FIM EWC – Pole position pro 24H závod Bol d'Or získal tým BMW Motorrad World Endurance

Ve čtvrtek zahájily týmy MS vytrvalostních závodů silničních motocyklů přípravu na 86.ročník čtyřiadvacetihodinového závodu Bol d'Or, který se jede na okruhu Paul Ricard ve francouzském Le Castellet, nedaleko Marseille. Na programu byl volný a noční trénink plus první kvalifikace. Pátek nabídl rozhodující bitvu o pole position na startu v podobě druhých kvalifikací. Konečné výsledky jsou po skončení druhé kvalifikace založeny na průměrném čase dvou nejrychlejších jezdců. Pole position v třídě Formula EWC získal tým BMW Motorrad World Endurance. Nejrychlejším týmem třídy Superstock byl Tecmas-MRP-BMW Racing. Start závodu je v sobotu 16.září v 15.00 hodin (SEČ). (Na fotografii zástupci týmů Top6 Formula EWC, zleva doprava – Leandro Mercado (Honda Viltais Racing), Sylvain Guintoli (Yoshimura SERT Motul), Niccolo Canepa (Yamalube YART Yamaha EWC Official Team), Josh Hook (F.C.C. TSR Honda France), Markus Reiterberger (BMW Motorrad World Endurance Team) a Kazuki Watanabe (Team Kawasaki Webike Trickstar)).

Volný trénink – čtvrtek, 14.září 2023

Nejrychlejším časem 1’52,126 sekundy se ve volném tréninku prezentoval belgický tým BMW Motorrad World Endurance. Tento tým je ve hře o titul mistra světa a jeho nejrychlejším jezdcem byl v tréninku Markus Reiterberger. Na druhé pozici skončil tým Yamalube YART Yamaha EWC Official Team, který byl o 0,062 sekundy pomalejší. Poslední v jedné sekundě je s necelými osmi desetinami ztráty lídr průběžného hodnocení FIM EWC F.C.C. TSR Honda France. Přes sekundu už ztrácí čtvrtý Kawasaki Webike Trickstar a pátý ERC Endurance Ducati. Slovenský tým Maco Racing byl s časem 1’57,155 sekundy pětadvacátý. UNISERV MOTO82 Team (Pešek, Holán, Vašulín) nastavil osmatřicátý čas 1’58,861 sekundy.

Polský tým Wójcik Racing měl plné ruce práce, jelikož měli nehodu jejich stroje třídy Superstock a technickou poruchu u jejich motocyklu královské třídy Formula EWC. Dvakrát skončil na zemi jezdec týmu JMA Racing Action Bike (Suzuki), takže ani tam to neměli před prvními kvalifikacemi snadné.

1.kvalifikace – čtvrtek, 14.září 2023

Nejrychlejším jezdcem kvalifikace závodníků označených modrou páskou byl zástupce týmu BMW Motorrad World Endurance, Markus Reiterberger. Němec zajel kolo časem 1’51,890 sekundy a byl o jen dvě tisíciny rychlejší než druhý v pořadí Black Gregg z týmu Yoshimura SERT Motul. Přes sedm desetin ztratil třetí Australan Josh Hook z F.C.C. TSR Honda Franc, čtvrtý Nicolo Canepa (Yamalube YART Yamaha EWC Official Team) ztrácí osm desetin a poslední v jedné sekundě na prvního je pátý Chaz Davies, jezdec týmu ERC Endurance Ducati. Karel Pešek (UNISERV MOTO82 Team) byl s kolem za 1’59,040 sekundy osmatřicátý. V třídě Superstock zajel nejrychleji Tecmas-MRP-BMW Racing Team s maximem na 1’53,835 sekundy.

V první kvalifikací jezdců označených žlutě nastavil vůbec nejlepší kvalifikační čas pátečních jízd Sylvain Guintoli (Yoshimura SERT Motul), když zajel 1’51,695 sekundy. Druhý v pořadí byl Francouz Mike Di Meglio (F.C.C. TSR Honda France) a třetí Ukrajinec Illya Mykhalchyk (BMW Motorrad World Endurance Team). Němec Marvin Fritz (Yamalube YART Yamaha EWC Official Team) byl čtvrtý a zároveň poslední v jedné sekundě na prvního. Top5 uzavřel Španěl Xavi Forés (ERC Endurance Ducati). Tým UNISERV MOTO82 Team zastupoval Kamil Holán, který byl s kolem za 2’00,910 sekundy pod kvalifikačním minimem na pětačtyřicáté pozici. Nejrychlejším týmem třídy Superstock byl National Motos Honda.

V kvalifikaci jezdců označených červeně dominoval s časem 1’51,707 sekundy Alan Techer (F.C.C. TSR Honda France). Francouz Etienne Masson (Yoshimura SERT Motul) byl o 1,3 sekundy pomalejší, třetí český závodník Karel Hanika (Yamalube YART Yamaha EWC Official Team) ztratil na prvního 1,348 sekundy. Prví pětici uzavřel Gregory Leblanc (Team Kawasaki Webike Trickstar) a Jeremy Guarnoni (BMW Motorrad World Endurance Team). Martin Vašulín (UNISERV MOTO82 Team) byl s kolem za 2’03,797 sekundy pod kvalifikačním minimem třiačtyřicátý. Nejrychlejším týmem v třídě Superstock byl #777 Wójcik Racing Team STK.

Noční trénink – čtvrtek, 14.září 2023

V nočním tréninku si pro nejrychlejší kolo 1’52,652 sekundy zajel Markus Reiterberger z týmu BMW Motorrad World Endurance Team. Přes čtyři desetiny ztratil na prvního tým F.C.C. TSR Honda France, jenž byl zároveň poslední v jedné sekundě na prvního. Třetí Yamalube YART Yamaha EWC Official Team byl o 1,026 sekundy pomalejší. Top5 uzavřely týmy Yoshimura SERT Motul a KM99, poslední se ztrátou do dvou sekund. Jezdci týmu UNISERV MOTO82 figurují ve výsledkové listině s časem 2’02,478 sekundy na třiačtyřicátém místě.

2.kvalifikace – pátek, 15.září 2023

Jako první zahájili poslední druhé kvalifikace jezdci označení modrou páskou. S časem 1’51,596 sekundy zajel nejrychleji Markus Reitenberger (BMW Motorrad World Endurance Team). Němec byl o 0,040 sekundy rychlejší než Gregg Black (Yoshimura SERT Motul). Třetí Ital Niccolo Canepa (Yamalube YART Yamaha EWC Official Team) byl o šest desetin pomalejší a zároveň také poslední v jedné sekundě na prvního. Zabojoval Lucas Mahias (KM99), jehož čas 1’53,191 sekundy byl čtvrtý v pořadí. První pětku uzavřel Randy De Puniet (Kawasaki Webike Trickstar). Slovenský Maco Racing je čtyřiadvacátý v pořadí. Karel Pešek (UNISERV MOTO82 Team) dostal Kawasaki #82 na devětatřicátou pozici výsledkové listiny, když kolo zajel časem 1’59,802 sekundy. Nejrychlejším časem třídy Superstock se prezentovala stáj Tecmas-MRP-BMW Racing Team, když jejich jezdec Kenny Foray zajel kolo za 1’53,585 sekundy. Nejrychlejším jezdcem kvalifikaci modrých je Markus Reiterberger (BMW Motorrad World Endurance Team) s maximem 1’51,596 sekundy. Trénink byl zastaven červenými vlajkami po nehodě Axela Maurina, který spadl ve čtvrté zatáčce. Jezdec týmu Team 18 Sapeurs Pompiers CMS Motostore vyvázl bez zranění, ale bylo nutné prověřit trať, zda tam nezůstaly provozní kapaliny z rozbitého motocyklu.

Také v kvalifikaci jezdců se žlutou páskou zajel nejrychleji jezdec týmu BMW Motorrad World Endurance Team. Ukrajinec Illya Mykhalchyk nastavil maximum na 1’51,721 sekundy a byl o tři desetiny rychlejší než Mike Di Meglio (F.C.C. TSR Honda France). Poslední v jedné sekundě na prvního byl třetí v pořadí Sylvain Guintoli v sedle Suzuki týmu Yoshimura SERT Motul. Němec Marvin Fritz (Yamalube YART Yamaha EWC Official Team) zajel čtvrtý čas a na prvního mu chybělo 1,299 sekundy. První pětku uzavřel Xavier Fores (ERC Endurance Ducati). Kamil Holán (UNISERV MOTO82 Team) zajel čtyřicátý čas 2’01,629 sekundy a tentokrát už je v kvalifikačním limitu. Také v této jízdě byl v třídě Superstock nejrychlejší tým Tecmas-MRP-BMW Racing Team. V kombinaci časů obou kvalifikací je mezi žlutými jezdci nejrychlejší Sylvain Guintoli (Yoshimura SERT Motul) s kolem za 1’51,695 sekundy.

V kvalifikaci jezdců s červenou páskou nastavil nejrychlejší kolo Karel Hanika (Yamalube YART Yamaha EWC Official Team). Český závodník má na kontě čas 1’51,882 sekundy, což je o 0,259 sekundy rychlejší kolo, než jaké zajel druhý v pořadí Etienne Masson z Yoshimura SERT Motul. Třetí Jeremy Guarnoni (BMW Motorrad World Endurance Team) byl s osmi desetinami ztráty poslední v jedné sekundě na Haniku. Na čtvrtou pozici dostal tým Honda Viltaïs Racing Argentinec Leandro Mercado, který na prvního ztratil 1,557 sekundy. Přes dvě sekundy už ztrácí pátý v pořadí Baptiste Guittet (TATI Team Beringer Racing). V kvalifikačním limitu je sedmatřicátý Martin Vašulín (UNISERV MOTO82 Team), jehož čas na kolo měl hodnotu 2’02,875 sekundy. Nejvýše postaveným týmem třídy Superstock je osmý OG Motorsport World Endurance Team. V kombinaci časů je nejrychlejším jezdcem kvalifikací Alan Techer (F.C.C. TSR Honda France). Druhý v pořadí je se ztrátou necelých dvou desetin Karel Hanika (Yamalube YART Yamaha EWC Official Team). Kvůli nehodě Bastiena Mackelse (KM99) a Pedra Nuno Romera Barbosy (Team Bolliger Switzerland) tréninky zastavily červené vlajky. Jezdci vyvázli bez zranění, ale oprava trati si vyžádala poměrně dost času než bylo možné kvalifikaci dokončit.

Pole position

Z pole position odstartuje do posledního závodu sezony MS vytrvalostních závodů silničních motocyklů tým BMW Motorrad World Endurance. Belgický tým už kvalifikaci na Bol d'Or vyhrál loni a letos bude bojovat o celkové vítězství. Na druhé pozici skončil tým Yoshimura SERT Motul a třetí do závodu odstartuje jezdec týmu F.C.C. TSR Honda France. Na čtvrté pozici je tým Yamalube YART Yamaha EWC Official Team, pátí jsou ERC Endurance Ducati.

První body byly rozdány, vítěz kvalifikace bere 5 bodů, pátý tým v pořadí jeden. Vzhledem k tomu, že lídr průběžného hodnocení tým F.C.C. TSR Honda France skončil před druhým týmem světového šampionátu YART Yamaha, tým Karla Haniky ztrácí před startem závodu na vedení o bod více, to znamená celkem 14 bodů. Tým UNISERV MOTO82 s Karlem Peškem, Kamilem Holánem a Martinem Vašulínem se do závodu kvalifikoval jako třiačtyřicátý.

V kategorii Dunlop Superstock Trophy je první tým Tecmas-MRP-BMW Racing, druzí jsou National Motos Honda a třetí Wójcik Racing Team.

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist