S Martinem Horkým před závody International Bridgestone Handy Race

V roce 2014 měl Martin Horký dopravní nehodu na motorce v běžném silničním provozu. Po nárazu do svodidel utrpěl poranění pravé nohy, což následně vedlo k amputaci ve stehně. Martin má ale bojovného ducha a už za půl roku znovu seděl v sedle motorky. V roce 2015 začal s okruhovým ježděním a pravidelně se zúčastňoval hobby závodů. Přesně před rokem nastoupil do prvního ročníku mezinárodního šampionátu pro hendikepované závodníky, který se jede při vybraných závodech MotoGP a WSBK.

O nadcházejícím víkendu je na programu francouzská Gran Prix, což znamená, že je její součástí také úvodní podnik sezony International Bridgestone Handy Race. Martin Horký pochopitelně chybět nebude, takže těsně před odjezdem jsme se českého závodníka zeptali na pár věcí s ohledem na chystanou soutěž.

Martine v Le Mans absolvuješ závod série International Bridgestone Handy Race. Můžeš nám tento šampionát blíže představit?
Martin Horký: „IBHR je mezinárodní šampionát pro jezdce z různými hendikepy, jako jsou amputace nohy nebo ruky a vozíčkáři, kteří mají ochrnutou spodní část těla. Většina jezdců má motorku upravenou podle svého hendikepu, vozíčkáři mají třeba předělané řazení na řidítka. Kluci bez ruky ovládají jednou ruku plyn, brzdu i spojku a tak dále. Já třeba jezdím bez protézy a nemám žádné úpravy na motorce.“

Přesně před rokem si už v Le Mans startoval. Jaká to tehdy byla zkušenost a myslíš, že ti to letos může pomoci k ještě lepšímu výkonu?
Martin Horký: „Zkušenost to pro mě byla obrovská a moc jsem si to užíval. Nikdy by mě nenapadlo, že budu závodit před desítkami tisíc fanoušků a sdílet trať společně s nejlepšími jezdci světa. Určitě se budu snažit zajet ještě lepší výsledek jak loni, protože tehdy jsem skončil pátý."

S jakým týmem a technikou nastupuješ do letošní sezony?
Martin Horký: „Letos budu závodit za tým Dafit Moto Racing na nové Yamaze R1.“

Pojedeš letos kompletní sezonu International Bridgestone Handy Race?
Martin Horký: „Pojedu celou sezonu. Letos nás čekají tři závody, teď je to v Le Mans a pak v Misanu a Magny Cours během WSBK.“

První závody jedete v rámci závodního víkendu francouzské Grand Prix. Jak vypadá váš závodní víkend, kdy máte tréninky, kvalifikaci a závod?
Martin Horký: „Jelikož je program MotoGP hodně nabitý, tak na nás moc času nezbude. V pátek odpoledne máme dva kvalifikační tréninky a v sobotu odpoledne závod.“

Jaké jsou tvé ambice před prvním kláním roku?
Martin Horký: „Rád bych se dostal na pódium, ale nebude to jednoduché, konkurence je velká.“

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)

Autor článku obdržel prémii 8 Kč od 4 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist