Změny pravidel MS Endurance

Mistrovství Světa vytrvalců se od letošní sezóny dočká několika změn z nichž některé jsou dost zásadního významu, jako například změna určování pořadí kvalifikace.

Změny pravidel MS Endurance
Již dříve jsem vás seznámil s úpravami pravidel pro závody Moto Grand Prix a World Superbike, nyní seznámit opravdu krátce s nejdůležitějšími změnami závodů Mistrovství Světa Endurance, která přicházejí v platnost od zahájení letošní sezóny vytrvaleckého šampionátu.
O limitech jízdy a přestávky mezi jízdou jsem hovořil při zveřejnění kalendáře závodů pro letošní sezónu, tak si to tedy zopakujme. Maximální délka kdy jezdec může být na motocyklu bez odpočinku je 3 hodiny. V případě dvanáctihodinového závodu musí být délka odpočinku jezdce dlouhá minimálně polovinu jeho času naposledy stráveném na motocyklu. Při kratších závodech než je 12 hodin je tato doba odpočinku dvě třetiny času poslední jízdy na motocyklu.
Stejně jako při závodech klasických superbiků, tak i při závodech vytrvaleckého Mistrovství Světa, byly upravené pravidla o obsahu a počtu válců. Pro závody vytrvalců na strojích třídy Superbike platí stejná pravidla jako v případě World Superbike, tedy čtyřválce do 1000 ccm s použitím restrikce přívodu vzduchu.
Další z důležitou změnou je samotné určení umístnění po kvalifikaci. Jezdci doposud byli do závodů kvalifikování podle průměrných hodnot časů všech členů týmů. Nyní pořadí kvalifikace určí nejlepší čas jezdce jednoho týmu. Tento způsob je jistě lepší než složité přepočítávání průměrných hodnot často ovlivněné změnami počasí.
Nové pravidlo také upravuje zastávky v boxech. Od letošní sezóny při zastávce na tankování a výměnu pneumatik musí být provedeny na motocyklu nejprve všechny úpravy a výměny kol a až nakonec motocykl dotankován. Vše musí ovšem být provedeno ještě před opětovným nastartováním motocyklu. Pokud si porucha stroje vyžádá zásah většího rázu, takový že bude muset být odtlačen do garáže, mohou na takovémto stroji pracovat maximálně čtyři lidé najednou. V případě změn pravidel závodů MS Endurance se podle mě jedná o naprosto dobré změny, které opět zkvalitní tento poslední dobou rozmáhající se šampionát.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist