Čísla a fakta po Silverstone

Superbikovou neděli uzavřeme přehledem zajímavých čísel a fakt, které se vztahují k 10. letošnímu závodu mistrovství světa superbiků.

Čísla a fakta po Silverstone

ZÁVODY

•První vítězství pro Lorise Baze znamenalo, že se tento Francouz ve věku 19 roků, 6 měsíců a 4 dní stal druhým nejmladším vítězem v superbikovém seriálu. Pouze Japonec Yuichi Takeda byl mladší, neboť vyhrál v Sugu 1996 ve věku 18 roků, 8 měsíců a 27 dnů. Jinak Loris vyhrál svůj první závod už při svém 11. startu, tedy stejně jako jistý Carlos Checa v roce 2008 v Milleru.

•Baz je druhým Francouzem, který letos dokázal vyhrát, po Guintolim v Assenu. Poprvé v 25-leté historii šampionátu se tak podařilo vyhrát v jednom roce dvěma Francouzům, neboť Raymond Roche (23 vítězství v rocích 1989 - 1992), Regis Laconi (11 v létech 2001 až 2005) a Adrien Morillas - vyhrál na Hungaroringu 1988, vyhráli pouze oni sami.

•Kawasaki svým vítězstvím navázala na úspěšný rok 2000, neboť naposled vyhrála dva závody během sezóny v Sugu zásluhou legendy této továrny Hitoyasu Izutsa. Pokud ale vynecháme závody v Japonsku, tak musíme jít do historie ještě hlouběji, v roce 1996 vyhrál Anthony Gobert druhý závod v Laguna Sece a obě jízdy na Phillip Islandu s motocyklem ZX-7RR.

•Jezdec s motocyklem Kawasaki stál letos v této sezóně už 11x na podiu, naposled se to podařilo v sezóně 1997 díky Simonu Crafarovi a Akirovi Yanagawovi, tehdy to bylo 12x.

•Nejrychlejší kolo Lorise Baze znamenalo první místo v tabulce nejmladších jezdců tohoto hodnocení. Doposud vedl Anthony Gobert, který ve věku 21 let, 4 měsíců a 6 dnů zajel nejrychlejší kolo v závodě na okruhu Laguna Seca 1996.
•Michel Fabrizio stál v Silverstone už po 34. na podiu, ale po více než roční přestávce, když naposledy se mu to podařilo v Monze 2011.

•První historické podium vůbec pro Ayrtona Badoviniho a to v jeho 75. závodě superbiků. Od Magny Cours 2010, když ještě závodil v kubatuře Superstock 1000, nedojel potom už nikdy v Top-3. Kromě toho zajel tento Ital i nejrychlejší kolo v závodě.

•Obsazení stupňů vítězů v první britské jízdě bylo desáté nejmladší v historii. Baz, Fabrizio a mají průměrný věk 24 roků, 6 měsíců a 9 dnů. Rekord je z roku 1995 z Laguna Secy: Troy Corser, Anthony Gobert a Mike Hale 22 roků, 2 měsíce a 16 dnů. Z tohoto pohledu bylo zajímavé obsazení podia v Aragonu, kdy na stupních stáli Biaggi, Melandri a Checa - páté nejstarší s hodnotou 36 roků, 10 měsíců a 16 dnů. To nejstarší se datuje do Misana 2010 a zasloužili se o ně Biaggi, Checa a Corser (38 roků, 5 měsíců a 4 dny).

•Sylvain Guintoli vyhrál po Assenu svůj druhý letošní závod, což znamená, že má Francie na svém kontě už 38 vítězných závodů, o dva více než Španělsko. Vede Austrálie s USA, obě země už vyhrály 118 závodů.
•Sylvain Guintoli dokázal jako první pilot v historii šampionátu vyhrát během jedné sezóny za dva rozdílné týmy - Assen za Liberty, Silverstone za PATA, ovšem na stejné značce motocyklu.

•Svým pádem v první jízdě si nejen připsal Max Biaggi svou první "0" v této sezóně, ale ukončil i skvělou sérii 19 závodů, kdy vždy bodoval. Jinak Silverstone je vedle Nürburgringu jediným aktuálním okruhem, kde Říman ještě nestál na stupních vítězů.

•Poprvé letos dojel v Top-10 John Hopkins, když dokončil druhou jízdu jako 10.

•Páté místo Maxime Bergera bylo jeho nejlepším doposavadním umístěním vůbec, během 45 startů.
•Jakub Smrž si ve svém jubilejním 150. startu ve WSBK vyjel své 5. podium, první v této sezóně. Více startů než on má z aktivních jezdců Michel Fabrizio (176), za českým pilotem je Max Biaggi se 147 starty jako třetí. Přes 100 startů mají ještě Leon Haslam (131) a Carlos Checa (127).

•Po Austrálii dostal znovu možnost startu jako náhradník (za Mercada) 30-letý Australan David Johnson, třetí start mu ale štěstí vůbec nepřinesl, zlomená klíční kost mu vystavila stop do druhého závodu.

KVALIFIKACE - SUPERPOLE

•Třetí Pole postion pro Jakuba Smrže po Misanu 2009 a Milleru 2012. Český jezdec je tak na stejné úrovni vyhraných Superpole jako Jonathan Rea. Z aktuálních jezdců mají více pouze Sykes (9), mistr světa Checa (8) a lídr šampionátu Biaggi (4). Bylo to 160. Pole pro Ducati, která také vede před Hondou (44).

•Nejlepší startovní pozice pro domácího Leona Camiera, který skončil druhý. Doposud stál 2x jako třetí: Aragon a Silverstone 2011. Suzuki tak málem zopakovala Silverstone 2011, kdy John Hopkins Superpole vyhrál. 

•Tom Sykes nestál letos poprvé v první řadě startovního roštu, když skončil až 8.

•Ani při 10. pokusu se nepodařilo ex-mistru světa dvěstěpadesátek Hiru Aoyamovi kvalifikovat se do Superpole.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist