Příběhy MotoGP přileb - Marc Marquez

„Mravenec se stylem“, i tak by se daly ve zkratce nazvat designy přileb Marc Marqueze. V našem seriálu příběhů o MotoGP přilbách se podíváme na variace jeho designů, které jsme sestavili podle jednotlivých let v premier class. Jaká se líbí nejvíc vám?

Kapitoly článku

Na závodech MotoGP máme možnost vídat Marca nosit přilby s hned několika standardními designy „mravence“, ale také se speciální varianty, které se od jeho osobního loga odklánějí. Ty jsou většinou připravovány na konkrétní závod. Začněme pěkně rok po roce, a to jeho prvním rokem mezi světovou silniční elitou.

Rok 2013

Originál
Design, jehož se Marc drží už od počátku své kariéry v MotoGP je reprezentován velkým mravencem v čele přilby. V úvodu je kariéry to byla kombinace červené a tmavě modré, doplněná o bílou. S legendárním mravencem v čele přilby, jsme se tedy měli možnost seznámit už při jeho vstupu do MotoGP v roce 2013.

Originální design po vstupu do MotoGP

První speciálka pro domácí závod
Katalánsko 2013 zaznamenalo premiéru speciálních designů v podání mladého nováčka MotoGP. Dominantní téma přilby přebral výrazný bílý pruh a modrá barva.

První speciálka pro domácí závod

Japonský mravenec
Tato přilba, kterou Marc použil na GP Japonska v roce 2013, zobrazuje tradičního mravence na červeno-bílém pozadí, který z dálky zcela jasně vyobrazuje japonskou vlajku.

Mravenec na červeno-bílém pozadí

Rok 2014

Matná černá
Výroční přilba k zisku prvního titulu v MotoGP se představila ve velmi populární matné variantě a v zadní části nosila také zlaté, mistrovské číslo #1.

Výroční matná černá

Návrat japonského mravence
Mravenec na červeno-bílém pozadí se vrátil na japonské půdě i pro rok 2014. V zadní části jsme mohli navíc najít komiksového „mravence samuraje“.

Japonský mravenec se vrátil i pro rok 2014

Nezměněný originál
Marcův běžný design zůstal pro rok 2014 beze změny. Červená, střídala tmavě modrou, doplněná o tradičního bílého mravence.

Japonský mravenec se vrátil i pro rok 2014

Rok 2015

Barevná exploze
Barevná exploze v podobě bohaté koláže se představila během domácí Grand Prix na velké ceně Katalásnka.

Barevná exploze

Americká vlajka
Předlohou pro velkou cenu Ameriky se stala americká vlajka - pruhy, hvězdy, a tradiční barvy, přebrané z národní vlajky USA.

Design inspirovaný americkou vlajkou

Animovaná akce
Během GP Japonska 2015 použil Marquez přilbu, s tímto dynamickým designem, inspirovaný komiksovým stylem, který je v Japonsku velmi populární a běžný. Ostatně, představení speciálních přileb právě pro japonské velké ceny je u Marca velmi oblíbeným místem.

Japonský komiks

Více červené v originálním designu
Běžný design dostal v roce 2015 více červené barvy. Díky peprnému boji o titul v této sezóně byla po konci sezony ukončena spolupráce s Aldem Drudim (designy připravuje pravidelně i pro Valentina Rossiho) a Marc začal na svých designech spolupracovat s Davidem Matem.

Originální design roku 2015

Polynéské umění
Odpovědí na to, jak se dá vyobrazit tradiční Marcův design trochu jinak, je tato jedinečná přilba, která zobrazuje konvenčního mravence vykresleného se vzorem připomínajícím polynéské umění. Helma se objevila hlavně v testech.

Polynéské umění tradičního loga

Rok 2016

Tlačítko „Zapni“
Marca jsme měli možnost vidět nosit tento originální design s tlačítkem „ON“ v mnoha Grand Prix na španělské půdě. Tato přilba mu přinesla mimořádné štěstí například na Aragonské Grand Prix, kterou s tímto designem vyhrál hned při třech příležitostech (2016 až 2018).

Tlačítko „ON“

Japonská kočka budoucnosti
V roce 2016 měl Marc šanci získat titul mistra světa na japonské půdě pouze v případě, kdy by nastala série nepravděpodobných okolností. Ty se nakonec uskutečnily a Marquez tak získal titul šampiona, možná i díky speciálnímu talismanu pro štěstí, který měl na své přilbě v zadní části.

Japonská kočka budoucnosti

Návrat polynéského umění
Návrat polynéského umění se uskutečnil i pro rok 2016, znovu většinou během sezónních testovacích dnů.

Návrat exotického vyobrazení mravence v roce 2016

Dominantní bílá
Při několika příležitostech v roce 2016 Marc použil do té doby nezvyklou dominantní bílou v čele přilby, která tak doplnila tradiční osobní logo mravence.

Dominantní bílá barva

Přilba šampionů
Je docela běžné, že po zisku titulu závodník vymění standardní design za ten mistrovský, většinou jen na oslavné kolo. V roce 2016 tomu nebylo jinak ani v podání Marca Marqueze.

Přilba šampionů

Rok 2017

The Sheriff
Po těžším úvodu sezóny 2017 (čtvrté místo v Kataru a nedokončený závod v Argentině) to byla právě tato přilba, kterou měl Marc na sobě během velké ceně Ameriky, díky které si zajistil své první vítězství v sezóně.

Design ve znamení amerického divokého západu

White
Líbivá bílá varianta se v roce 2017 objevila znovu. Bylo tomu například na velké ceně Nizozemska nebo také pod nádhernými Alpy, na velké ceně Rakouska.

Dominantní bílá se objevila také v roce 2017

Marcova klasika
Tento tradiční design jsme měli možnost u Marca vídat v letech 2016 i 2017. Oblíbený motiv čísla #93 - mravenec na červeném pozadí - to je helma, která se zapsala do historie jako značka šampiona.

2016, 2017 a Marcova klasika

Rok 2018

Přilba plná amerických hvězd
Tradiční hvězdy z americké vlajky Marc použil pro svůj oblíbený okruh v Texasu i v roce 2018.

Americké hvězdy v Texasu nechyběly ani v sezóně 2018

Mravenčí samuraj
Přilba která byla představena na GP Japonska v roce 2018 měla na svém vrcholu orientální symbol mravence a dva samuraje po stranách. Design znovu připravil Maneki Neko, který pro Marqueze připravil pozměněnou grafiku i v roce 2016. Marc si tuto variantu oblíbil natolik, že jí použil i rok na to.

Mravenčí samuraj

Pozměněný originál
Standardní grafika roku 2018 byla doplněna o bílou v centrální a boční oblasti. Tento design zůstal v podstatě nezměněn i do následující sezónu 2019.

Do standardního designu byla doplněna bílá barva

Přilba šampiona a testovací varianta
Po zisku sedmého titulu samozřejmě nechyběla oslavná přilba s dominantní zlatou, a v tomto případě „pixelovou“ grafikou. Marc také na konci úspěšné sezóny představil variantu na zimní testovací program, kterou používal pro nadcházející dvě zimní období.

Přilba šampiona a verze pro testy

Rok 2019

Americké rodeo
Rok 2019 byl na speciální designy nejbohatší ze všech. Americké rodeo se stalo designérskou předlohou pro okruh „Circuit of The Americas“, v Texasu. Helma nešetřila velmi zdařilými imitacemi dřeva a v horní části jsme našli Marcovo číslo #93, jakoby namalované širokým štětcem. Helma mu však vítězství nepřinesla a Marquez po problémech s motorovou brzdou odstoupil.

Americké rodeo

Šedá je tady
Šmrncovní šedá dominantní barva se objevila během barcelonské Grand Prix a kromě nápaditého dizajnu sklidila také úspěch v podobě prvního místa v cíli.

Šedá varianta mravence

Retro
Na německé Grand Prix roku 2019 Marcovi osobní designéři představili vskutku pěkný retro design, inspirovaný jeho předchůdci ve spolupráci se značkou Shoei. Zároveň chtěli designem této přilby vzdát hold motorsportu jako takovému. Designový návrat do minulosti měl evokovat nejčistší dobu motorkářství, sahající do konce 70. a začátku 80. let. Na dobu s velkými šampiony ceněnými po celém světě, kde image a hrdinství růst, a kde se design přileb začínal stávat klíčovým poznávacím znakem jezdce na trati.

Retro dizajn

Eight-ball
Osmý titul na Marcově kontě přinesl trefný nápad zapojení kulečníku, který se promítl do výroční přilby šampiona. Oproti jiným výročním přilbám, tuto Marc použil i během závodního víkendu ve Valencií.

Kulečníková koule číslo 8

Rok 2020

Kresba Covid 19
Marc při této přilbě nejprve Marc nastínil kompletní design, který se pak skoro beze změny použil jako ten finální pro závod v Jerezu roku 2020. S podobným designem, akorát v modré barvě, v závodě nastoupil i jeho tehdejší týmový kolega, bratr Alex. Pro rok 2020 to byla ale jediná „speciálka“, jelikož Marc skoro celý ročník kvůli zranění ramene vynechal.

Design kresby byl vytvořen samotným Marcem

Tmavý originální design
Červený mravenec se v sezóně 2020 objevil na tmavém pozadí. Škoda, že jsme ho kvůli Marquezově absenci neměli možnost vídat častěji.

Červený mravenec na tmavém pozadí

Rok 2021

Ve znamení tradice
V sezóně 2021 Marc kromě tradičního provedení nepředstavil žádnou speciální edici a soustředil se hlavně na svůj návrat po zranění. Nic to ovšem nemění na faktu, že i originál roku 2021 si nachází své místo v našem výběru.

Ve znamení tradice

Rok 2022

Svítivá červená
A máme zde poslední sezónu z roku 2022. V té jako svou stálou přilbu roku Marc představil mírně pozměněný originální design, se svítivou červenou.

Svítivá červená

Návrat americké vlajky
Grand Prix v Americe, co víc dodávat. Motivy americké vlajky se vrátily as nimi i speciální design na závod. V roce 2022 přilbě dominovala modrá barva a neodmyslitelné číslo #93. V zadní části se nově nacházelo Marcovo jméno.

Návrat americké vlajky

Japonské motivy
Japonské motivy se velmi trefně ukázaly na Marcově designu během japonské mise sezony 2022. Zisk pole position a čtvrté místo v závodě byly nejlepší odpovědí po opětovném laborování s vleklým zraněním ramene.

Japonské motivy

Testy
Poslední známý představený design je určen přípravě na sezónu 2023. Signifikantní vyobrazení Marcova mravence se mírně skrývá v ostrém maskáčovém vzoru.

Přilba předsezónních testů 2023

Rok 2023

Svítivá červená pokračuje
Nedávné předsezónní představení barev týmu Repsol naznačuje, že sezona 2023 odstartuje s pokračujícím designem se svítivou červenou a tmavým pruhem v zadní části, velmi podobně jako tomu bylo na „originálu“ i v roce 2022.

Nedávné předsezónní představení barev týmu Repsol

A proč vlastně mravenec?

Vše sahá do Marquez raného mládí. Když byl ještě dítětem, byl oproti svým vrstevníkům vždy „velmi malým“. To mu částečně zůstalo i v dospělosti. Jeho schopnost zápasit s velkou a výkonnou motorkou se proto srovnává s prací mravence, který unese až pět tisíc násobek hmotnosti svého vlastního těla. A právě proto se mravenec stal jeho osobním maskotem.

Motiv mravence

Informace o redaktorovi

Tomáš Scherer - (Odebírat články autora)

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist