Statistika před víkendem v IMS

Desátý podnik mistrovství světa silničních motocyklů přivítá slavný závodní areál Indianapolis Motor Speedway (IMS). Pro americké fanoušky se o víkendu otevírá možnost sledovat ve Staré cihelně napínavé bitvy v prestižním motocyklovém seriálu světa, kde by si samozřejmě moc přáli vidět své jezdce na předních pozicích.

Statistika před víkendem v IMS
Statistika ohledně vítězství nebo umístění Američanů na stupních vítězů královské kubatury není příliš lichotivá. Nicméně na to, aby s tím Američané něco udělali budou o víkendu v Indianapolis celkem čtyři. Jezdec tovární Ducati Nicky Hayden, jezdec satelitní Ducati Ben Spies, jezdec CRT stáje Forward Racing Colin Edwarsds a jezdec na divokou kartu Blake Young.

37 – posledních sedmatřicet závodů třídy MotoGP nevyhrál Američan. Naposledy slavil vítězství jezdec ze Spojených států v roce 2011, když Ben Spies vyhrál Tourist Trophy v Assenu.

32 let – přesně v den pátečních volných tréninků na Velkou cenu Indianapolisu uplyne dvaatřicet let od vítězství Barry Sheena v závodu třídy 500ccm ve švédské Grand Prix v Anderstorp. Bylo to také naposledy, kdy britský závodník vyhrál závod Grand Prix v královské kubatuře.
29 – první místo Marca Márqueze v americké Laguně Seca, bylo celkem devětadvacátým vítězstvím v jeho dosavadní kariéře jezdce seriálu Grand Prix. Stejného počtu vítězství dosáhl Loris Capirossi za celou svoji závodní kariéru. Dalším vítězným závodem se Španěl, v rámci počtu vítězství Grand Prix, posune na úroveň trojnásobného šampiona třídy do 125ccm Luigi Taveriho.

27 – v posledních sedmadvaceti závodech chyběl na stupních vítězů americký závodník. Naposledy zaznamenal umístění na stupních vítězů Američan Ben Spies, když v posledním závodu sezony 2011 skončil ve Valencii druhý. Je to nejdelší období bez Američana na stupních vítězů královské kubatury od chvíle, kdy v roce 1999 ukončil sérii třiatřiceti závodů bez Američana na pódiu, vítězstvím v prvním závodu sezony Malajsii Kenny Roberts Jr..

17 let – v den závodu Velké ceny Indianapolisu uplyne přesně sedmnáct let od momentu, kdy Alex Criville porazil v závodu královské kubatury v české Grand Prix 1996 v Brně Australana Micka Doohana rozdílem pouhé 0,002 sekundy. Tento rozdíl byl vůbec nejnižší v 500ccm kubatuře od začátku elektronické časomíry, která od roku 1990 byla schopna změřit čas na tisícinu sekundy.
8 – oba vedoucí jezdci nejnižší kubatury Luis Salom a Maverick Viňales, byli v úvodních osmi závodech pokaždé na stupních vítězů. V pětašedesátileté historii motocyklového šampionátu měl pouze jeden jezdec vyšší počet umístění na pódiu od začátku sezony Moto3/ 125ccm – tím jezdcem je Fausto Gresini (současný majitel stáje Honda Gresini), který vyhrál prvních deset z jedenácti závodů třídy 125ccm v sezoně 1987.

7 – posledních sedm závodů královské kubatury na území Spojených států vyhráli jezdci na motocyklech značky Honda. Posledním jezdcem na motocyklu jiného výrobce byl v roce 2010 Jorge Lorenzo, který v sedle Yamahy M1 vyhrál závod MotoGP v Laguně Seca.

3 – v posledních třech letech triumfovali na dráze IMS v kubatuře MotoGP pouze jezdci Hondy
3 – Indianapolis je jedním ze tří současných okruhů, na kterém Jorge Lorenzo v žádné z tří motocyklových kubatur ani jednou nestartoval z pole position. Dalšími dvěma okruhy jsou Texas a Valencie.

2 – oba letošní závody ve Spojených státech (Texas, Laguna Seca) vyhrál nováček v MotoGP Marc Márquez. Pokud vyhraje také závod v Indianapolisu, stane se teprve třetím jezdcem, jenž v jediné sezoně vyhrál tři závody královské kubatury na území jednoho státu. Prvním jezdcem, jemuž se podařilo třikrát vyhrát v jedné zemi, byl v roce 2010 Jorge Lorenzo s vítězstvím v Jerezu, Barceloně a Valencii. Druhým jezdcem je Casey Stoner, který v roce 2011 vyhrál závody v Barceloně, Aragonii a Valencii. V obou případech se tedy jednalo o Španělsko.

1 – potom, co Aleix Espargaró nezískal v Laguně Seca ani jeden bod, je v královské kubatuře jen jeden jezdec, který dokázal bodovat v každém z úvodních devíti závodů sezony – Ital Andrea Dovizioso.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist