MS superbiků se příští rok v Brně nepojede

Závod mistrovství světa superbiků se v příštím roce v České republice neuskuteční. Vedení Automotodromu Brno se rozhodlo do šampionátu nepřihlásit, což dnes jeho představitelé oznámili na mimořádné tiskové konferenci v Praze. Na Masarykově okruhu se měl podnik podle předběžného kalendáře Mezinárodní motocyklové federace (FIM) konat 23. června.

MS superbiků se příští rok v Brně nepojede
Brněnští organizátoři se rozhodli závod odvolat poté, co nezískali od státu garanci na dotaci, kterou chtěli využít na zaplacení takzvaného zalistovacího poplatku. Ten v letošním roce činil přibližně 7,5 milionu korun.
"Ekonomická situace není příznivá a momentálně nám není nikdo schopen dotaci garantovat," řekla výkonná ředitelka Automotodromu Ivana Ulmannová. Ministr školství, tělovýchovy a sportu Petr Fiala sice dotaci přislíbil, ale nižší než v letošním roce. Prioritou brněnských pořadatelů je závod mistrovství světa silničních motocyklů, který se v Česku pojede i v roce 2013.
"Za těchto podmínek si nemůžeme dovolit potvrdit promotérovi, že akci uspořádáme. Mrzí nás to, ale v roce 2013 suberbiky u nás neuvidíte," konstatovala Ulmanová.

MS superbiků se v Brně konalo pravidelně od roku 2005 a například letos závod v průběhu celého víkendu navštívilo přes 60 tisíc diváků. I tak ale nebyla akce ztrátová jen díky dotaci od státu.

Šance, že by se superbiky v budoucnosti na Masarykův okruh vrátily, není moc velká. "Žádný promotér nenechá čas plynout tak, aby si nezajistil náhradu. Pokud se s někým dohodne, tak smlouvu podepíše minimálně na tři roky, jak se to běžně dělá. Jak ze seriálu vypadnete, je cesta zpět trnitá," uvedla ředitelka Automotodromu.
Jedním z důvodů, proč Brno bude v superbikovém kalendáři chybět, je i skutečnost, že Český svaz motocyklového sportu reprezentovaný majoritním vlastníkem okruhu Karlem Abrahamem sr. o víkendu neuspěl u FIM se snahou získat pro území České republiky takzvanou národní autoritu. Tu má i nadále Autoklub ČR, který tak může jako jediný oficiálně jednat se zástupci státu o dodacích na motocyklové akce.

Hlavní motoristickou akcí na Masarykově okruhu bude i nadále závod mistrovství světa silničních motocyklů, který se v Brně pojede 25. srpna.

"Grand Prix má vysoký kredit a nepořádání závodu superbiků na tom nic nezmění. Dornu (promotéra) jsme na tuto možnost dopředu upozorňovali. Chápou, že jsme soukromá společnost," dodala Ulmanová.
Posledním vítězem superbikového světového závodu na Masarykově okruhu byl Ital Marco Melandri, kterého na stupních vítězů doplnili "Mr. Superpole" Tom Sykes a v tu dobu ještě úřadující mistr světa Carlos Checa.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 3.50
Známkováno: 8x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist