FIM EWC – Finále sezóny, šestihodinový závod v Mostě

Posledním podnikem MS vytrvalostních závodů silničních motocyklů FIM EWC je šestihodinový závod na českém závodním okruhu v Mostě. Vytrvalostní šampionát míří na Autodrom Most vůbec poprvé a během víkendu nebudou na dráze jen motorky, protože součástí závodního víkendu jsou také závody světového poháru cestovních vozů FIA WTCR. Tréninky a kvalifikace jsou ve čtvrtek, samotný závod startuje v sobotu, hodinu před polednem.

O titul mistra světa bojují dva týmy. První je tovární tým Suzuki Yoshimura SERT Motul s celkem šestnácti světovými tituly, druhý je tým soukromý VRD Igol Experiences, jenž závodí s motocyklem značky Yamaha. Yoshimura SERT Motul vede tabulku průběžného hodnocení, kde jim patří 141 bodů. Druhý v pořadí VRD Igol Experiences ztrácí na vedení 36 bodů. O nadcházejícím víkendu je možnost získat až 50 bodů (45+5).

V sedle tovární #1 Suzuki na pneumatikách Bridgestone závodí trojice Gregg Black, Xavier Simeon a Sylvain Guintoli, jejichž cílem bude zajet tak, aby nepřipustili možnou ztrátu titulu k němuž už nyní mají hodně blízko. S #333 Yamahou na Dunlopech jede trojice Florian Alt, Florian Marino a Nico Terol. Samozřejmě jejich cílem musí být bojovat titul, ale zároveň zajet tak, aby je nedostihl některý z továrních týmů, které jsou v tabulce za nimi – třetí F.C.C. TSR Honda France, čtvrtý Webike SRC Kawasaki France Trickstar a pátý BMW Motorrad World Endurance Team. Na seznamu startujících je rovněž slovenský Maco Racing Team s nímž jel naposledy závod ve Francii Ondřej Ježek, který je pro Most na soupisce s Anthony Westem (AUS).

Pro českého fanouška bude jako vždy zajímavé sledovat počínání továrního týmu Yamahy, kde závodí český závodník Karel Hanika, Ital Niccolo Canepa a Němec Marvin Fritz. Rakouský YART - Yamaha Official Team EWC neměl letos štěstí, trápily je poruchy, ale chtějí poslední závod vyhrát a sezonu uzavřít hezkým výsledkem. „Těším se, že budu znovu závodit s týmem YART, tentokrát na domácím okruhu,“ uvedl před závodem Karel Hanika. „Na okruhu jsme v srpnu už testovali a také jsme tam s týmovým kolegou Marvinem Fritzem jel závody MS superbiků. Je to trať, kterou mám rád. V minulosti jsem na ni býval rychlý a během víkendu WSBk jsme tam předvedli dobrý potenciál. Letošní sezona byla náročná, měli jsme hodně smůly, ale do Mostu jede stoprocentně koncentrování s cílem vyhrát. Uděláme maximum pro dosažení dobrého výsledku a doufám, že se nám povede rok uzavřít vysoko a dáme týmu po náročném roce důvod k oslavám.“

V kategorii Supestock bude v Mostě závodit český tým TME Racing v sestavě s Dominikem Jůdou, Oliverem Königem a Filipem Salačem. Posledně jmenovaný měl ale během víkendového závodu v Austinu nehodu po níž skončil v nemocnici. Třebaže tam nemělo být žádné zranění, Salačova účast v šestihodinovce zůstávala s otazníkem až do středy odpoledne, kdy byla oficiálně potvrzena - ZDE

V neděli zemřel Charles Roche, který byl talentem vytrvalostních závodů. Pětatřicetiletý Francouz zemřel na následky zranění, která utrpěl při dopravní nehodě. Například celosvětově známý vytrvalostní závod 24Heures Motos v Le Mans absolvoval desetkrát. Letos to bylo naposledy s týmem Space Moto a jeho vůbec poslední závod ve světovém šampionátu byl před pár týdny 24H Bol d’Or.

Čest jeho památce.

Časomíra - ZDE
Provizorní startovní listina () – 6hmost21_entrylist1oct.pdf
Průběžné hodnocení FIM EWCZDE

Čtvrtek, 7.října 2021

09.00 – 11.00 ... volný trénink

12.00 – 12.20 ... jezdec/modrá - kvalifikační trénink (1)
12.30 – 12.50 ... jezdec/žlutá - kvalifikační trénink (1)
13.00 – 13.20 ... jezdec/červená - kvalifikační trénink (1)

14.20 – 15.20 ... volný trénink + nácvik jízdy Safety Car

16.20 – 16.40 ... jezdec/modrá - kvalifikační trénink (2)
16.50 – 17.10 ... jezdec/žlutá - kvalifikační trénink (2)
17.20 – 17.40 ... jezdec/červená - kvalifikační trénink (2)
 

Sobota, 9.října2021

09.00 – 09.30 ... WARM UP

11.00 17.00 ... Start / cíl 6H závod v Mostě (TV Eurosport 2 živě)

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)

Autor článku obdržel prémii 3 Kč od 1 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist