Víkend na superbicích v Mostu v barvách týmu Kawasaki

Tým Kawasaki nás pozval na MOTUL FIM Superbike World Championship do Mostu. Spolu s dalšími hosty jsme si užili prohlídku jeho zázemí a sledovali jsme dění na trati přímo v boxech. Připravený pro nás byl také catering či setkání se závodníky. Více už v reportáži z víkendu v barvách Kawasaki.

Čtvrtek 28. července 2022. Kawasaki Racing Team přijíždí do České republiky v dobré náladě. Jonathan Rea prodloužil se stájí smlouvu a cítí šanci stát se či se minimálně přiblížit lídrovi šampionátu Álvarovi Bautistovi, na kterého ztrácí sedmnáct bodů. Alex Lowes se pak cestou do Mostu zastavuje ve Snídani s Novou a na Náměstí Republiky v Praze, kde se fotí s fanoušky. Prozrazuje, že si volné dny užil mimo jiné na svatbě bratra Sama a chválí si mostecký autodrom, který je hodně technický a určitě ne jednoduchý. Poté už se přesouvá za týmovým kolegou a ukazuje se také na tiskové konferenci.

Zatímco první páteční trénink opanuje Jonathan Rea, který zajíždí čas 1'31,893 sekundy, Alex Lowes se pohybuje na průběžné osmé příčce se ztrátou osmi desetin. Ve druhém Rea končí na šesté pozici, celkově je pátý. Den však hodnotí dobře, zmiňuje, že odpoledne používal použité pneumatiky a cítí, že letos se mu na trati v Mostě povede mnohem lépe než minulý rok. Méně spokojený je Lowes, který se necítí stoprocentně fit, limituje ho horečka doufá, že sobota pro něj bude mnohem pozitivnější.

Sobotu jezdci zahajují posledním volným tréninkem před Superpole. My přicházíme na okruh před desátou hodinou ranní, abychom stihli prohlídku boxů, kterou nám tým Kawasaki naplánoval. Vyzvedáváme si hospitality pasy a poté už se nás ujímá sympatická Eva. Nejdříve nás nechává nahlédnout do kamionů. Zatímco v jednom tým převáží především věci technického rázu, přičemž vše má své místo v boxech se šuplíky, které stačí zavřít a mohou cestovat na další štaci, aniž by se musely složitě balit, druhý je určen pro jezdce, kteří zde během jednotlivých sessions odpočívají. Pokud jsou pak boxy malé podobně jako v Mostu, slouží kamiony také na větší porady jednotlivých členů týmu.

Uvnitř boxů jdeme s Evou nejdříve do části, kde se nahřívají pneumatiky. Mediální koordinátorka nám vysvětluje, že má Kawasaki nové speciální senzory, které kontrolují jejich tlak a teplotu, přičemž ideální je 100°. Zároveň nám ukazuje počítačový systém, který všechna tato data zaznamenává. Poté už se přesouváme do přední části boxů, kde zrovna mechanici pracují na motorkách, s nimiž jezdci jen o pár minut později vyráží na trať. Eva nám ještě odpovídá na dotazy, a pak už odcházíme na speciální plošinu, odkud veškeré dění v týmu během Superpole sledujeme.

Lowes usedá na své místo v boxu krátce před jedenáctou hodinou. S týmem si domlouvá strategii, načež vyráží na trať. Krátce po něm už na motocykl usedá také Rea. Oba jezdci se po několika kolech vrací zpět k mechanikům. Zatímco Rea míří téměř okamžitě zpět na trať, Lowes vyčkává v boxech, když tým dělá úpravy na jeho motocyklu. O pár minut později už zní v části patřící Reovi potlesk. Brit vyhrává kvalifikaci s časem 1'30,947 sekundy, což pro něj znamená první místo na startovním roštu. Alex Lowes končí pátý se ztrátou 0,675 vteřiny.

Zatímco si oba jezdci vyměňují poznatky se svým týmem, my míříme k hospitality Kawasaki. Tam totiž jen pětadvacet minut po Superpole míří také Jonathan Rea, který se s pozvanými hosty neváhá fotit a podepisuje jim nejen plakáty, ale také týmové oblečení. S odbitím dvanácté hodiny už míří na oběd. Zatímco jezdci jí ve spodní části pojízdné „budovy“, hosté usedají v horním patře, kde mohou ochutnat kromě jiného i něco ze španělské kuchyně.

Závod můžeme opět sledovat z boxů, jak nám ale Eva doporučuje, jdeme je sledovat přímo mezi fanoušky na tribunu. Přeci jen, během soubojů na trati se toho uvnitř neděje tolik, jako například během Superpole, kdy v týmu panuje větší shon. V napínavém prvním klání Jonathan Rea nakonec končí čtvrtý, jeho týmový kolega Alex Lowes devátý.

Vyjma prohlídky zázemí týmu probíhá podobně také neděle, kdy máme možnost opět sledovat veškeré dění přímo v boxu týmu Kawasaki. První závod nekončí pro tým Alexe Lowese příliš dobře. Jezdec padá a míří do medical centra, do druhého klání pak nenastupuje. Jonathan Rea se naopak v dopoledním závodě raduje ze druhé příčky po dalším tvrdém souboji s Toprakem Razgatliogluem, v odpoledním pak končí třetí. Zatímco první polovina závodu probíhá ve znamení souboje mezi ním a Álvarem Bautistou, v té další už se dostává do hry opět Turek, který nakonec v Mostě slaví double.

Z Mostu tak odjíždí Jonathan Rea stále na druhém místě v celkovém hodnocení šampionátu, na Bautistu ztrácí 31 bodů. Alex Lowes se pohybuje na průběžné osmé příčce. Jezdce nyní čeká několikatýdenní pauza, než se vrátí na trať ve francouzském Magny-Cours.

Informace o redaktorovi

Andrea Štipčáková - (Odebírat články autora)

Autoři článku obdrželi prémie 0 Kč od 0 uživatelů.TOPlist