Test MotoGP pokračoval v neděli dalším dnem, nejrychlejší je Quartararo

Úvodní test královské kubatury mistrovství světa silničních motocyklů pokračoval třetím dnem na okruhu Losail International v Kataru. Neděle je pro jezdce MotoGP závěrem první sady testu, jenž pak pokračuje dalšími třemi dny od středy 10.března. Pátek patřil pouze zkušebním jezdcům jednotlivých továren a nováčkům, od soboty v Kataru testují všichni jezdci MotoGP. V pátek zajel nejrychleji Stefan Bradl (Honda) s kolem za 1'55,614s a v sobotu byl na špici časomíry Aleix Espargaró (Aprilia) s maximem na 1'54,687s. Test uzavřel na špici časomíry Fabio Quartararo (Yamaha), jehož čas na kolo 1'53,940 sekundy už byl rychlejší než rekord okruhu.

Oficiální rekord MotoGP pro okruh Losail v Kataru:
Nejrychlejší kolo: Marc Márquez – Repsol Honda – (SPA) 1'53,380 sekundy (2019)
Nejrychlejší kolo závodu: Jorge Lorenzo – Yamaha Factory T. (SPA) 1'54,927 sekundy (2016)

Největším problémem testování v Kataru je silný vítr, který jezdcům působí značné problémy a na trať se také díky tomu dostává písek z okolní pouště. Španěl Dani Pedrosa (Red Bull KTM Factory Racing Team) testuje prototyp RC16, jenž má komplet nový podvozek a výfukový systém. Nejrychlejším z jezdců KTM byl v neděli po 3,5 hodině testování Miguel Oliveira (Red Bull KTM Factory Racing Team) s šestým časem 1'55,274 sekundy.

Nejrychlejším jezdcem je prozatím Stefan Bradl (Honda Test Team) s časem 1'54,658 sekundy. Jen 0,036 sekundy ztrácí druhý Aleix Espargaró (Aprilia Racing Gresini Team), třetí Maverick Viňales (Monster Energy Yamaha MotoGP) byl jen o 0,187 sekundy pomalejší. Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) a Johann Zarco (Pramac Racing) uzavírali pětici nejrychlejších. Valentino Rossi (Petronas Yamaha SRT) byl čtrnáctý se ztrátou 1,333 sekundy na prvního. Nejrychlejším z nováčků byl prozatím dvacátý Jorge Martin (Pramac Racing) s kolem za 1'56,608 sekundy.

Test MotoGP, Katar – 3.den (15.30hodin SEČ)
Neděle, 7.března 2021 – Losail International Circuit (Katar)

První testovací část třídy MotoGP uzavřel v Kataru nejrychlejším časem Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP), jehož maximum na kolo je 1'53,940 sekundy. Francouz je novým jezdcem tovární stáje tří ladiček a jeho čas naznačuje, že si s tovární M1 velmi rychle porozuměl. Jen necelou desetinu ztratil druhý v pořadí Jack Miller (Ducati Team), jenž je u tovární stáje italského výrobce rovněž nováčkem. O dvě desetiny pomaleji zajel své maximum Aleix Esprgaró (Aprilia Racing Gresini Team), který byl dlouho na špici časomíry. Čtvrtý Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) ztratil na Quartarara dvě desetiny, do tří desetin se vešel pátý Stefan Bradl (Honda Test Team). V půl sekundě na prvního jsou dva jezdci, šestý Johann Zarco (Pramac Racing) a sedmý Maverick Viňales (Monster Energy Yamaha MotoGP).

V jedné sekundě na prvního je osmý Joan Mir (Team Suzuki Ecstar), devátý Francesco Bagnaia (Ducati Team), desátý Alex Rins (Team Suzuki Ecstar), jedenáctý Miguel Oliveira (Red Bull KTM Factory Racing Team), dvanáctý Pol Espargaró (Repsol Honda) a třináctý Takaaki Nakagami (LCR Honda IDEMITSU), jenž v neděli testoval aerodynamiku RC213V nápadně podobnou Ducati.

Nejrychlejším nováčkem je šestnáctý Enea Bastianini (Avintia Esponsorama), který byl s časem 1'55,486 sekundy o 1,546 sekundy pomalejší než první Quartararo. Těsně za Italem jsou další nováčci Lorenzo Savadori (Aprilia Racing Gresini Team), Luca Marini (SKY VR46 Avintia) a devatenáctý Jorge Martin (Pramac Racing). Valentino Rossi (Petronas Yamaha SRT) byl s časem 1'55,708 sekundy až dvacátý.