Anketa Křišťálová Lupa 2019: Podpořte nás a hlasujte pro web Motorkáři.cz v kategorii Zájmové weby.

Fabián ve Španělsku druhý, stejně jako Bou

V galicijském Entrimu, na hranicích s Portugalskem, na dohled Atlantiku, se jela další soutěž španělského trialového šampionátu. Pravidelně tu startuje jediný Čech, třináctiletý David Fabián z Dobříše (na fotografii vlevo). Jezdí kategorii Cadete a počtvrté letos skončil druhý za Andořanem Gaudím Vallem. Druhý skončil i multimultišampion Toni Bou, když se poprvé letos prosadil Jaime Busto.

Krůček od vítězství

David Fabián (spolu s Norem Hagou startujícím v kategorii TR1 jediní cizinci na startu) si vede ve své kategorii v těžké konkurenci domácích Španělů skvěle, jako jediný dokázal aspoň jednou porazit suverenního Valla, nyní skončil počtvrté na druhém místě. Na druhé místo se dostal i v průběžném pořadí šampionátu, přestože jednu soutěž vynechal. Fabián měl Valla na lopatě i tentokrát – v prvním kole byl lepší o dva trestné body, ale všechno zhatila hned první sekce v kole druhém, kde David schytal tři body, přestože poprvé ji absolvoval jen s jedním šlápnutím. Jak už to v lehkých soutěžích bývá, jediná chyba může rozhodnout o výsledku. Na konci soutěže tedy bylo druhé místo, o jediné šlápnutí za Gaudím Vallem.

Světe div se – Antoni Bou Mena nevyhrál

Z dalších pěti kategorií, které v Entrimu startovaly, samozřejmě největší pozornost poutala elitní TR1. A zde došlo k velkému překvapení, když suverén mistrovství světa skončil až na druhém místě. Jak už bylo řečeno výše, v lehké soutěži rozhoduje fatálně jediná chybička. A tu udělal v prvním kole Toni Bou, když na deváté sekci chytil bůra neboli pět trestných bodů za pád. Co bylo platné, že celé druhé kolo pak projel bez jediného šlápnutí, Jaime Busto Fernandez de Larrinoa byl pečlivý a druhé kolo projel se třemi šlápnutími, výhru mu zajistilo kolo první, v němž si šlápl jen jednou na poslední sekci. Tomuhle mladému Baskovi se přitom v mistrovství světa příliš nedaří, nějak si nemohl zvyknout na motocykl Vertigo, na nějž přešel těsně před začátkem sezony. Tato soutěž ale naznačila, že si na něj snad už zvykl, potvrdit to bude moci na poslední soutěži světového šampionátu, která se jede již tuto neděli – ve Španělsku! Konkrétně v La Nucii v oblasti Alicante.

Víc trestných bodů než za šlapání v sekcích dostali oba protagonisté za pozdní příjezd do cíle. Protože oba dostali po čtyřech bodech, nemělo to vliv na výsledek. A také to svědčí o tom, že celou soutěž absolvovali pod vzájemným dohledem… Překvapivě až čtvrté místo obsadil obvyklý největší Bouův rival Adam Raga, který nasbíral hned tři pády. Poslední dva v této kategorii zaznamenali shodně po 17 pádech na 24 sekcích.