TT 2023 – Třetí den překonal hranici 133mph Harrison, Hickman a Dunlop

Středa byla třetím dnem příprav na závody letošního ročníku TT na ostrově Man. Mezi již plánované kvalifikace třídy Superbike a Supestock byly vloženy kvalifikace tříd Supersport a Supertwin, které se nestačily odjet v úterý. Středa byla také dnem, kdy první jezdci překonali rychlostní hranici 133mph. V třídě TT Superbike to byl první Dean Harrison (DAO Racing Kawasaki) a druhý Michael Dunlop (Hawk Racing Honda). V kategorii TT Superstock jediný Peter Hickman (FHO Racing Monster Energy BMW). Peter Hickman zajel nejrychleji také ve třídě TT Supersport, Jamie Coward (KTS Racing Kawasaki) byl první ve výsledkové listině Supertwinů a Ben a Tom Birchallovi (Steadplan/Hager LCR Honda) byli druhý den v řadě nejrychlejší ve třídě Sidecar.

Třetí den kvalifikačních jízd odstartovali jezdci tříd TT Superbike a TT Superstock. Den byl ve znamení ideálních povětrnostních podmínek, a to bylo vidět na dosažených výkonech. Nejrychlejším jezdcem byl Dean Harrison (DAO Racing Kawasaki), jenž v sedle Kawasaki ZX-10RR ZXT02N zajel kolo horského okruhu časem 16’57,330 sekundy s rychlostí 133.514mph. Harrison byl už v prvním kole na 133.284mph, takže nic neponechal náhodě a ve druhém ještě zrychlil. S minimální ztrátou skončil na druhé pozici Michael Dunlop (Hawk Racing), jehož čas na kolo má hodnotu 16’58,453 sekundy (133.367mph) a zároveň je posledním jezdcem třídy SBK, který překročil hranici 133mph. Třetí v pořadí skončil Peter Hickman (Monster Energy by FHO Racing BMW), který si na konto připsal 131.862mph. Do pátého místa výsledkové listiny zajel Jamie Coward (KTS Racing powered by Steadplan) 130.940mph a Conor Cummins (Milenco by Padgett’s Motorcycles) 130.615mph.

V tréninku třídy TT Superstock zajel na první místo výsledkové tabulky Peter Hickman (Monster Energy by FHO Racing BMW). Brit zvládl jedno kolo horského okruhu ostrova Man časem 16’59,087 sekundy a rychlostí 133.284mph. Ve středu byl Hickman již třetím jezdcem, jemuž se podařilo překonat hranici 133mph. Michael Dunlop (MD Racing) byl v sedle Hondy CBR1000RR-R Fireblade SC82 druhý v pořadí (132.694mph), třetí je další jezdec CBR1000RR-R Davey Todd (Milenco by Padgett’s Motorcycles) jehož rychlost byla na 131.711mph. První pětku uzavřela dvojice Conor Cummins (Milenco by Padgett’s Motorcycles) 129.825mph a Dean Harrison (DAO Racing Kawasaki) 129.148mph.

Kvalifikační trénink třídy TT Supersport vyhrál Peter Hickman (K2 Trooper Triumph by PHR), který jedno kolo okruhu ostrova Man zajel v sedle stroje Triumph Daytona ST765RS časem 17’47,783 sekundy (127.206mph). Toto kolo bylo zatím z celého kvalifikačního programu SSP to nejrychlejší. Na druhé pozici je Dean Harrison (Boyce Precision Engr/Russell Racing) 125.145mph, třetí je Michael Dunlop (MD Racing) 124.973mph. Čtvrté až šesté místo obsadili Davey Todd (Milenco by Padgett’s Motorcycles) 124,579mph, Jamie Coward (KTS powered by StanleyStewartRacing) 124,484mph a Rob Hodson (SMT / Vehicle Recovery Services) 123,195mph. Český závodník Michal Dokoupil (Rocknet) jel ve středu kvalifikační trénink supersportů a s časem z prvního kola 19’02,123 sekundy mu patří sedmnáctá příčka (118.926mph), dvacátá celkově.

V třídě TT Supertwin zajel nejrychleji Jamie Coward (KTS Racing powered by Steadplan), jemuž se v sedle Kawasaki podařilo zajet kolo horského okruhu za 18’43,360 sekundy (120.912mph). Mike Browne (Burrows Engineering / RK racing) jel v sedle Patonu hodně blízko Cowarda, ale nakonec hranici 120mph nepřekonal a je druhý (119,787mph). Třetí místo má Josh Brookes (Dafabet Racing) 116,937mph, čtvrtý je Rob Hodson (SMT/KH Commercials) 115,932mph, pátý Michael Rutter (Bathams Ales) 115,163mph a šestý Francesco Curinga (Team ILR/Frog Vehicle Developments) 114,552mph. Slovák Miroslav Sloboda (108.264mph) byl devatenáctý.

Jako poslední jeli trénink posádky třídy TT Sidecar. Nejrychlejší byli znovu bratři Ben Birchall/Tom Birchall (Wyckham Blackwell - Birchall Racing), kteří s prototypem Honda LCR zajeli kolo horského okruhu časem 19’06,004 sekundy (118.523mph). Druzí skončili Peter Founds/Jevan Walmsley (FHO Motorsport) 118.159mph, třetí byli Ryan Crowe/Callum Crowe (Haven Homes) 114.128mph. Všechny tři posádky nastavily zároveň nejrychlejší časy dosavadní přípravy na závody TT.