První den v Sosnové, Vorlíček pátý

Ve velkém horku v sobotu absolvovali jezdci Supermota kvalifikační tréninky na nedělní závod třetího podniku sezony mistrovství světa v Sosnové. V třídě S1 byl nejrychlejší Thomas Chareyre a v kategorii ES2 Malachi Mitchell-Thomas. Nejlepším z českých závodníků byl v S1 pátý Petr Vorlíček a v ES2 sedmý Milan Sitnianský.

Kategorie S1

Pro jezdce týmu TM Racing Factory Thomase Chareyre je sobotní pole position v Sosnové letos jeho druhým startem z první pozice. Francouzský šampion zajel kolo okruhu časem 1´08,162 sekundy až v samotném závěru kvalifikačního tréninku, protože řešili určité potíže s nastavením jeho stroje TM pro šotolinovou část okruhu.

Velmi blízko byl první pozici na startu Fin Mauno Hermunen z SHR, ale nakonec se musel smířit s druhou pozicí v první řadě, když souboj o pole position prohrál rozdílem 0,122 sekundy. V neděli ovšem bude patřit mezi velké favority.

Třetím nejrychlejším jezdcem je Ivan Lazzarini z L30 Racing. Ital v sedle Hondy zajel kolo časem 1´08,513 sekundy a na nejrychlejší čas ztratil necelé čtyři desetiny. „Specialitou této dráhy je její off-road část, která je delší než jsme zvyklí, ale není zase tak těžká. Mám tento okruh rád a mým cílem je v neděli získat své první umístění na stupních vítězů,“ řekl Ital.
První řadu na startu uzavírá Adrien Chareyre ze stáje Fast Wheels Aprilia. Jezdec Aprilie po kvalifikaci řekl: „Konečně první kvalifikace ve směru hodinových ručiček! Tato dráha se mi líbí a udělám maximum proto, abych si svoji pozici zlepšil.“

První pozici ve druhé řadě si vybojoval časem 1´09,017 sekundy první český zástupce Petr Vorlíček, který byl zároveň posledním jezdcem v jedné sekundě na čas pole position. Pro českého závodníka je to možnost, jak se po zranění ukázat v tom nejlepším světle před domácím publikem.

Z jedenácté pozice v neděli startuje další český závodník Tomáš Trávníček, jemuž se nedařilo tak jak chtěl a s kvalifikačním výsledkem nebyl moc spokojený. Jeho nejrychlejší čas 1´09,827 sekundy byl poslední pod minutu a deset sekund a stačí na start ze třetí řady.

S1 kvalifikace (Top10): 1.Thomas Chareyre (FRA-TM) 1:08.162; 2. Mauno Hermunen (FIN-TM) +0:00.122; 3. Ivan Lazzarini (ITA-Honda) +0:00.351; 4. Adrien Chareyre (FRA-Aprilia) +0:00.575; 5. Petr Vorlíček (CZE-TM) +0:00.855; 6. Christian Ravaglia (ITA-Honda) +0:01.029; 7. Thierry Van Den Bosch (FRA-TM) +0:01.063; 8. Sylvain Bidart (FRA-Honda) +0:01.066; 9. Aurelien Grelier (FRA-Yamaha) +0:01.144; 10. Uros Nastran (SLO-Honda) +0:01.352
Kategorie ES2

Britský závodník Mitchell-Thomas Malachi získal pole position v závodu kategorie ES2 časem 1´10,097 sekundy, letos už podruhé a s náskokem necelých čtyř desetin před druhým v pořadí Diegem Monticellim na Hondě. Na třetí pozici startovního roštu se postaví další Ital Edgardo Borella na Yamaze a první řadu uzavře Fin Toni Klem na KTM.

Nejlepším z českých závodníků byl sedmý Milan Sitnianský z Tuning Sportu, jehož kvalifikační maximum bylo na hodnotě 1´10,937 sekundy a se ztrátou na pole position 0,840 sekundy. Patnáctý startuje Zdeněk Jaroš, jednadvacátý Miloš Říhák a závodní pole pětadvaceti jezdců uzavírá trojice Aleš Cikánek, Zdeněk Zpěvák a jezdec na divokou kartu František Filinský z Autodromu Sosnová.

ES2 kvalifikace (Top10): 1. Malachi Mitchell-Thomas (GBR-TM) 1:10.097; 2. Diego Monticelli (ITA-Honda) +0:00.384; 3. Edgardo Borella (ITA-Yamaha) +0:00.557; 4. Toni Klem (FIN-KTM) +0:00.560; 5. Frederic Guerin (FRA-Suzuki) +0:00.648; 6. Devon Vermeulen (NED-KTM) +0:00.706; 7. Milan Sitnianský (CZE-TM) +0:00.840; 8. Asseri Kingelin (FIN-Honda) +0:00.892; 9. Sami Salstola (FIN-TM) +0:00.920; 10. Lorenzo Lapini (ITA-Honda) +0:01.688