Rekordní účast na Bochovských šlapačkách

V Bochově u Karlových Varů se odehrál druhý podnik letošního mezinárodního mistrovství republiky v trialu za rekordní účasti 110 soutěžících. Byly to třetí a čtvrtá soutěž seriálu za ideálního počasí v tradičním prostředí, na čele šampionátu ale nic moc nezměnily.

Na první soutěže v Kramolíně minulý měsíc přijelo z Německa 26 jezdců, v Bochově se jich objevilo ještě o deset víc – přitom chyběla řada těch, kteří jeli v Kramolíně. Když k tomu připočtete šest Poláků, dva Slováky a jednoho Angličana, není divu, že se počet startujících vyhoupl v sobotu až na 110. Protože první jezdec startoval v 11 hodin, ten poslední přišel na řadu až ve 12:50. Jezdci měli na absolvování tří kol po 10 sekcích šest hodin s dvacetimunutovou (penalizovanou) tolerancí. Poslední jezdci tedy měli přijíždět do cíle až někdy po sedmé hodině večerní. Ani to však všichni nestihli, neboť se kvůli velkému počtu startujícíh tvořily před některými sekcemi fronty a čekací čas není nijak neutralizován. Výsledkem byla celá řada diskvalifikovaných jezdců, zejména ve třídě hobby, někteří dojeli i více než 50 minut po předepsaném čase.

Foto: David Fabián objektivem Ladislava Holečka

O titul i letos oba Martinové

V hlavní kategorii „A“ vyhrál po oba dva dny Martin Matějíček (GasGas) před svým dlouholetým největším soupeřem Martinem Křoustkem (TRS). Zatímco v Kramolíně jim sekundovala smečka Němců, v Bochově obsadil dvakrát třetí místo jiný Němec – teprve 17letý talent Joschka Kraft. O další místa se poprala trojice David Fabián (Beta, stále jen 14 let), Dalibor Šulc (TRS, 19) a Marek Wünsch (24). To je docela zajímavá trojice, vždyť před týdnem dělal Šulc Fabiánovi asistenta při soutěži mistrovství Španělska, zatímco Marek W. odložil svůj GasGas a v Bochově se objevil za řídítky Vertiga, které mu poskytl
český dovozce Tomáš Průša. V sobotu se nejvíc dařilo Fabiánovi, který zářil hlavně v posledním třetím kole a obsadil čtvrté místo před Markem Wünschem, formu moc nenacházel Šulc, až sedmý. V neděli se ale nejspíš na Fabiánovi projevila únava z posledních deseti dnů, ve třetím kole nasbíral hodně trestných bodů a pokořil ho Šulc. Marek Wünsch začal třetí kolo pěti pětkami a propadl se až na osmé místo.

Foto: Humorná scéna z Kramolína. David                Foto: Tvář Martina Kroustka hovoří za vše
Fabián skončil na ramenou svého asistenta
Fabiána sr.

Nejde ale jen o titul…

V „béčkách“ stále chybí indisponovaný obhájce titulu Kohout, zařádili si zde ale jiní veteráni. V sobotu se na startu objevil Jiří Svoboda (Montesa), který by měl i letos dělat asistenta Jamesi Dabillovi v mistrovství světa, jenže MS se stále nejede, takže se Svoboda přijel svézt do Bochova. Kategorie B ale pro něj byla příliš snadná, za celou soutěž si ani jedinkrát nešlápl! Jak by asi dopadl v kategorii A? Druhé místo urval před dvojicí Němců David Kadlec, další bývalý reprezentant a dovozce motocyklů Sherco.

Foto: Všichni museli čekat, i Křoustek se Šulcem    Foto: Neděle, kat.1 - Křoustek, Matějíček, Kraft


Červená třída C se stala v sobotu kořistí domácího veterána Petra Roštejnského, v neděli ho ale zaskočil Němec Schumann. V této kategorii zaujala v sobotu skvělým čtvrtým místem Denisa Pecháčková, která slavila v neděli teprve své 13. narozeniny! Pozorovat její jízdu je skutečný zážitek.

                        Foto: Marek Wünsch - Vertigo            Foto: Martin Matějíček v Kramolíně

Elektrizující kategorie

Nejobsazenější třídou je Hobby, směsice hodně mladých i hodně starých jezdců. Svěží vítr do téhle kategorie vnesli dva němečtí Müllerové, otec a syn. Otců a synů je v trialu více, tihle ovšem jezdí na elektrických strojích (EM). V Kramolíně, kde byl za deště hodně obtížný terén, obsadili jen 12. a 18. místo, ale v Bochově vyhráli! V sobotu měl vyhrát mladší Colin, který nasbíral jen 10 bodů, ale nestihl časový limit a nebyl klasifikován. A tak vyhrál otec Roland s 28. V neděli si to už mladíček ohlídal a vyhrál před otcem, když oba měli shodný počet 4 trestné body. Ani v sobotu, ani v neděli se nikdo z našich na bednu nedostal, tuhle třídu prostě ovládli Němci… Za pozornost tedy stojí alespoň návrat obou bratří Pilzů, kteří na přelomu 70. a 80. let jako první u nás jezdili na továrně vyrobených motocyklech Montesa. Bohužel i v Bochově chyběl jejich vrstevník Kněžourek.

             Foto: Mladý Colin Müller na elektrocyklu        Foto: Tvář Martina Křoustka hovoří za vše

Děcka i staré motorky

S velkým zájmem sledovanou kategorií jsou žáci, kteří jezdí na malých padesátkách
i osmdesátkách s modrými číselnými tabulkami a zpravidla za nimi v sekci běhají tatínkové za hlasitého povzbuzování. Tahle třída je ale trochu nepřehledná, protože do kategorie žáků do 12 let spadají i jezdci, kteří už toho umějí víc, trochu povyrostli a startují ve vyšší třídě, zpravidla Hobby. To se týká čtveřice Kůta, Mikunda, Pilát a Prokop. V sobotu i v neděli vyhrál Richard Kůta. Chudák Vašík Hůlka, který v neděli projel všechny sekce bez jediného šlápnutí, ale byl zařazen až na šesté místo, za pětici jezdců „vyšší kategorie“…

Foto: Neděle, kategorie - Žáci

V neděli bývá na programu ještě jedna třída navíc: Klasik. V ní startují jezdci s motocykly do roku výroby 1992. Proto mohl loňský mistr Günter Breitfeld vyměnit svého dvoupérového Fantica 240 za Fantica 301 s centrálním odpružením. Převahu ale nezískal, protože do této třídy sestoupil se svým Fanticem 305 Pavel Klouček a stejně jako Breitfeld zajel celou soutěž jen se dvěma ztrestnými body. Na startu chyběli někteří stálí účastníci z loňského roku Prokop, Havelka či Kuchař, přijeli ale čtyři jezdci z Německa, nejobdivovanějším strojem byla Jawa Euro z dílny východoněmeckého Güntera Ruttloffa ze 70. let.

Další dvě soutěže domácího šampionátu se jedou 15. a 16. srpna v Kyselce, opět na Karlovarsku.

Informace o redaktorovi

Petr Hájek - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (3x):TOPlist