TT 2023 – První závod superbiků vyhrál Dunlop před Hickmanem a Harrisonem

V neděli jeli na ostrově Man první závod superbiků - RST Superbike TT. Závod byl vypsán na šest kol a během něho jezdci dvakrát doplňovali palivo v rámci zastávek v boxech. Nástrahy trati horského okruhu spojené s doplňováním paliva nejlépe zvládl Michael Dunlop (Hawk Racing), který závod vyhrál a tím získal své třiadvacáté vítězství na TT. Dunlop vyrovnal rekord druhého nejúspěšnějšího jezdce v počtu vítězství Johna McGuinnesse a je na nejlepší cestě se stát tím absolutně nejlepším. První místo stále patří jeho strýci Joey Dunlopovi s šestadvaceti triumfy. Další závody TT jsou na programu v úterý 6.června.

Michael Dunlop vedl od startu až do cíle. Závod nakonec vyhrál náskokem 8,2 sekundy. Dunlop se ujal vedení v prvním kole cestou do Glen Helen, kde jeho náskok před Harrisonem činil nepatrných 0,145 sekundy. Třetí byl Davey Todd (Milenco by Padgett's Motorcycles Honda), který ztrácel 1,2 sekundy. Po úvodním kole vedl Dunlop náskokem 6,3 sekundy na Deana Harrisona, Peter Hickman byl třetí.

V polovině závodu byl náskok Michaela Dunlopa na 18,854 sekundy. Druhý jel Dean Harrison (DAO Racing Kawasaki) a třetí byl Peter Hickman (Monster Energy by FHO Racing BMW), jehož od začátku trápily problémy s rychlořazením a na Harrisona ztrácel pět sekund. James Hillier (OMG Racing) jel čtvrtý, pátý byl Jamie Coward (KTS Racing powered by Steadplan) a šestý John McGuinness (Honda Racing UK).

Ve čtvrtém kole zajel Dunlop 134,192mph a jeho náskok poprvé přesáhl dvacet sekund. Na druhé pozici pokračoval Harrison, jehož náskok na třetího Hickmana byl na 6,490 sekundy. Vedoucí trojice měla více jak minutový náskok (1’13,727s) před zbytkem pole, kde figuroval čtvrtý Hillier, pátý Coward a šestý McGuinness. První desítku uzavírala čtveřice Josh Brookes (Monster Energy by FHO Racing BMW), Dominic Herbertson (K46 APERO), Rob Hodson (SMT Racing) a Michael Rutter (Bathams Ales).

Při druhé a poslední zastávce v boxech na konci čtvrtého kola se odstupy mírně změnily a náskok vedoucího Dunlopa byl na devatenácti sekundách. Mezi Harrisonem a Hickmanem to bylo jen 3,6 sekundy, takže se dal očekávat závěrečný souboj o druhé místo. Pátý Jamie Coward rovněž zrychlil a přiblížil se na rozdíl šesti sekund k čtvrtému Jamesi Hillierovi. Šestý jel John McGuinness, jemuž na pátou pozici chybělo něco přes dvanáct sekund.

Michael Dunlop dotáhl dlouhý závod do vítězného konce a získal ve svém letos druhém klání TT druhé vítězství, takže zatím stoprocentní úspěšnost. Pokud udrží takto nastavenou laťku, může být v závěru letošního ročníku skutečně nejlepším jezdcem historie TT. V Ballaugh už v posledním kole Peter Hickman figuroval na druhé pozici, kterou si udržel až do cíle. V posledním kole jel skutečně rychle a jen těsně minul nový absolutní rekord, když dosáhl rychlosti 135,445mph. Pět kol byl Dean Harrison druhý, nakonec se musel spokojit s třetí příčkou, když na druhého ztratil necelých deset sekund. Za stupni vítězů zůstal čtvrtý James Hillier, pátý Jamie Coward, šestý John McGuinness, sedmý Josh Brookes, osmý Dominic Herbertson, devátý Michael Rutter a první desítku uzavřel Shaun Anderson.

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (1x):TOPlist