Po závodech v Rakousku je Filip Salač průběžně devátý

V pořadí již čtvrtý závodní víkend Red Bull Rookies Cupu uspořádali ve dnech 12. až 14. srpna a závodilo se poprvé na okruhu Red Bull Ring v rakouském Spielbergu. Filip Salač zajel v kvalifikaci výborný čtvrtý čas a do obou závodů startoval z druhé řady. Jak v sobotu, tak v neděli byl v cíli jedenáctý a v průběžném hodnocení mu patří devátá příčka se statusem nejlépe umístěného nováčka. Nyní už na Filipa Salače čeká křest ohněm, protože se už tento víkend představí před domácím publikem na okruhu v Brně.

Páteční tréninky probíhaly za velmi chladného počasí, protože teplota vzduchu dosahovala kolem poledne jen jedenácti stupňů. První volný trénink se Filipovi opravdu povedl. Rychle se aklimatizoval na novou trať a dokonce se na několik kol ujal vedení. O to ale v závěru přišel a trénink uzavřel čtvrtým místem. Do druhého volného tréninku se muselo změnit nastavení, které bylo ale pro Filipa krokem zpět a odpoledne byl třináctý.

Jako obvykle následovala hned hodinu poté kvalifikace, do které se podařilo ještě změnit nastavení motocyklu na téměř původní, což se ukázalo jako správné rozhodnutí. Filip Salač získal čtvrté místo na gridu a do obou závodů tak startoval z druhé řady.

Sobotní závod odstartovali za slunečného a letního počasí v 16:30 hodin. Filip hned po projetí zahřívacího kola signalizoval problém, což se už samozřejmě nepodařilo vyřešit. Několik prvních kol se mu dařilo držet v první pětce, ale později začal ztrácet na rovinkách, kdy nebyl schopný své soupeře předjet ani ze slipstreamu. Vše doháněl na brzdy, ale hned po výjezdu se mu zase jezdci před ním vzdalovali. Závod projel zklamaný na jedenáctém místě. Později byla odhalena příčina jeho ztráty a to zadní brzda, která se přehřála, začala samovolně po celou dobu závodu brzdit a snížila tak výkon motocyklu. Toto byl velký impuls pro Filipa, který byl maximálně odhodlaný druhý den zabojovat a vylepšit tak své umístění.

Nedělní závod startoval jako obvykle krátce po skončení klání MotoGP. Byl to opět boj. Po vydařeném startu si Filip udržel svoji výchozí pozici, ale po několika málo kolech se postupně propadl na šesté a osmé místo. Dostal se až do třetí skupiny, kde jezdci mezi sebou sváděli neustálé souboje, čímž jim jezdci z prvních míst odjeli a nebylo už možné vrátit se na čelo závodu. Mezi tím je dojeli ze zadních pozic další závodníci. Početná skupinka si neustále měnila pořadí a Filipovi hned několikrát zavřel stopu Ogura, díky čemuž se propadl až na čtrnácté místo. V závěru Filip ještě zabojoval a cílem projel opět jedenáctý.

K rakouskému víkendu Filip Salač uvedl: „Tento víkend byl znovu plný změn. Po prvním tréninku jsme byli opravdu moc spokojeni, trať mi sedla, na motorce jsem se cítil dobře a těšil jsem se na další trénink. To vše až do doby, než mi bylo sděleno, že kvůli chladiči (při brzdění škrtalo kolo o chladič) musíme změnit nastavení, což můj táta viděl jako špatné. To se také potvrdilo a já byl třináctý.“

„Nakonec nám bylo dovoleno udělat zase změnu zpět a do kvalifikace jsem odjel s tím, že musím zkusit potvrdit dobrý výsledek z prvního tréninku. Zprvu se mi nějak nedařilo chytit tempo a navíc jsem jel ve skupině, kde jsem musel neustále předjíždět, což mě odsouvalo na pořadí mezi osmým a dvanáctým místem. Těsně před koncem jsem si řekl, že to dám, udělal jsem si prostor a padlo tam čtvrté místo. Měli jsme velkou radost, ale zároveň jsme věděli, že zhruba dvanáct jezdců je ve vteřině a nebude to vůbec jednoduché. Večer jsme se ale dobře odreagovali, byla uspořádaná oslava k jubilejnímu desátému výročí Red Bull MotoGP Rookies Cupu, kde přišla spousta skvělých jezdců a významných lidí.“

„V sobotu se úplně změnily podmínky na trati. Bylo velké teplo a já se hrozně těšil na závod. Ten se mi bohužel tolik nepovedl, ale věděl jsem, že mi nejala motorka, a proto se začala hledat příčina. Nakonec moji mechanici závadu našli, byla to zadní brzda, protože jsem šel zřejmě tvrdě na brzdy, zasekla se a po celou dobu závodu mi přibrzďovala zadní kolo. Ještě jsem stihl dostat pochvalu za to, jak jsem dobře jel a že jsem vlastně vůbec dojel. Byl to pro mě impuls bojovat o to víc v nedělním závodě.“

„Bohužel jsem na to asi neměl, zprvu jsem se několik málo kol držel těsně za první trojkou, ale postupně mě začali předjíždět jezdci zezadu, takže jsem sváděl neustále souboje a bylo po naději na pódium. Bohužel jsme zvolili těžší převod, což byla pro souboje ve skupinkách chyba a nejspíš taky jedna z příčin, že jsem se opět propadl až za TOP 10. Byl jsem opravdu hodně zklamaný, že se mi nepodařilo využít takové šance, ale teď už jsem natěšený na domácí závody a hlavně fanoušky do Brna. Děkuji opět všem, co za mnou stojí, pomáhají mi a podporují mě, samozřejmě mé rodině a fanouškům.“

Filip si prozatím drží post nejlepšího nováčka, kde se v tabulce dokonce posunul na celkové deváté místo. Do Brna se vydáme už ve středu. Filipa společně s předními českými jezdci čekají milé povinnosti jako návštěva dětí v nemocnici a autogramiáda v brněnském obchodním centru.
Děkujeme všem a těšíme se na Masarykův okruh. Držte palce.

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)
Motorkáři.cz - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (2x):TOPlist