Michael van der Mark má jistý titul v třídě Supersport

Holanďan Michael van der Mark přijel po letní přestávce na jih Španělska s náskokem třiapadesáti bodů, což mu v Jerezu nabízelo první mečbol k zisku titulu mistra světa. Jezdec týmu Pata Honda World Supersport nezaváhal a vítězstvím v závodu si titul zajistil dvě kola před koncem sezony 2014.

Michael van der Mark má jistý titul v třídě Supersport
Jednadvacetiletý Michael van der Mark (v říjnu mu bude dvaadvacet), syn bývalého závodníka Grand Prix Henk van der Marka, nastoupil do evropského šampionátu Superstock 600 poprvé v roce 2010, ale to jel pouze jediný závod. Kompletní sezonu absolvoval s týmem Ten Kate Junior až o rok později a v celkovém hodnocení obsadil třetí příčku s celkem čtyřmi umístěními na stupních vítězů. V roce 2012 vyhrává titul evropského šampiona v třídě STK600 a přestupuje mezi supersporty.
V barvách Pata Honda World Supersport má v první sezoně celkem tři umístění na stupních vítězů, ale ani jedno vítězství nebo start z první pozice. Karta se obrací v letošním roce, třebaže úvod v Austrálii byl s nulou. Už testy prozradily, že Holanďan bude silným hráčem a to také dokázal. V dalších osmi závodech pokaždé bodoval prvním nebo druhým místem, takže si vytvořil natolik výrazný náskok (53 bodů), který mohl už v Jerezu znamenat zisk titulu.

V závodu třídy Supersport Michael van der Mark potřeboval porazit Julese Cluzela, aby si dva závody před koncem sezony zajistil titul. Dlouho to vypadalo, že boj o prvenství v šampionátu odloží na další podnik v Magny Cours, ale nakonec Jules Cluzel v posledním kole spadl, nebodoval a to znamenalo jediné – Michael van der Mark vyhrává titul Mistra světa třídy Supersport 2014.
Velmi dobrou kondici a chuť po vítězství Michael van der Mark předvedl už během letní přestávky, když společně s týmem MuSashi RT Harc-Pro Honda a týmovými kolegy Leonem Haslamem a Takumi Takahashim vyhrál prestižní vytrvalostní závod 8Hodin Suzuka, čímž zároveň obhájil loňské prvenství.

Vítězství VD Marka je rovněž jubilejním desátým světovým triumfem pro ten Kate Honda Racing a desátým triumfem Hondy v soutěži výrobců třídy Supersport. Ještě plný emocí Michael van der Mark po závodě uvedl: „Nemůžu tomu uvěřit! Byla to dlouhá cesta než jsem se sem dostal a od doby, kdy jsem před deseti lety začal závodit bylo mým snem stát se mistrem světa. Rád bych poděkoval celé rodině a zejména tátovi, jenž pro mě tolik udělali, aby mi pomohli. Dnes tu není, protože má svůj vlastní závod, takže mu přeji hodně štěstí!“

FOTOGALERIE:


Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist