WSBK Jerez - Sobotní program zrušený, Dean Berta Viňales zemřel

Sobotní program na okruhu v Jerezu byl zrušený. V závěru závodu SPP300 upadl patnáctiletý Dean Berta Viňales a jak pořadatelé uvedli, vzhledem k jeho nehodě, do které byli zapletení další tři jezdci, se rozhodli v dalších závodech nepokračovat. Deniz Öncü později na svém Instagramu zveřejnil všeříkající zprávu: #RIP Dean Berta Viňales. O hodinu později byla informace potvrzena. V sobotu večer se jezdci rozhodli, že se nedělní závody pojedou.

MS Supersport 300 - Závod 1 (13 kol)

Z první řady do prvního závodu třístovkových superbiků, který byl vypsán na 13 kol, odstartovali Adrian Huertas (MTM Kawasaki), Bahattin Sofuoglu (Biblion Yamaha Motoxracing) a Meikon Kawakami (AD78 Team Brasil by MS Racing). Za ně se postavili Inigo Iglesias (SMW Racing), Marc Garcia (Prodina Team WorldSSP300) a Kevin Sabatucci (Kawasaki GP Project). Třetí řada pak patřila Brunovi Ieracimu (Prodina Team WorldSSP300), Yutovi Okayovi (MTM Kawasaki) a Samuelovi Di Sorovi (Leader Team Flembbo).

Po startu se na první místo zařadil Adrian Huertas, který by si v dnešním závodě mohl vyjet titul mistra světa. Pronásledovaný byl Bahattinem Sofuogluem, se kterým si během úvodního kola několikrát vyměnil pozici na čele závodu, třetí místo patřilo Inigovi Iglesiasovi. V nejlepší pětce jezdili také Meikon Kawakami a Kevin Sabatucci. Oliver König se po startu posunul o jedenáct míst a patřila mu 14. pozice, Petr Svoboda a Jonáš Kocourek se pohybovali ve čtvrté desítce.

Ve čtvrtém kole se dostal do vedení Inigo Iglesias, následovaný byl Bahattinem Sofuoglem a Jeffreyem Buisem, Adrian Huertas se propadl na čtvrtou pozici. Všichni závodníci však jezdili v kontaktu. Na zemi skončil Ton Kawakami, pro kterého tak klání skončilo. V deváté zatáčce spadl i Jose Luis Perez Gonzalez, který s sebou vzal Kevina Sabatucciho. Jezdci si pak v kačírku vyměnili několik slov. Štěstí, že ho netrefila motorka, měl pak Gabriele Mastroluca, který taktéž upadl.

I díky pádům svých soupeřů se Oliver König posunul do skupiny bojující o vítězství, v jednu chvíli byl dokonce na třetí pozici. Pět kol před cílem vedl stále Inigo Iglesias, na druhém místě byl Yuta Okaya a na třetím Jeffrey Buis. Následovaní byli Adrianem Huertasem, Meikonem Kawakamim a Samuelem Di Sorou, pozice těchto jezdců se však neustále střídali, jelikož byly rozdíly minimální.

Huertas se po střetu se soupeřem Alvarem Diazem propadl až na desátou pozici, mezitím jak on, tak Jeffrey Buis dostali upozornění na překračování traťových limitů. Petr Svoboda jezdil 27., Jonáš Kocourek byl na 34. příčce.

Závod ukončila červená vlajka kvůli nehodě v první zatáčce. Do incidentu byli zapletení Dean Berta Viňales, Daniel Mogeda, Harry Khouri, Alejandro Carrio a Yeray Ruiz. O pořadí jezdců tak rozhodl jejich poslední měřený čas.

Vítězem závodu se stal Jeffrey Buis, druhé místo získal Inigo Iglesias a na pódium vystoupal také Bahattin Sofuoglu. Čtvrtý skončil Meikon Kawakami následovaný Alvaro Diaz Cebrian a Samuel Di Sora, sedmý byl odmávnutý Adrian Huertas, osmý Yuta Okaya, devátý Marc Garcia a desítku uzavřel český zástupce Oliver König. Petr Svoboda zakončil závod na 22. příčce, Jonáš Kocourek byl sedmadvacátý.

Sobotní program byl po nehodě zrušený. Doposud nikdo neoznámil, co přesně se na trati událo. Šampionát pouze na svých stránkách uvedl: "Vzhledem k nehodě, do které byl zapletený Dean Berta Viňales, byl veškerý sobotní program zrušený." Podle gpone.com byl závodník transportován helikoptérou do nemocnice.

Aktualizace 15:00: Deniz Öncü ve dvě hodiny odpoledne na svém Instagramu zveřejnil všeříkající zprávu. #RIP Dean Berta Viňales. O hodinu později byla informace o úmrtí mladého jezdce oficiálně potvrzena.

Aktualizace 20:30: Původní setkání jezdců v 17:00 bylo zrušeno. Naopak bylo uspořádáno setkání závodníků o půl sedmé, kdy se piloti všech kategorií nezávisle na sobě rozhodli, že chtějí závodit. Ranní program začne tradičně v 9:00, v 10:15 proběhne minuta ticha za Deana Berta Viňalese. Zkrácený závod Superbiků bude nahrazen plnohodnotným závodem.

Supersport World Championship 300 – Závod 1 (13 kol)