WSBK Austrálie – Bautista vyhrál poslední závody sezony, König má body za čtrnácté místo

Na okruhu Phillip Island skončil dnem závodu dvanáctý, závěrečný podnik sezony MOTUL FIM Superbike World Championship 2022. V třídě WorldSSP vyhrál Dominique Aegerter (Yamaha), Mistr světa WSSP 2022. Čech Ondřej Vostatek (Yamaha) závod dokončil sedmnáctý. Sprint superbiků a druhý závod SBK vyhrál Álvaro Bautista (Ducati), Mistr světa WorldSBK 2022. Čech Oliver König (Kawasaki) zajel ve druhém hlavním klání superbiků na čtrnácté místo a na konto si připisuje nejlepší výsledek premiérové sezony. Sezona 2023 začíná koncem února v místě, kde dnes skončila, tedy na australském okruhu Phillip Island.

MS Superbike – Závod (2)

Do závodu na 22kol odstartoval z první řady Álvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati), Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha with Brixx WorldSBK) a Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team). Druhá řada a Alex Lowes (Kawasaki Racing Team), Andrea Locatelli (Pata Yamaha with Brixx WorldSBK) a Scott Redding (BMW Motorrad WorldSBK Team). Třetí řada a Garrett Gerloff (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team), Xavi Vierge (Team HRC) a Xavi Fores (BARNI Spark Racing Team). Poslední závod kariéry měl před sebou čtrnáctý Eugene Laverty (Bonovo Action BMW), který se následně postaví do vedení svého současného týmu. Český závodník Oliver König (Orelac Racing Verdnatura) startoval dvacátý.

Před startem na Phillip Islandu znovu pršelo, takže dráha nebyla v ideální kondici. Po startu si vedení udržel Álvaro Bautista, ale už po pár úvodních zatáčkách vedl Jonathan Rea. Druhý jel Scott Redding, třetí byl Álvaro Bautista a čtvrtý Toprak Razgatlioglu, který se po startu propadl na šestou pozici. V úvodním kole spadl po kontaktu Američan Garrett Gerloff a Španěl Xavi Vierge. Devatenáctý jel Oliver König. Po třech kolech vedl Jonathan Rea jehož následoval Scott Redding, Alex Lowes, Álvaro Bautista, Toprak Razgatlioglu a Andrea Locatelli.

V pátém kole převzal vedení Álvaro Bautista, který měl na kontě také zatím nejrychlejší kolo závodu 1'30,956 sekundy. V závěru kola, ale první pozici převzal znovu Jonathan Rea. Třetí byl Toprak Razgatlioglu, čtvrtý jel Alex Lowes, pátý Andrea Locatelli a šestý byl Scott Redding, který krok s předními jezdci v sedle svého BMW neudržel. V šestém kole šel Bautista znovu dopředu a bitva o vedení tak nabývala na intenzitě, jelikož ji Rea nemínil vzdát. Osmnáctý byl Oliver König, který jel s Hafizem Syahrinem těsně za šestnáctým Argentincem Leandrem Mercadem. Na bodovanou pozici patnáctého Mahiase jich chybělo něco přes pět sekund.

V desátém kole jela na špici pole čtveřice ve složení Álvaro Bautista, Jonathan Rea, Toprak Razgatlioglu a Alex Lowes. Přes tři sekundy ztrácel na Lowese pátý Andrea Locatelli, šestý Scott Redding měl výhodu čtyř sekund na sedmého Rinaldiho. Čech Oliver König se posunul na sedmnácté místo a jel těsně za Mercadem. Argentince dělilo od patnácté pozice něco přes sedm sekund.

V polovině závodu zůstávala situace stejná, vedl Álvaro Bautista za nímž jel Jonathan Rea. Mírně ztrácel třetí Toprak Razgatlioglu na něhož se postupně dotahoval Alex Lowes. Pět sekund za Lowesem jel Andrea Locatelli, šestý byl Scott Redding, sedmý Michael Ruben Rinaldi, osmý Philipp Öttl, devátý Axel Bassani a první desítku uzavíral Tetsuta Nagashima. Ve čtrnáctém kole jel Oliver König šestnáctý, devět sekund od bodované pozice na níž v tu chvíli figuroval Lucas Mahias.

Pět kol před cílem probíhal souboj o vedení a vítězství v posledním závodu sezony mezi Álvarem Bautistou a Jonathanem Rea. O třetí místo bojoval Alex Lowes s Toprakem Razatlioglem. Osamocen jel na páté pozici Andrea Locatelli, podobně byl na tom šestý Scott Redding. Poté co v první zatáčce spadl Xavi Fores a Eugene Laverty, zaznamenal Oliver König posun na čtrnáctou příčku. Krátce poté kolem trati zavlály červené vlajky a závod superbiků zastavily.

Poslední vítězství sezony 2022 si na konto připsal Álvaro Bautista, druhý skončil Jonathan Rea a třetí byl Alex Lowes. Turek Toprak Razgatlioglu byl čtvrtý a první pětici nejlepších uzavřel Andrea Locatelli. Čech Oliver König je čtrnáctý, bere dva body a nejlepší výsledek jeho premiérové sezony WSBK. Ir Eugene Laverty, který jel poslední závod kariéry a v závěru klání spadl, byl bohužel dlouho po dojezdu jezdců do boxů v péči zdravotní služby a v připravené sanitě následně odvezen do zdravotního centra okruhu Phillip Island.

Superbike World Championship – Závod (2)