WSBK Magny-Cours – Oba závody vyhrál Razgatlioglu, Svoboda sedmý ve WSSP300

Na okruhu Circuit de Nevers Magny-Cours pokračoval třetím dnem sedmý podnik sezony MOTUL FIM Superbike World Championship 2022. Na programu byly čtyři závody a každý z nich představoval pořádnou dávku napětí. V třídě WorldSSP slavil vítězství Dominique Aegerter (Yamaha), Čech Ondřej Vostatek (Yamaha) skončil dvaadvacátý. Sprint a druhý hlavní závod WSBK vyhrál Toprak Razgatlioglu (Yamaha), jenž je nyní na druhé pozici průběžného hodnocení. Lídrem zůstává Bautista, který po nárazu Kawasaki Jonathana Rea (Kawasaki) hlavní závod nedokončil. V závodu WSSP300 slavil vítězství Victor Steeman (Kawasaki), Čech Petr Svoboda (Kawasaki) obsadil sedmé místo, letos jeho zatím nejlepší výsledek. Osmý podnik sezony je za dva týdny v Barceloně.

MS Superbike – Závod (2)

Do závodu na 21kol odstartoval z první řady Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha with Brixx WorldSBK), Álvaro Bautista (Aruba.it Racing - Ducati) a Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team). Druhá řada a Alex Lowes (Kawasaki Racing Team), Scott Redding (BMW Motorrad WorldSBK Team) a Axel Bassani (Motocorsa Racing). Z třetí řady vyrazila trojice Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati), Garrett Gerloff (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) a Loris Baz (Bonovo Action BMW). Čech Oliver König (Orelac Racing Verdnatura) do závodu startoval čtyřiadvacátý. Před startem uctil paddock WSBK minutou tichu památku na zesnulou královnu Alžbětu II.

Po startu si na chvíli udržel vedení Toprak Razgatlioglu, ale po pár zatáčkách šel dopředu Álvaro Bautista, který byl viditelně hodně rychlý. Rea ve druhém kole stačil zaútočit na druhého Turka, ale udělal chybu a Razgatliglu se na druhou pozici posunul zpátky. Ve druhém kole Razgatlioglu předjel Bautistu a převzal vedení. Španěl chtěl zpátky dopředu, ale Jonathan Rea do něho ve třinácté zatáčce narazil a Bautista ukončil závod v kotrmelcích. Inciden byl vyšetřován, ale to už Bautistovi body nevrátí. Na první pozici se mezi tím posunul Axel Bassani, druhý jel Toprak Razgatlioglu a třetí byl Michael Ruben Rinaldi. Ve třetím kole Rea dostal informaci, že bude muset absolvoval dlouhé kolo, penalizace za incident s Bautistou. Jediný, kdo z této situace profitoval, byl v této chvíli druhý Toprak Razgatlioglu.

Po pěti kolech v závodu nepokračoval Leandro Mercado ani Michael van der Mark (BMW Motorrad WorldSBK Team). Oliver König byl dvacátý. Závodní pole vedl Ital Axel Bassani, jehož těsně následoval Toprak Razgatlioglu. Osm desetin za vedoucí dvojicí jel třetí Michael Ruben Rinaldi. Čtvrtý Alex Lowes už na první tři ztrácel 1,7 sekundy, pátý Jonathan Rea jel 1,5 sekundy za týmovým kolegou Lowesem. Když Rea projel dlouhým kolem, byl sedmý a součástí tvrdě bojující skupiny, kde jel Andrea Locatelli (Pata Yamaha with Brixx WorldSBK), Loris Baz a Garrett Gerloff. V osmém kole převzal vedení Michael Ruben Rinaldi, druhý byl Toprak Razgatlioglu, třetí Axel Bassani. V devátém kole havaroval Xavi Vierge (Team HRC), jemuž se dnes nepodařilo dokončit ani jeden závod.

Těsně před polovinou závodu nastavil druhý Toprak Razgatlioglu nejrychlejší kolo závodu 1'36,813 sekundy. Závod vedl náskokem necelých tří desetin Michael Ruben Rinaldi. Třetí Axel Bassani ztrácel na vedoucí dvojici 1,2 sekundy a osm desetin za sebou měl Alexe Lowese, jenž postupně ukrajoval z Italova náskoku. Pátý jel Scott Redding a šestý byl Jonathan Rea, jemuž na Reddinga chyběly necelé dvě sekundy. Oliver König byl devatenáctý. Ve třináctém kole Toprak Razgatlioglu vytvořil tlak na vedoucího Rinaldiho, jenž mu umožnil Italovo předjetí a převzetí vedení v závodě. Osm kol před koncem Turek vedl náskokem necelých čtyř desetin, ale na nějaký rozhodující únik to nevypadalo, protože se ho Rinaldi držel jako klíště. V patnáctém kole havaroval Hafizh Syahrin, který se propadl na devatenácté místo za Olivera Königa. Mezi tím Rinaldi chyboval, zkrátil si v zatáčkách 11 a 12 trať a na vedení ztrácel sedm desetin.

Pět kol před koncem závodu vedl Toprak Razgatlioglu náskokem osmi desetin. Druhý jel Michael Ruben Rinaldi, třetí Axel Bassani ztrácel na Rinaldiho 1,8 sekundy. Čtvrtý byl Alex Lowes, jemuž na pódium chyběla jediná sekunda, pátý už byl Jonathan Rea, který na týmového kolegu Lowese ztrácel přes čtyři sekundy. Do posledního kola najel první Toprak Razgatlioglu s náskokem 1,3 sekundy na druhého Rinaldiho.

Závod vyhrál Toprak Razgatlioglu, jemuž se v Magny-Cours povedlo dostat v průběžném hodnocení MS na druhou pozici, kde ztrácí 30bodů na lídra Bautistu. Druhý projel cílem Michael Ruben Rinaldi, třetí místo slaví Axel Bassani, jehož francouzská mise byla velmi úspěšná. Necelé čtyři desetiny chyběly na pódium čtvrtému Alexi Lowesovi, pátý projel cílem Jonathan Rea, který může mluvit o štěstí, že po kontaktu s Bautistou vyvázl jen s penalizací průjezdu dlouhým kolem. Osmnáctý závod dokončil Oliver König.

Superbike World Championship – Závod (2)