Filip Salač po závodech Red Bull Rookies Cupu v Brně

Závody pátého podniku seriálu Red Bull Rookies Cupu jeli mladí a talentovaní jezdci na Masarykově okruhu v Brně jako součást závodního programu Velké ceny České republiky v mistrovství světa silničních motocyklů Moto GP. Jediným českým závodníkem je v Rookies Cupu Filip Salač, který nastupoval před domácí publikum jako devátý jezdec průběžného hodnocení. První závod nedokončil a z druhého klání vytěžil pět bodů za jedenácté místo v cíli.

Páteční první trénink Filip využil na najetí si co nejlepší stopy nově na Moto3 a přesto, že ho ukončil dvě místa za TOP 10, byl celkem spokojený, těšil se na druhý odpolední volný trénink a kvalifikaci. V tréninku se mu podařilo ještě zabojovat a vylepšit svůj čas s nímž poskočil na místo deváté. Na motocyklu se cítil dobře, ale v měřeném tréninku, který byl pro tentokráte zahájen o něco později, těsně před osmnáctou hodinou, už mu jeho čas na TOP 10 nestačil a vyjel si tak start do obou závodů ze třináctého místa.

Byli jsme trochu zklamaní, ale věděli jsme, že Filip je bojovník, a proto jsme se těšili na první sobotní závod. Ten byl odstartován jako obvykle v čase 16:30 hodin a vypsán na 14 kol. Filip dobře odstartoval, ale hned po projetí prvních zatáček se potýkal s poruchou převodovky, kde mu vyskakovaly rychlosti, díky čemuž pak přišel pád. Přesto, že se Filip rychle oklepal a ještě pokračoval v závodě, časová ztráta byla obrovská, přidružila se ještě porucha spojky. Filip tak svůj první domácí závod nedokončil a bohužel tím přišel o cenné body.

Jako tradičně i tentokrát byl druhý závod Red Bull MotoGP Rookies cupu odstartován hned po napínavém závodě královské kubatury MotoGP v čase 15:30 hodin. Až do posledních chvil byl Filipův motocykl opravován, a tak jsme doufali, že bude vše fungovat jak má. Celý den pršelo, ale těsně před závodem začal déšť ustupovat, přesto byl závod vyhlášen jako mokrý. Po dobrém startu zůstal Filip po prvních zatáčkách hodně vzadu. Pak musel zahájit stíhací jízdu a postupně se dostával vpřed. Byl to závod plný soubojů. Několik kol před koncem Filip postoupil na osmé místo, pak ale po kontaktu s Bonolim se o několik míst propadl a bylo těžké se díky opotřebovaným pneumatikám vrátit zpátky. Cílem projel na jedenáctém místě.

Filip Salač k domácímu závodnímu víkendu na dráze v Brně uvedl: „Tento víkend byl pro mě hodně důležitý a jsem trochu zklamaný, že jsem nedokázal získat více bodů, potěšit nejen sebe a rodinu, ale i diváky. Do Brna jsme dorazili už ve středu, kde mě společně s ostatními jezdci MotoGP čekalo setkání s dětmi v brněnské nemocnici. Bylo to moc fajn, ale pak jsem se dozvěděl, že měl děda vážnou nehodu a radost byla pryč. Naštěstí jsem měl kolem sebe rodinu, kamarády a sport, co mě samozřejmě hrozně baví, tak jsem neměl tolik času myslet na to špatné. Odpoledne nás ještě čekala autogramiáda v brněnském obchodním centru a poté už jsem se těšil na páteční tréninky.“

„V prvním dopoledním jsem si spíše hledal vhodnou stopu, protože jsem na Masarykově okruhu jezdil pouze dvakrát na šestistovce Triumf 675, což tedy bylo svezeníčko a myslím, že jsem byl i hodně rychlý :-) Dojel jsem dvanáctý a nebyl jsem moc spokojený s nastavením. Do odpoledního tréninku jsme udělali změnu a posunul jsem se s časem na deváté místo. Chtěli jsme udělat co nejlepší nastavení do kvalifikace, což se nepodařilo a vyjel jsem si třinácté místo na gridu.“

„Do sobotního závodu jsem šel s odhodláním, že musím zajet co nejlépe, protože tyhle dva závody jsem jel pro dědu. V tom prvním se nám to bohužel nepovedlo. Táta měl tušení, že může být problém s převodovkou, ale nedalo se už nic dělat. Start se mi povedl, ale hned po projetí několika zatáček jsem nemohl zařadit kvalt a to se opakovalo několikrát, až jsem šel k zemi. Sice jsem ještě motorku zvedl a pokračoval, ale ještě se mi k tomu povolila spojka a už nebylo možné zajíždět ani rychlá kola a tak jsem dostal pokyn zajet do boxu.“

„V neděli moji mechanici opravovali motocykl celý den a nakonec se vše do závodu stihlo. Celé dopoledne pršelo, ale na náš závod už bylo po dešti. Přesto jsme startovali na mokrých gumách. Opět jsem měl dobrý start, ale hned v první zatáčce to byl mumraj a tak jsem nechtěl riskovat, byl dlouhý a během prvních dvou kol jsem si načítal fleky na trati. Pak už jsem začal stíhací jízdu a musím říct, že jsem si to hrozně užíval. Dostal jsem se pak do vedení skupinky, kdy jsme dojeli tu před námi a asi deset jezdců jsme bojovali o sedmé místo. Atmosféra byla super a já se probojoval na osmé místo. Pak jsem měl ale kontakt s Bonolim, což mě zase odsunulo o nějaké to místo zpět. Bohužel už jsem nemohl tolik zabojovat, měl jsem už dost sjeté pneumatiky, jak jsem musel soupeře dohánět, a tak jsem dojel závod na jedenáctém místě.“

„Chtěl bych říct díky úplně všem, rodině, sponzorům, jezdcům, organizátorům, komentátorům, protože jsem měl možnost dělat v průběhu víkendu rozhovory do televize s panem Svobodou a Ondrou Ježkem, a taky se setkat a popovídat s panem Strakou, který provázel komentováním veškeré tréninky a závody všech kategorií. No a samozřejmě všem super domácím fanouškům :-)"


Nyní na Filipa čeká jeho druhý závod v mistrovství světa juniorů FIM CEV Rpsol Moto3, který se jede už tento víkend v portugalském Portimau. Ještě jednou velké díky všem našim sponzorům, především pak panu Janu Šťovíčkovi, Zdeňku Ortovi a Jiřímu Broži, bez kterých bychom tento šampionát nemohli absolvovat.

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)
Radek Babička - (Odebírat články autora)
Čestmír Dlouhý - (Odebírat články autora)
Vladimír Rejda - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (2x):TOPlist