WSBK Brno – Yamaha má double, vyhrál Lowes, VD Mark druhý

Sedmý podnik sezony v Brně nabídl velmi zajímavé závodění, které vidělo na 50 tisíc diváků. Neděle byla dnem závodů a všichni, kdo závody sledovali rozhodně nelitovali. V supersportech vyhrál souboj na ostří nože Francouz Jules Cluzel, druhý byl Němec Sandro Cortese. V druhém klání víkendu WorldSBK slavil své první vítězství v této sérii Alex Lowes. Druhý projel cílem Michael VD Mark a Yamaha má důležitý double. Jezdci tovární Kawasaki dnes padali a nezískali jediný bod. V závodu Supesport300 vyhrál Galang Hendra Pratama. Jediný stálý český zástupce ve WorldSBK Ondřej Ježek (WSBK, Yamaha) závod dokončil osmnáctý. Jezdci na divokou kartu Michal Chalupa (WSSP) a Pierre Coppa (WSSP) skončili na 29. a 30.místě v pořadí, Alexandra Pelikánová (WSSP300) a Vojtěch Schwarz (WSSP300) obsadili v pořadí 31. a 32.místo. Před závodem STK1000 začalo v Brně silně pršet. Vítězem závodu evropského šampionátu byl na mokrém povrchu Masarykova okruhu Maximilian Scheib, Dominik Jůda (STK1000) byl osmnáctý, Karel Pešek (STK1000) devatenáctý.

MS Superbike – Závod (2)

Do závodu na 18 kol odstartovala z první řady trojice Michael van der Mark (Pata Yamaha Official WorldSBK Team), Alex Lowes (Pata Yamaha Official WorldSBK Team) a Eugene Laverty (Milwaukee Aprilia). Druhá řada Lorenzo Savadori (Milwaukee Aprilia), Chaz Davies (Aruba.it Racing-Ducati SBK Team) a Leon Camier (Red Bull Honda World Superbike Team). Z třetíb řady startuje nejúspěnější trojice sobotního klání Tom Sykes (Kawasaki Racing Team), Marco Melandri (Aruba.it Racing-Ducati SBK Team) a Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team). Ondřej Ježek (Guandalini Racing) do závodu vyrazil dvacátý ze sedmé řady.

Po startu vedení udržel Michael VD Mark, druhý jel Alex Lowes, třetí byl Eugene Laverty. Vyborně odstartoval Marco Melandri, jenž se posunul na čtvrtou pozici a za sebou měl Chaze Daviese a Toma Sykese. Jonathan Rea byl ve druhém kole sedmý. Ondřej Ježek nezískal žádnou pozici a jel dvacátý. Alex Lowes zaútočil na týmového kolegu VD Marka a posunul se do čela závodního pole.

Ve čtvrtém kole havaroval Jonathan Rea, který tam byl v kontaktu s Tomem Sykesem. Rea si ještě počkal na další průjezd Sykese a zatleskal mu, což už být nemuselo. Každopádně lídr průběžného hodnocení ve druhém závodu nezíská jediný bod, což je šance pro jeho soupeře, aby jeho náskok zredukovali. To ovšem nebude případ Marca Melandriho, který jel druhý, ale ve třetí zatáčce udělal chybu, byl dlouhý, dostal se do štěrku a tam zůstaly jeho šance bojovat o vítězství nebo stupně vítězů. Vedl Alex Lowes, druhý jel VD Mark a třetí jel se ztrátou dvou sekund Chaz Davies. Ondřej Ježek se mezi tím posunul na sedmnáctou pozici, osmnáctý byl Ital Melandri.

V sedmém kole havaroval z šesté pozice Tom Sykes, takže pro Kawasaki černá neděle. Sykes pokračoval v závodu, ale byl sedmnáctý, tři sekundy před Melandrim, deset sekund za šestnáctým Ježkem. V závodě nepokračoval Jordi Torres (MV Agusta Reparto Corse), který zajel do boxů a tam závod vzdal. V polovině klání jela na špici závodního pole dvojice tří ladiček Alex Lowes a Michael VD Mark. Na třetí pozici byl Chaz Davies, jemuž na první dva scházelo 3,5 sekundy. Čtvrtý byl Eugene Laverty, pátý Michael Rinaldi (Aruba.it Racing - Junior Team) a šestý Lorenzo Savadori (Milwaukee Aprilia). Ondřej Ježek jel šestnáctý a 5,5 sekundy z brněnským jezdcem byl Tom Sykes.

Pět kol před cílem pokračovali na prvních dvou místech jezdci Yamahy Alex Lowes a Michael van der Mark. Třetí jel Chaz Davies, jen mu na první dva scházelo 4,5 sekundy. O čtvrté místo bojoval Eugene Laverty s Michaelem Rinaldim a Lorenzem Savadorim, svým týmovým kolegou. Sedmý Leon Camier (Red Bull Honda World Superbike Team) byl včele třetí skupiny, kde byl Xavi Forés (Barni Racing Team), Toprak Razgatlioglu (Kawasaki Puccetti Racing) a desátý Loris Baz (GULF ALTHEA BMW Racing Team). Před Ondřeje Ježka se dostal jak Marco Melandri, tak Tom Sykes, takže český závodník jel osmnáctý.

První vítězství v závodě WorldSBK si na konto připsal jezdec Yamahy Alex Lowes, který vyhrál zcela zaslouženě. Na druhém místě skončil Michael van der Mark a Yamaha může slavit double v závodě. Na třetím místě závod dokončil Chaz Davies. Ital Marco Melandri stačil dojet patnáctý, Tom Sykes zůstal bez bodu šestnáctý a Ondřej Ježek závod dokončil osmnáctý. Lídrem průběžného hodnocení zůstává i nadále Jonathan Rea.

Superbike World Championship – Závod (2)