická ochrana a to by jste museli být Železný Zekoni, aby jste to promáčkli… Je i varianta, kdy je v balení ještě třetí pár sklíček, tentokráte jantarových. K té jsem se bohužel nenamanul. Ale sklíčka se dají dokoupit i samostatně a výběr je poměrně pestrý, takže není důvod zoufat.

Aby těch sarapatiček nebylo málo dostanete k brýlím ještě gumový pásek, který se nasune na nožičky a pak vám brýle obepnou celou hlavu. Na motorce mi to přijde zbytečný, ale na sport to je super. Brýle vám pak z hlavy neuletí ani kdyby jste dostali levej hák od Mika Tysona. Hadra z mikrovlákna už snad nestojí ani za zmínku. Na druhou stranu až si skla při přehazování umatláte, můžete si je rovnou vypucovat…

No a aby bylo kde všechnu tu bižuterii k brýlím nosit, dodává výrobce hodně bytelný pouzdro, které má na zadní straně suchý zip na opasek. Světe div se, ono to funguje i na nosiči motorky, takže mám na indickým keplu další praktickou taštičku.

Jedinou citelnou nevýhodou těchto emerických cvikrů může být jejich cena. Ruku na srdce za hubičku rozhodně nejsou, ale to už tak u věcí, který nemusíte za půl roku vyhodit občas bývá… Za ty nekřesťanský prachy dostanete brýle, který ochrání váš zrak nejen od UV záření, ale i od všeho, co vás do něj bude chtít bacit. Velice brzy vám dojde, že je pro vždycky lepší, když se to trefí do nich, než po ně, tam to štípe jako svině! Bonuse budiž to, že v nich i hustě vypadáte a že jsou navíc velice komfortní.

Jak se Vám líbil tento článek?

Hodnocení (1x):

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.
Komentáře k článku
ILA napsal 10.06.2021 v 14:23

No ty kráso! Co se asi tak dá napsat o brejlích?! Docela dost, zjevně . Míle daleko od suchopárných popisů vlastností výrobku. Paráda, pobavilo


TOPlist