4sr_duben
X-trial v Budapešti: jeden proti všem!

Jsem velkým fanouškem trialu už skoro padesát let, ale o jeho odnoži zvané X-trial se mi dlouhodobě nedaří psát pozitivně. Poslední soutěž, která se v tomto seriálu, jenž se označuje jako mistrovství světa, odehrála tuto neděli v Maďarsku, mou averzi jen potbrdila. A není to jen tím, že zase vyhrál Bou.

Na stupních vítězů je, s osvědčenou dvojicí Adam Raga a Toni Bou, poprvé Gabriel Marcelli.

Samé otázky

Jak se může nazývat mistrovstvím světa soutěž, na níž startuje sedm Španělů a jeden Francouz? Jak se může nazývat mistrovstvím světa soutěž, na kterou si pořadatel pozve jezdce podle vlastního uvážení? Jak se může rozhodnout o třetím místě na jediné sekci, kterou ani jeden z protagonistů neprojede? Jak je možné, že vítěz, a je jím fenomenální artista s 26 světovými tituly, ve finále ze šesti sekcí polovinu vůbec neprojede? A proč je pořadatelem jedné ze soutěží „mistrovství světa“ stát, který nemá jediného jezdce aspoň regionální úrovně? Stejný nesmysl, jako uspořádat takovou soutěž někde v Indickém oceánu (viz ostrov Réunion). Mnoho otázek, na které se těžko hledá odpověď.

Ještě že Adam Raga tentokrát zdramatizoval finálové kolo, když do posledního úseku nebylo jisté, zda vyhraje on nebo Toni Bou. Moc velká náplast to ale nebyla. Na webových stránkách pořadatele si šlo objednat vstupenky a koupit videopass, ale v kolik hodin soutěž vypukne, jste se tam nedozvěděli. Vypukla prvním kolem v 16 hodin a jako první nešťastník po pěti sekcích vypadl… to byste neuhodli: Francouz. Od druhého kola už to byl jen čistě španělský mistrák s předpokládanými finalisty Ragou a Bouem. Tak se i stalo.

6 betonových atrakcí

Šest sekcí v Budapest Arena postavených opět převážně ze starých známých betonových profilů bylo uspořádáno tak, že se staly téměř neřešitelnou překážkou. Vždyť i Toni Bou, který v Budapešti vyhrál již 65. soutěž X-trialu, během večera šestkrát spadl. Po prvním kole vypadli dva nejhorší, ze druhého kola postoupili oba vítězové do finále, druzí ze skupin jeli na jediné sekci rozstřel o poslední místo na bedně. Oba spadli, ale další pokračování, že by se třeba utkali ještě na další sekci, se nekonalo (pořadatele určitě tlačil čas). Prostě se mrklo do tabulky, kdo byl lepší v prvním kole. Hm, oba měli stejně trestných bodů… No nic, tak se podíváme, jak si vedli ve druhém kole – a heleme, Gabriel Marcelli měl lepší skóre, tak bude třetí on.

Finálovou „jízdu“ začal lépe Bou s nulou, Raga si jednou šlápl, pak měli oba pád na druhé a třetí sekci, ale Bou i na čtvrté, kterou Raga projel za jedna a vedl se třemi body k dobru. Ty však na posledních dvou sekcích promrhal, když je Bou projel čistě. Rázem měli oba po 15 bodech a
lověk by čekal nějaký rozstřel na jedné ze sekcí. Nebo by vyhrál Bou, protože měl ve finále tři čistě projeté sekce a Raga žádnou, tedy že by rozhodlo klasické trialové pravidlo více nul. Ale kdež. Vyhrál sice Bou, ale prý proto, že měl méně bodů v úvodním kole večera…

Bou po soutěži: „Byl to těžký, opravdu těžký trial. Adam jel dneska výborně. Vyhráli jsme oba první i druhé kolo, to bylo důležité. Ve finále jsem tomu dal všechno, ale neměl jsem z toho dobrý pocit, nemohl jsem najít svou rovnováhu, byl jsem však dostatečně agresivní a rval se až do konce. Když jsem vyčistil obě poslední sekce, tak to nakonec dobře dopadlo. Musím pogratulovat Adamovi, protože letos bude opravdu těžko k poražení.“

Kam až to došlo

Ten X-trial se už příliš vzdálil původnímu duchu této disciplíny a sice projet technicky čistě těžkým terénem s mizernou adhezí (bláto, písek, volné kameny, slizké kameny ve vodě, kořeny apod.). V X-trialu jde hlavně o to vyskočit s motocyklem na co nejvyšší překážku a přeskočit co největší díru… Mistrovství světa v halovém trialu by se měl ujmout někdo inteligentnější, vrátit ho trochu ke kořenům a udělat soutěž věrohodnější.

Informace o redaktorovi

Petr Hájek - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (3x):TOPlist