Anketa Křišťálová Lupa 2019: Podpořte nás a hlasujte pro web Motorkáři.cz v kategorii Zájmové weby.

FIM EWC – Závod 24H Bol d‘Or vyhrál tým Suzuki Endurance Racing

Poté co v sobotu před osmnáctou hodinou zastavili červenými vlajkami čtyřiadvacetihodinové klání, celé startovní pole zůstalo v boxech až do šesté hodiny ranní, tedy do momentu restartu závodu. V neděli ráno na trať vyjely dvě auta Safety Car a za sebou vyvezly dvě skupiny jezdců v pořadí v jakém byli, když závod v sobotu odpoledne zastavili. Jelo se na mokré trati, protože celou noc pršelo, ale dráha postupně osychala a děly se věci nevídané. První vítězství sezony si na konto připsali jezdci týmu Suzuki Endurance Racing. Druhým místem překvapil tým Wojcik Racing, hodně se slaví třetí místo u ERC Endurace a parádní je také páté místo slovenské stáje Maco Racing. Večer dorazila informace ohledně diskvalifikace týmu ERC Endurace, takže třetí místo získal tovární tým BMW, Omega Maco Racing je čtvrtý.

Od šesti se na dráze okruhu Paul Ricard intenzivně závodilo a na předních místech tabulky byly týmy jako F.C.C. TSR Honda France, YART Yamaha, Wójcik Racing Team, Suzuki Endurance Racing Team, pátí byli Webike SRC Kawasaki Racing a šestí BMW Motorrad World Endurance.

V devět hodin nastala opravdu kritická situace potom, co došlo k poruše stroje vedoucího týmu časomíry F.C.C. TSR Honda France. Než Mike Di Meglio zajel mimo trať, dostal se z jeho Hondy na asfalt olej a než na to traťoví komisaři zareagovali, aby jezdce upozornili na nebezpečí, havaroval Erwan Nigon (Webike SRC Kawasaki Racing). Ten chtěl pokračovat dál a zvedl Kawasaki s číslem #1 na kapotě, ale v tu chvíli do něho narazila Yamaha Lorise Baze (YART Yamaha) a oba stroje začaly hořet. Nigon měl velké štěstí, že z toho vyšel bez úhony. Dokonce když už plameny šlehaly hodně vysoko, žluté vlajky v daném místě nebyly hned vidět. Na první pozici jel tým Wójcik Racing Team #77, druhý byl tým Suzuki Endurance Racing #2, třetí BMW Motorrad World Endurance #37 a čtvrtý slovenský tým #14 Omega Maco Racing s Karlem Hanikou v sedle.

Během televizního přenosu na stanici Eurosport 2 hovořil Ondřej Ježek, bývalý jezdec týmu Mercury Racing. Zkušený závodník byl na okruhu v Le Castellet, kde měl testovat stoj Ducati Panigale, který má být připraven pro závody části sezony 2020. V plánu jak prozradil má start v osmihodinovce na okruhu v Sepangu, kde by měl v polovině prosince 2019 jet ještě v sedle stroje BMW.

Vedení závodu Bol d‘Or rozhodlo o tom, že v 19.30 hodin 24H závodu (10.30hodin SEČ) budou rozdány body týmům za pořadí v TOP10. Deset bodů za první místo dostal Suzuki Endurance Racing Team, devět bodů připsali na konto týmu Wójcik Racing Team, osm bodů dostal BMW Motorrad World Endurance Team, sedm Tecmas BMW GMC a šest VRD Igol Pierret Experiences. Slovenský Omega Maco Racing krátce před termínem zajel pro palivo, takže tím možná něco ztratili, každopádně za šesté místo získali pět bodů.

Výsledné pořadí zkráceného závodu na 24 hodin je celkem hodně překvapivé. Velké oslavy jsou v týmu Suzuki Endurance Team Racing, jenž měli takovou smůlu letos v Suzuce, nyní naopak plně využili situace a zaslouženě vyhráli. Velké oslavy budou v týmu Wójcik Racing Team, kde zejména Gino Rea odvedl velký kus práce a tým skončil jako druhý v pořadí. Úspěšné klání absolvoval také třetí tým ERC Endurance s manažerem Viktorem Nossem, protože jednak mají pódium a také porazili tovární tým BMW s novým modelem. Slovenský tým Omega Maco Racing je pátý, což je parádní výsledek na němž má svůj podíl také český závodník Karel Hanika.

Druhý podnik sezony FIM EWC 2019/2020 je na programu v polovině prosince, kdy se pojede osmihodinovka v Sepangu.

AKTUALIZACE – kvůli technickým nesrovnalostem ohledně objemu palivové nádrže byl diskvalifikován původně třetí v cíli tým ERC Endurace. Na třetí místo se tak posunul tým BMW Motorrad World Endurance Team s jezdci Ilya Mikhalchik, Julian Puffe a Kenny Foray.