Před Grand Prix San Marina

Mistrovství světa silničních motocyklů se tento víkend přehoupne do své závěrečné třetiny a ke třináctému závodu letošní sezóny se celý cirkus přesune ze zámoří opět do Evropy na italský autodrom Misano.

Před Grand Prix San Marina

Okruh


Závod s nekonečným názvem Grand Prix Aperol di San Marino e Della Riviera di Rimini se odehraje (jak už sám název napovídá) nedaleko města Rimini na autodromu Misano World Circuit, který byl sice postaven už v roce 1972 ale od té doby prošel mnoha rekonstrukcemi a inovacemi. První proběhly v letech 1990 - 1993, dále 1996 - 1997 a nakonec v letech 2005 - 2006, kdy bylo také vystavěno velké zdravotnické centrum. Zajímavé je to, že byl změněn směr, kterým se po trati jezdí (nyní po směru hodinových ručiček). Okruh je možné zkombinovat do dvou konfigurací a délka trati, na které se jezdí mistrovství světa motocyklů, činí 4 226 metrů, nejdelší rovinka má 965 metrů a okruh má šest levých a deset pravých zatáček. Přestože se závody mistrovství světa silničních motocyklů jezdily v Misanu už v minulosti, nově se seriál MotoGP na tento okruh vrátil až po jeho poslední rekonstrukci v roce 2007. Traťový rekord v kubatuře MotoGP tady drží Dani Pedrosa, který vloni zajel čas 1:34,340 sekundy s průměrem 161,3 km/h, v prostřední kubatuře byl nejrychlejší „domácí“ pilot Alex De Angelis, který rekord ustanovil na 1:39,430 sekundy, což je průměr 153 km/h (čtvrtlitrech už nikdo nepřekoná Marca Simoncelliho, který byl se čtvrtlitrem nejrychlejší v roce 2008 - 1:38,993). V malorážkách pochází rekord z loňského závodu a drží jej Marc Marquez s časem 1:43,195 (147,4 km/h).

Loňský závod


Komentář loňské Grand Prix San Marina bohužel nelze začít jinak, nežli prostřední kubaturou Moto2, ve které po tragické nehodě zemřel japonský pilot Shoya Tomizawa. Výsledky byly už po této události v podstatě podružné, ale závod nakonec suverénně opanoval Španěl Toni Elias před krajanem Julianem Simonem a Švýcarem Thomasem Luthim. Lukáš Pešek si ve svém (doufejme, že prozatím) posledním „světovém“ závodě dojel pro jeden bod za patnácté místo. Karel Abraham sice absolvoval páteční i sobotní program, ale nakonec kvůli nedoléčenému zranění z domácího závodu v neděli raději nestartoval. Španělé ovládli i závod malorážek, ve kterém obsadili dokonce celé stupně vítězů a nejvýše vystoupal pozdější mistr světa Marc Marquez. Náš Jakub Kornfeil dojel těsně za body na šestnáctém místě. Stejná hymna, jako v obou předešlých kubaturách, se hrála i při vyhlašování výsledků nejsilnější třídy MotoGP, ve které zvítězil Dani Pedrosa před svým krajanem Jorgem Lorenzem a Italem Valentinem Rossim.


125 ccm                               Moto2                                  MotoGP


1. Marc Marquez                  1. Toni Elias                           1. Dani Pedrosa
2. Nicolas Terol                     2. Julian Simon                      2. Jorge Lorenzo
3. Efren Vazquez                 3. Thomas Luthi                    3. Valentino Rossi

Dosavadní průběh sezóny


Stopětadvacítky


I když čtyři závody ve druhé třetině šampionátu Nicolasi Terolovi příliš nevyšly a Johann Zarco se k němu dotáhnul na rozdíl pouhých dvanácti bodů, po Grand Prix Indianapolis může Španěl spát zase o něco klidněji. Dokázal totiž suverénně zvítězit a protože Francouz dojel až na pátém místě, rozdíl mezi nimi opět narostl na šestadvacet bodů. Zarco je také po Indianapolis jediným pilotem z první šestice, který (nejen) v letošní sezóně ještě nedokázal zvítězit. Těsnější je to v souboji o bronz, kde má španělský nováček Maverick Viňales pětibodový náskok před Němcem Sandrem Cortesem. S výrazným třicetibodovým odstupem je pak další Němec Jonas Folger a další dva body ztrácí velké zklamání letošní sezóny, kterým je velezkušený Španěl Hector Faubel. Ten se namísto bojů o světový titul trápí a na stupních vítězů byl letos pouze dvakrát, když vyhrál na Sachsenringu a na Silverstone byl třetí. Následují další tři Španělé a to sedmý Efren Vazquez, který si po dvou bodových výpadcích dojel v Indy aspoň pro deset bodů za šesté místo, osmý Sergio Gadea, jenž pět posledních závodů dokázal dojet v nejlepší sedmičce a devátý Luis Salom. Desítku nejúspěšnějších pilotů téhle kubatury uzavírá Brit Danny Kent, na kterého se už ale bodově dotáhnul náš reprezentant Jakub Kornfeil, který v Misanu bude útočit na sedmé letošní umístění v top ten.


Průběžné pořadí šampionátu

1 Nicolas TEROL Aprilia SPA 191; 2 Johann ZARCO Derbi FRA 165; 3 Maverick VIÑALES Aprilia SPA 152; 4 Sandro CORTESE Aprilia GER 147; 5 Jonas FOLGER Aprilia GER 117; 6 Hector FAUBEL Aprilia SPA 112; 7 Efren VAZQUEZ Derbi SPA 100; 8 Sergio GADEA Aprilia SPA 95; 9 Luis SALOM Aprilia SPA 76; 10 Danny KENT Aprilia GBR 49; 11 Jakub KORNFEIL Aprilia CZE 49; 12 Alberto MONCAYO Aprilia SPA 44; 13 Miguel OLIVEIRA Aprilia POR 38; 14 Simone GROTZKYJ Aprilia ITA 32; 15 Adrian MARTIN Aprilia SPA 30; 16 Zulfahmi KHAIRUDDIN Derbi MAL 20; 17 Louis ROSSI Aprilia FRA 18; 18 Marcel SCHROTTER Mahindra GER 17; 19 Taylor MACKENZIE Aprilia GBR 15; 20 Danny WEBB Mahindra GBR 14; 21 Jasper IWEMA Aprilia NED 13; 22 Alexis MASBOU KTM FRA 12; 23 Niklas AJO Aprilia FIN 11; 24 Hiroki ONO KTM JPN 8; 25 Luigi MORCIANO Aprilia ITA 6; 26 Toni FINSTERBUSCH KTM GER 4; 27 Harry STAFFORD Aprilia GBR 3; 28 John McPHEE Aprilia GBR 1; 29 Josep RODRIGUEZ Aprilia SPA 1

Moto2


Pokud se situace na čele malorážek po posledním závodě trošku uklidnila, tak v prostřední kubatuře je tomu naopak. Zatímco leader průběžného pořadí, kterým je Němec Stefan Bradl, dojel v Indy až šestý, jeho největší soupeř Španěl Marc Marquez opět zvítězil. V posledních pěti závodech to bylo jeho čtvrté vítězství, když k téhle zlaté sérii na Masecu přidal druhé místo. Bradlův náskok se tak snížil ze třiačtyřiceti na osmadvacet bodů a boj o titul je opět otevřený. Tahle dvojice jede opravdu na úplně jiném „levelu“ nežli zbytek světa, vždyť zatímco Bradl se už přiblížil ke dvěma stovkám bodů, třetí pilot průběžného pořadí se ještě nepřehoupnul přes stobodovou hranici. Na toto třetí místo se i přes neúspěch v Indy (dojel až jedenáctý) dostal Ital Andrea Iannone, ale hlavně proto, že jeho nejbližším protivníkům se vedlo ještě hůře. Čtvrtý Alex De Angelis ze San Marina totiž dojel patnáctý a pátý Ital Simone Corsi byl čtrnáctý. K téhle trojici, která o tomto víkendu pojede v podstatě domácí závod (Grand Prix San Marina se jede na italské půdě) se bodově přiblížil šestý Brit Bradley Smith a tak toto kvarteto, bojující o bronz, dělí pouhé čtyři body. Mnoho neztrácí ani sedmý Thomas Luthi ze Švýcarska a výrazný propadl následuje až od osmého místa, na kterém je Yuki Takahashi. Stejný bodový zisk, jako tenhle Japonec, má po zisku třetího místa ze „Staré cihelny“ i devátý Španěl Estere Rabat. Desítku nejúspěšnějších uzavírá jeho krajan Julian Simon, který v minulém klání zabodoval sedmým místem po dlouhých šesti závodech bodového půstu. O tom, že třináctého Turka Kenana Sofuogla v týmu Technomag-CIP nahradí Japonec Tomoyoshi Koyama, vás už informoval Bosso.


Průběžné pořadí šampionátu


1 Stefan BRADL Kalex GER 193; 2 Marc MARQUEZ Suter SPA 165; 3 Andrea IANNONE Suter ITA 96; 4 Alex DE ANGELIS Motobi RSM 96; 5 Simone CORSI FTR ITA 93; 6 Bradley SMITH Tech 3 GBR 92; 7 Thomas LUTHI Suter SWI 88; 8 Yuki TAKAHASHI Moriwaki JPN 62; 9 Esteve RABAT FTR SPA 62; 10 Julian SIMON Suter SPA 58; 11 Aleix ESPARGARO Pons Kalex SPA 54; 12 Randy KRUMMENACHER Kalex SWI 52; 13 Kenan SOFUOGLU Suter TUR 45; 14 Dominique AEGERTER Suter SWI 45; 15 Michele PIRRO Moriwaki ITA 43; 16 Pol ESPARGARO FTR SPA 36; 17 Scott REDDING Suter GBR 36; 18 Jules CLUZEL Suter FRA 35; 19 Yonny HERNANDEZ FTR COL 33; 20 Max NEUKIRCHNER MZ-RE Honda GER 32; 21 Mattia PASINI FTR ITA 26; 22 Anthony WEST MZ-RE Honda AUS 18; 23 Mika KALLIO Suter FIN 18; 24 Alex BALDOLINI Suter ITA 18; 25 Kev COGHLAN FTR GBR 11; 26 Claudio CORTI Suter ITA 9; 27 Xavier SIMEON Tech 3 BEL 9; 28 Mike DI MEGLIO Tech 3 FRA 8; 29 Ratthapark WILAIROT FTR THA 4; 30 Ricard CARDUS Moriwaki SPA 2; 31 Axel PONS Pons Kalex SPA 1

MotoGP


Australan Casey Stoner dosáhnul při minulém závodě sedmého vítězství v této sezóně (a třetího v řadě za sebou) a jeho náskok na čele nejsilnější kubatury tak opět narostl. Po dvanáctém závodě sezóny má před obhájcem titulu Jorgem Lorenzem k dobru čtyřiačtyřicet bodů a už jen málokdo věří tomu, že by mu Španěl mohl jeho cestu k titulu ještě nějak zkomplikovat. Zatímco Stoner letos ještě neslezl ze stupňů vítězů (pokud nepočítáme nedokončený závod v Jerezu), Lorenzo na nich chyběl už pětkrát, když i v posledních dvou závodech dojel na nepopulární čtvrté pozici. Trpělivé sbírání bodů přináší Andreovi Doviziosovi z Itálie ovoce v podobě třetí příčky a na druhou pozici mu chybí přesně jedno vítězství, tedy pětadvacet bodů. V souboji o čtvrtou příčku je to nyní hodně vyrovnané a nejlépe je na tom Španěl Dani Pedrosa, na kterého však pátý Američan Ben Spies ztrácí pouhých pět bodů a šestý Ital Valentino Rossi pak o jeden bodík méně. Následují dva Američané v pořadí Nicky Hayden a Colin Edwards. Tenhle veterán to snad se svým setrváním v Grand Prix myslí vážně! Od zranění, které utrpěl v Katalánsku, totiž předvádí neuvěřitelně vyrovnané výkony (GBR-3; NED-7; ITA-9; GER-10; USA-8; CZE-8; INP-7) a zpravidla dojíždí jako nejrychlejší pilot na privátní motorce. Elitní desítku uzavírá dvojice týmu San Carlo Gresini, když devátého Marca Simoncelliho z Itálie a desátého Hiroshiho Aoyamu z Japonska dělí pouhé tři body. Náš reprezentant Karel Abraham bohužel nebodoval ve dvou posledních závodech a nejenže se přes něho na dvanáctou pozici dostal Španěl Alvaro Bautista, ale bodově se dotáhnul i jeho krajan Toni Elias. Doufejme, že problémy s přední pneumatikou se (nejen) u jeho Ducati podaří odstranit a Abaja se opět přiblíží k elitnímu top ten.


Průběžné pořadí šampionátu

1 Casey STONER Honda AUS 243; 2 Jorge LORENZO Yamaha SPA 199; 3 Andrea DOVIZIOSO Honda ITA 174; 4 Dani PEDROSA Honda SPA 130; 5 Ben SPIES Yamaha USA 125; 6 Valentino ROSSI Ducati ITA 124; 7 Nicky HAYDEN Ducati USA 105; 8 Colin EDWARDS Yamaha USA 84; 9 Marco SIMONCELLI Honda ITA 80; 10 Hiroshi AOYAMA Honda JPN 77; 11 Hector BARBERA Ducati SPA 62; 12 Alvaro BAUTISTA Suzuki SPA 49; 13 Karel ABRAHAM Ducati CZE 46; 14 Toni ELIAS Honda SPA 46; 15 Cal CRUTCHLOW Yamaha GBR 39; 16 Loris CAPIROSSI Ducati ITA 29; 17 Randy DE PUNIET Ducati FRA 27; 18 John HOPKINS Suzuki USA 6; 19 Kousuke AKIYOSHI Honda JPN 3

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.50
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist