Statistika před španělskou Grand Prix

Víkendová Velká cena Španělska je zároveň prvním evropským podnikem mistrovství světa silničních motocyklů po třech úvodních závodech sezony v Kataru, Texasu a Argentině. Statistika předkládá fakta, která se vážou k termínu letošního podniku v Jerezu.

Statistika před španělskou Grand Prix
Statistika mimo jiné připomíná, že pokud v Jerezu vyhraje závod nejnižší kubatury jezdec na motocyklu KTM, získá tím pro rakouského výrobce jubilejní padesáté vítězství v mistrovství světa. Jubileum oslaví také Jorge Lorenzo, na něhož čeká 200.Grand Prix plus narozeniny a Marc Márquez, který oslaví 100.Grand Prix kariéry.

200 – španělská Grand Prix je pro Jorge Lorenza jeho 200.Grand Prix v kariéře jezdce motocyklového mistrovství světa

100 – domácí podnik Marca Márqueze, Velká cena Španělska, je jeho 100.Grand Prix kariéry jezdce seriálu mistrovství světa silničních motocyklů

56,570 sekundy – Michael Laverty byl v cíli argentinské Grand Prix osmnáctý se ztrátou na vítěze Marca Márqueze v podobě 56,570 sekundy. Je to teprve podruhé v pětašedesátileté historii motocyklového seriálu Grand Prix, kde prvních osmnáct jezdců v cíli závodu královské kubatury bylo v jedné minutě. Poprvé se tak stalo v roce 2007 v Malajsii, kde osmnáctého Makoto Tamadu dělilo od vítěze závodu Casey Stonera 59,596 sekundy.
49 – vítězství Romana Fenatiho v argentinské Grand Prix bylo celkem 49.vítězstvím pro značku KTM. První vítězství v seriálu Grand Prix vybojoval pro rakouského výrobce v třídě do 125ccm Casey Stoner v roce 2004. Součet vítězství je složen z 13 výher v třídě do 125ccm, 27 vítězství v Moto3 a 9 triumfů v třídě do 250ccm.

45 let – v den závodu Velké ceny Španělska uplyne přesně pětačtyřicet let od úplně první španělské Grand Prix, kterou uspořádali v roce 1969 na okruhu Jarama. Před domácím publikem tehdy slavil vítězství Santiago Herrero, který se stal prvním španělským závodníkem, který vyhrál závod třídy do 250ccm.

27 – v den závodu Velké ceny Španělska slaví Jorge Lorenzo sedmadvacáté narozeniny

17 – v den závodu uplyne přesně sedmnáct let od vítězství Alexe Criville, který na okruhu v Jerezu slavil v roce 1997 triumf v závodu pětistovek. Závod královské kubatury pak Španěl vyhrál na jihošpanělské dráze v dalších dvou letech a tím získal sérii tří vítězství v řadě.
6.místo – šesté místo Itala Andrea Iannoneho v argentinské Grand Prix je nejlepším výsledkem pro satelitní stáj Ducati od roku 2011, kdy zajel na šesté místo Randy De Puniet v australské Grand Prix, kde rovněž závodil v barvách Pramac Ducati.

3 – Esteve Rabat je teprve třetím jezdcem v historii Moto2, jemuž se podařilo v úvodních třech závodech sezony získat umístění na stupních vítězů. Dalšími jezdci, kteří byli stejně úspěšní jsou Marc Márquez a Pol Espargaró (v roce 2012). Pokud Rabat v Jerezu obsadí pozice do třetího místa, bude vůbec prvním jezdcem Moto2, jenž sezonu zahájil s čtyřmi umístěními na pódiu.

3 – od úspěšného vstupu do sezony v podání Valentina Rossiho v roce 2001, je po vítězném závodu v Argentině Marc Márquez prvním jezdcem, který vyhrál úvodní tři závody sezony. Pokud vyhraje také v Jerezu, stane se prvním jezdcem, který vyhrál úvodní čtyři závody královské kubatury od roku 1992, kdy byl takto úspěšný Mick Doohan.
3 – Márquez vyhrál úvodní tři Grand Prix sezony 2014 do nichž pokaždé startoval z pole position. Posledním jezdcem, který vyhrál tři závody v řadě po startu z pole position byl v roce 2010 Jorge Lorenzo. Pokud Marc Márquez vyhraje závod po startu z první pozice také v Jerezu, stane se prvním jezdcem od dob Valentina Rossiho, který sice v roce 2003 vyhrál tři závody po startu z pole postion, ale čtvrtým v sérii byl úspěšný zahajovací podnik roku 2004.

1 – Jerez je jediným okruhem, kde Marc Márquez nevyhrál ani jeden závod z tří motocyklových kubatur v nichž závodil od roku 2008

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist