intercars_dubenPROFIL UŽIVATELE

kuburak

Offline: Dnes v 12:03 Hlavní stránka sekce

Skupina: Registrovaný
Pohlaví: Muž
Věk: 23
Město: Klecany
Lokalita: Praha-východ ...
Poděkoval: 3x
Založil témat: 5x
Napsal příspěvků: 14x
ID uživatele: 174036
Registrace: 2.10.2012

Adresa profilu:http://kuburak.motorkari.cz (Sdílet)


Motokufry svépomocí

Také se vám zdají běžně dostupné motokufry buď nepříliš kvalitní nebo drahé? Pokud jste alespoň částečně manuálně zruční, nebojte si je vyrobit svépomocí.

Motokufry snadno, levně a kvalitně.

K vánocům jsem si udělal radost a zakoupil si cestovní enduro. Téměř ihned jsem začal plánovat kam s ní a přítelkyní o prázdninách vyrazíme a v tu ránu mi vyvstala otázka: "jak se vlastně zabalím?". A tak jsem začal žhavit internet a zjišťovat možnosti.. 

První možnost která se mi zamlouvala bylo využití lodních pytlů, levné a elegantní řešení, zvlášť když už je jako vášnivý vodák mám dávno doma. Při představě, že se je snažím každý den dovolené správně napěchovat,zabalit a chytám je gumicukama na nosič mne polil studený pot. Další, trochu dražší možností se jevila plastová varianta bořních kufrů, už jsem je dokonce měl v košíku na jednom nejmenovaném e-shopu ale v tom mne z ničeho nic začala hlodat myšlenka jak dlouho vydrží, neměl bych si připlatit za kvalitnější hliníkové? 

Při pohledu na cenu hliníkové varianty motokufrů jsem chytal mžitky před očima a v tom jsem z televize zaslechl informace o tvrdém lockdownu a já měl jasno. Musím se nějak zabavit. A tak jsem začal s projektováním.

Jako zcela zásadní se objevila otázka z čeho to vlastně vyrobím a budu to vůbec umět vyrobit, kolik to bude stát? První materiál byl samozřejmě hliník, ale jelikož nemám se zpracováním kovů ani sklolaminátu až tek veliké zkušenosti rozhodl jsme se nakonec pro hliníkové L-profily v kombinaci s voděodolnou překližkou. Výsledný rozpočet a ralizovatelnost projektu se mi pro tuto kombinaci zdála bezkonkurenčně nejlepší.

Donutil jsem tedy přítelkyni vyškrábat se na sedadlo spolujezdce a začal měřit jak velký kufr si můžeme dovolit na motorku namontovat. V kombinaci naměřených hodnot a rozměrů které měly kufry od Givi jsem dospěl k rozměrům 47x27x40 cm. Jako ideální volbu jsem zvolil hliníkové L-profily 25x25 mm o tloušťce 2 mm a překližku o tloušťce 6 mm. Bohužel minimální rozměry profilů a překližkové desky zapříčinily to že mi téměř polovina zbyla, výsledný rozpočet by tedy mohl být i nižší ale aspoň mi zbyl meteriál na něco dalšího. To, že jsem si vybral dobře se mi potvrdilo potom, co jsem zjistil že překližku mu rovnou v prodejně naformátují na kusy o rozměrech které potřebuji.

Profily i překližku mám doma a dávám se do samotné výroby. Profily musím zkosit o 45stupňů aby mi v rozích hezky doléhaly a jelikož mi už od začátku bylo jasné že bude nutné rohy překrýt nějakým krytem, nemusel jsem si tolik lámat hlavu jak přesné a čisté řezy provedu, i tak se snažte o co největší přesnost a řezy začistěte. 

Profily mám nařezané, letmá kontrola zda vše lícuje a chystám se na komletaci. Profily k překližce jak lepím tak nýtuji. 

Po skompletování všech částí přecházím k realizaci uchycení k nosičům, využil jsem děr se závity které zbyly po odmontování systému monokey a kufr se rozhodl připevnit právě na ně. Místa kde bude kufr přišroubován jsme zvenku zpevnil podložkou a zevnitř plechem. Poté stačilo jen objednat plastové rohy, těsnění na dveře a okna (které pomáhá utěsnit víko) a bednové uzávěry. Vše namontovat a máme hotovo !!

Po první jízdě se zdá být vše v pořádku, vše drží a řekl bych že velice pevně, další kilometry ukážou. Dnes mne ještě napadlo dát kufr na váhu a hele! Dokonce o 0,6 kg lehčí než hliníková verze motokufru od Givi. Ještě na ně namontuji oka na uchycení případně dalších věcí a snad budou sloužit co nejdéle.

Jak se Vám líbil tento článek?

Hodnocení (1x):

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.
Komentáře k článku
marin35 napsal 30.03.2021 v 21:48

Teda určitě jsi moc šikovný

abbany napsal 30.03.2021 v 08:24

Chlape, slušná a pekná práce, .......ale poradím ti, až příště zjistíš, že na něco nemáš a zdá se ti to předražené, popřemýšlej radeji, jak na to vydelat. Já se toho držím, a věř mi jde to. A čím víc přemýšlíš, tím to je jednodušší, a časem to bude jenom rutina. Budeš mít na co chceš, ale hlavne změníš myšlení. Mnoho lidí přemýšlí ,, no to si nemůžu dovolit", a to je špatně. Přemýšlej a zeptej se sám sebe,Jak si to můžu dovolit" ? A uvidíš, že se vše obrátí jiným směrem. Držím palce a věř mi, všechno máme v hlavě.

hansdorf napsal 29.03.2021 v 19:08

Nejsem odborník na kufry, ale nevidím sebemenší důvod říct Ne. Jsi šikovný.
Ať slouží kufry i přítelkyně

chstepan napsal 29.03.2021 v 13:48

.. pěkná práce, jen se obávám, aby příslušníci neměli problém s těmi ostrými rohy ..

kuburak napsal 28.03.2021 v 17:48


renocar_duben
Objednat reklamu
TOPlist