Rossi a Checa do Qataru

Valentino Rossi se těší na výzvu nového okruhu, Carlos Checa je také připravený čelit nástrahám neznámeho prostředí.

Rossi a Checa do Qataru
Poprvé v historii Grand Prix se bude konat jeden za závodů na Středním Východě. Na okruhu Losail International Circuit poblíž Doha v Qataru se pokusí Valentino Rossi se svým týmovým kolegou Carlosem Checou navázat na dosavadní úspěšný průběh letošní sezóny.
Již pouze 100 bodů bude moci získat kterýkoliv jezdec MotoGP, v této stovce má Valentino Rossi výhodu 39 bodů náskoku, což je právě jeho odstup od druhého v pořadí, kterým je španělský jezdec Sete Gibenau. Rossi doposud získal v závodech Grand Prix všech tříd celkem 98 pódiových umístění, šestkrát letos stanul na nejvyšší příčce, což je pro továrnu Yamaha stejný úspěch, jako na začátku devadesátých let, kdy patřila k nejlepším v závodech tehdy nejprestižnější třídy 500 ccm. Není to však pouze šest vítězství v závodech MotoGP, které letos nashromáždila kombinace Valentino Rossi – továrna Yamaha. Valentino Rossi také dokázal čtyřikrát zvítězit v kvalifikaci a tím si zajistit prozatím vedoucí místo v soutěži o vůz značky BMW, který dostane nejlépe postavený jezdec při součtu všech kvalifikačních časů. Před Rossim je nyní neznámá dráha, která opravdu ukáže, jak kvalitní je každý jezdec.
“V Motegi pracoval motocykl opravdu dobře,“ vzpomíná pětinásobný Mistr Světa Valentino Rossi. “Ke konci závodu byly problémy s klouzáním, ale myslím si, že držet se druhého místa a získat cenné body bylo lepší než riskovat a případně i havarovat. Tamada byl tak silný, že si stejně myslím, že bylo nemožné jej porazit. Ve zbytku sezóny potřebujeme pracovat se stejným úsilím, zůstat koncentrovaní a dokázat získat v posledních čtyřech závodech dobré výsledky. Do Qataru jsem se těšil, dlouho jsem čekal na takovouto šanci. Již to je hodně dlouho, co jsme naposledy závodili na novém okruhu. Přinejmenším jedno je stejné pro všechny – je to pro nás nový okruh. Jak budeme jezdit na novém povrchu, bude vidět kdo je opravdu nejlepší jezdec. Bude velké teplo, závod v těchto podmínkách bude velmi těžký. Já jsem již okruh Losail navštívil, bylo to při ceremonii v prosinci. Vypadá to jako dobré místo, myslím, že tam proběhne dobrý závod. Doufám, že se přijde kouknout mnoho lidí. Jistým způsobem to pro mne je jako každý jiný závod, s M1 jezdím na všech okruzích poprvé.“
Okruh dlouhý 5,380 metrů, mnoho zatáček, ze kterých je každá jiná, nechybí ostré zatáčky náročné na tvrdé brždění, ale i dlouhé, táhlé zatáčky náročné na dokonalou přípravu podvozku, nechybí zde ani dvě těsné šikany. Takový je okruh Losail, který má šest levých a deset pravých zatáček. Na tomto okruhu se pokusí získat trochu závodnického štěstí i týmový kolega Valentina Rossiho, španělský jezdec Carlos Checa. Oblíbený Španěl se zcela jistě pokusí na okruhu, jenž je pro všechny neznámý, získat přinejmenším pódiové umístění. Mnoho jezdců se obává horkého počasí, které je v Doha očekáváno, ne tak Carlos Checa, který je na teplé podmínky připravený ze svého rodného Španělska.
“Horké počasí pro mne nebude velký problém, je to stejné jako v Malajsii,“ říká katalánský jezdec. “Tlak na okruhu Losail může být pouze od samotné, neznámé dráhy. Mohou se v neznámých podmínkách vyskytnout i jiné problémy, ale překvapení je vždy hezké. Mnoho lidí říká, že dráha bude kluzká nebo hodně špinavá, jistě bude hodně horká. Přesto si myslím, že je dobré jezdit na novém místě. Osobně rád jezdím na nových okruzích.“

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist