Statistika před víkendem v Laguně Seca

Americký okruh Laguna Seca vybudovali na západě Spojených států nedaleko Monterey, kde byla kdysi vojenská střelnice. Tento okruh má také nejkratší dráhu v kalendáři motocyklového seriálu Grand Prix, od roku 2005 je trvalou součástí šampionátu a místem závodu královské kubatury MotoGP.

Statistika před víkendem v Laguně Seca
Statistika před víkendovým podnikem připomíná, že v posledních čtyřech letech vyhrál kvalifikaci na americkém okruhu v Laguně Jorge Lorenzo nebo také fakt, že posledními jezdci, kteří po osmi kolech sezony bodovali v každém závodu jsou Andrea Dovizioso a Aleix Espargaró.

40 let – v den závodu Velké ceny USA v Laguně Seca uplyne přesně čtyřicet let od vítězství Phila Reada ve švédské Grand Prix 1973 v Anderstorp. Brit tehdy vyhrál svůj první titul v kubatuře do 500ccm ve svých 34 letech.

36 – už šestatřicet závodů MotoGP nevyhrál Američan. Naposledy slavil triumf americký jezdec Ben Spies, který vyhrál závod holandské TT v Assenu 2011.

28 – vítězství v německé Grand Prix, bylo pro Španěla Marca Márqueze jeho osmadvacátým triumfem v kariéře jezdce seriálu Grand Prix. Je to jen o jedno vítězství méně než za celou svoji závodní kariéru dosáhl Ital Loris Capirossi.

28 let – přesně v den závodu americké Grand Prix v Laguně Seca uplyne osmadvacet let od vítězství Freddie Spencera, které zaznamenal ve Francii roku 1985, když na okruhu v Le Mans slavil prvenství v závodech kubatur do 500ccm a 250ccm. Bylo to naposledy, kdy měl jezdec motocyklového šampionátu možnost ve stejný den vyhrát závod královské a střední kubatury.

26 – v posledních šestadvaceti závodech královské MotoGP chyběl na stupních vítězů Američan. Naposledy byl na pódiu Ben Spies v posledním podniku roku 2011, když ve Valencii projel cílem druhý. Je to vůbec ta nejdelší řada pódií královské kubatury bez amerického jezdce od roku 1999. Tehdy ukončil sérii třiatřiceti závodů bez Američana na stupních vítězů Kenny Roberts Jr., jenž vyhrál první podnik sezony v Malajsii.

23 – tento víkend to bude po třiadvacáté, kdy se pojede motocyklová Grand Prix v USA. První dva podniky pořádali v letech 1964 a 1965 na slavném okruhu v Daytoně. Čtrnáct Grand Prix se jelo v Laguně Seca, pět na dráze Indianapolis Motor Speedway a jedna na novém okruhu v Austinu.
6 – posledních šest závodů seriálu Grand Prix pořádaných na území Spojených států vyhráli jezdci Hondy. Posledním jezdcem, který závod v Americe vyhrál na stroji jiného výrobce, byl v roce 2010 Jorge Lorenzo v sedle Yamahy na okruhu v Laguně Seca.

4 – Marc Márquez vyhrál v Německu závod počtvrté v řadě, ale v závodech různých kubatur. V roce 2010 slavil na Sachsenringu triumf v třídě do 125ccm, v letech 2011 a 2012 tam vyhrál závod Moto2 a poslední neděli získal prvenství v závodu královské MotoGP. Je vůbec prvním jezdcem novodobé éry, který vyhrál na daném okruhu čtyři závody v řadě a ve třech různých kubaturách.

4 – v posledních čtyřech letech se Jorge Lorenzo v Laguně Seca pokaždé kvalifikoval na pole position. Pokud vyhraje první místo na startu také v sobotu stane se teprve druhým jezdcem éry MotoGP, který by získal pole position na daném okruhu pětkrát po sobě. Australan Casey Stoner je do této chvíle jediným jezdcem, kterému se něco takového podařilo na domácím okruhu Phillip Island.

2 – potom, co ani jeden z dvojice Dani Pedrosa a Jorge Lorenzo v závodu německé Grand Prix nebodoval, jsou po osmi kolech šampionátu jen dva jezdci, kteří v každém letos odjetém závodu královské MotoGP získali minimálně bod – Andrea Doviziso a Aleix Espargaró

1 – jediným jezdcem Hondy, který v éře MotoGP startoval v Laguně Seca z pole position, byl Nicky Hayden v roce 2005, tedy v roce návratu Laguny Seca do kalendáře motocyklového šampionátu seriálu Grand Prix.

0 – v Laguně Sece nikdy nevyhrál jezdec, který jel v Monterey závod v roce své závodní premiéry jezdce královské kubatury

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 2.00
Známkováno: 4x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist