Před Grand Prix Japonska

Letošní sezóna mistrovství světa silničních motocyklů se chýlí ke svému závěru, ke kterému patří tradiční asijsko – pacifický trojlístek závodů, tedy Grand Prix Japonska, Austrálie a Malajsie.

Před Grand Prix Japonska

Okruh


Těžko by někdo spočítal, kolik diskusí proběhlo kolem letošní Grand Prix Japonska. Na vině je samozřejmě březnové zemětřesení, které zapříčinilo únik z jaderné elektrárny ve Fukušimě. Bylo jasné, že tenhle závod se neuskuteční v původně plánovaném termínu (22. – 24. dubna) a několikrát se uvažovalo nad jeho úplným zrušením či přesunutím na jiný japonský okruh. Nakonec se závod přesunul na první říjnový víkend (stejně tak tomu bylo i vloni kvůli výbuchu islandské sopky Eyjafjallajökull) a uskuteční na původně plánovaném okruhu Twin Ring Motegi. Ten byl postaven v roce 1997 jako testovací polygon pro firmu Honda. Skládá se ze dvou tratí, z nich jeden je ovál o délce 2 493 metrů pro vozy kategorie Indy Car a další možností je pak klasický okruh o délce 4 801 metrů (start. rovina měří 762 metry, šířka je 12 - 15 metrů, má osm pravých a šest levých zatáček), na němž se jezdí i mistrovství světa silničních motocyklů. To na zdejší okruh zavítalo poprvé v roce 1999 a závod se jel jako Velká cena Japonska. Ta se poté přestěhovala na okruh Suzuka a v letech 2000 až 2003 se v Motegi jel závod s názvem Velká cena Pacifiku, ale po tragické nehodě Daijira Katoha v Suzuce v roce 2003 byla Velká cena Japonska vrácena zpět na okruh Twin Ring Motegi. Traťový rekord zde v kubatuře MotoGP zajel v roce 2008 Casey Stoner a má hodnotu 1:47,091 sekundy, což je průměr 161,4 km/h.. Při loňské premiéře kubatury Moto2 byl nejrychlejší Julian Simon s časem 1:53,653 s průměrem 152.1 km/h (ve čtvrtlitrech jel v roce 2008 nejrychleji Alvaro Bautista - 1:51,412). Nejstarší rekord je v kubatuře malorážek, zajel jej Mika Kallio v roce 2006 a má hodnotu 1:57,666 sekundy (146,9 km/h). Kvůli časovému posunu si budeme muset na sledování všech přenosů dost přivstat, protože kvalifikace startují v sobotu už s úderem šesté hodiny, kdy startují malorážky, v sedm přijde na řadu kubatura MotoGP a ve čtvrt na devět pak Moto2. Nedělní program zahajují malorážky a to v 04.55 hodin, dvojky na start přijedou v 06.10 hodin a přenos kubatury MotoGP startuje v 07.50 hodin.Vše můžete shlédnout v přímém přenosu na stanici Nova Sport.

Loňské výsledky


Loňskou rekapitulaci musíme začít závodem prostřední kubatury Moto2. V ní totiž poprvé ve svojí kariéře vystoupil na stupně vítězů náš Karel Abraham, který se o bronz úspěšně porval s Alexem De Angelisem, Stefanem Bradlem, Yukim Takahashim, Andreou Iannonem a Scottem Reddingem. Stejně usilovně o prvenství bojovali Španělé Julian Simon s Tonim Eliasem, aby nakonec cílovou pásku protnul o pouhých 0,315 sekundy dříve mistr světa Toni Elias. V malorážkách byli nejrychlejší dva Španělé Marc Marquez a Nicolas Terol, které na bednu doprovodil Bradley Smith. Jakub Kornfeil měl v Motegi smůlu, protože už na startu zahřívacího kola začal stávkovat jeho motocykl, takže musel startovat z boxů, ale cíl závodu kvůli poruše stejně neviděl. V nejsilnější kubatuře MotoGP se za vítězným Caseym Stonerem a stříbrným Andreou Doviziosem porvali jak psi týmoví kolegové Valentino Rossi s Jorgem Lorenzem. Po hodně tvrdém souboji si nakonec pro bronz dojel (tehdy) úřadující mistr světa před tím nastupujícím.


125 ccm                                         Moto2                                          MotoGP

1. Marc Marquez                            1. Toni Elias                                   1. Casey Stoner
2. Nicolas Terol                               2. Julian Simon                              2. Andrea Dovizioso
3. Bradley Smith                             3. Karel Abraham                          3. Valentino Rossi

Dosavadní průběh sezóny


Stopětadvacítky


Na čele nejslabší kubatury se svým pronásledovatelům stále více vzdaluje Španěl Nicolas Terol, který si v Aragónu připsal osmé letošní vítězství (a třetí v řadě za sebou). Na svého nejbližšího pronásledovatele, kterým je Francouz Johann Zarco, má náskok šestatřicet bodů, takže je jasné, že pořadí na čele se po Japonsku měnit nebude ať závod dopadne jakkoli. Skoro stejně úspěšný, jako je Terol ve sbírání vítězství, je Zarco v hromadění stříbrných medailí, protože ta aragonská byla letos už šestá. Dvakrát získal i bronz, jen ten nejcennější kov mu zatím chybí… Těsnější je boj o třetí místo, kde prozatím úspěšnějšího Španěla Mavericka Viňalese dělí od Němce Sandra Corteseho pouhých sedm bodů. Těsné je to i v boji o pátou pozici, na které je zatím další Němec Jonas Folger, o tři body zpět je šestý Španěl Efren Vazquez a další čtyři zaostává jeho krajan Hector Faubel, který se o bohatý příděl bodů připravil v pádem Aragonu. Svoje bodové konto už nerozšíří další Španěl Sergio Gadea, který se po vyhazovu od Paris Hiltonové přesunul do vyšší kubatury Moto2. Na deváté pozici figuruje další Španěl Luis Salom a elitní desítku uzavírá Brit Danny Webb. Náš reprezentant Jakub Kornfeil sice v Aragónu získal tři světové body, ale propadnul se na dvanácté místo, když se před něho dostal Španěl Alberto Moncayo.


Průběžné pořadí šampionátu

1 Nicolas TEROL Aprilia SPA 241 bodů; 2 Johann ZARCO Derbi FRA 205; 3 Maverick VIÑALES Aprilia SPA 177; 4 Sandro CORTESE Aprilia GER 170; 5 Jonas FOLGER Aprilia GER 130; 6 Efren VAZQUEZ Derbi SPA 127; 7 Hector FAUBEL Aprilia SPA 123; 8 Sergio GADEA Aprilia SPA 103; 9 Luis SALOM Aprilia SPA 89; 10 Danny KENT Aprilia GBR 68; 11 Alberto MONCAYO Aprilia SPA 57; 12 Jakub KORNFEIL Aprilia CZE 56; 13 Miguel OLIVEIRA Aprilia POR 44; 14 Adrian MARTIN Aprilia SPA 37; 15 Simone GROTZKYJ Aprilia ITA 32; 16 Marcel SCHROTTER Mahindra GER 23; 17 Zulfahmi KHAIRUDDIN Derbi MAL 20; 18 Louis ROSSI Aprilia FRA 18; 19 Taylor MACKENZIE Aprilia GBR 15; 20 Danny WEBB Mahindra GBR 15; 21 Jasper IWEMA Aprilia NED 13; 22 Luigi MORCIANO Aprilia ITA 12; 23 Alexis MASBOU KTM FRA 12; 24 Niklas AJO Aprilia FIN 11; 25 Hiroki ONO KTM JPN 8; 26 Toni FINSTERBUSCH KTM GER 4; 27 Miroslav POPOV Aprilia CZE 3; 28 Harry STAFFORD Aprilia GBR 3; 29 Alessandro TONUCCI Aprilia ITA 2; 30 John McPHEE Aprilia GBR 1; 31 Josep RODRIGUEZ Aprilia SPA 1

Moto2


Pokud se v polovině sezóny zdál boj o světový titul v prostřední kubatuře už skoro rozhodnutý, tak čtyři závody před koncem je naopak celá situace pořádně zamotaná. Němec Stefan Bradl má sice po Grand Prix Aragonska na čele stále ještě šestibodový náskok, ale v posledních sedmi závodech dojel vždy za svým nejbližším pronásledovatelem, kterým je Španěl Marc Marquez. Ono je ale v podstatě nemožné dojet před ním, vždyť on v těchto sedmi závodech šestkrát vyhrál a jednou dojel druhý! Svoje soupeře doslova válcuje a jede teď vlastně svůj soukromý šampionát. Ale Bradl je stále ve vedení, rozhodně nehází flintu do žita a znáte známé pořekadlo: „motocygl má pouze dvě kola, je to náčiní značně vrtkavé a stát se může cokoliv!“ Bronzovou pozici si po Aragónsku upevnil Ital Andrea Iannone, který byl dvakrát za sebou na stupních vítězů a před Alexem De Angelisem má náskok deset bodů. Tenhle Sanmaríňan letos předvádí hodně vyrovnané výkony a i když byl pouze jednou na bedně (třetí v Silverstone), tak s jednou výjimkou dokázal bodovat ve všech odjetých závodech. Ještě úspěšnější je v tomhle směru pátý Ital Simone Corsi, který jako jediný letos bodoval pokaždé! Na šesté pozici je Brit Bradley Smith, sedmý je Švýcar Thomas Luthi. Také on se přehoupnul přes hranici sta bodů a za ním je výrazná propast, protože osmý Japonec Yuki Takahashi ztrácí čtyřiatřicet bodů. Top ten uzavírají dva Španělé v pořadí Esteve Rabat a Aleix Espargaro.


Průběžné pořadí šampionátu

1 Stefan BRADL Kalex GER 221 bodů; 2 Marc MARQUEZ Suter SPA 215; 3 Andrea IANNONE Suter ITA 132; 4 Alex DE ANGELIS Motobi RSM 122; 5 Simone CORSI FTR ITA 115; 6 Bradley SMITH Tech 3 GBR 112; 7 Thomas LUTHI Suter SWI 105; 8 Yuki TAKAHASHI Moriwaki JPN 71; 9 Esteve RABAT FTR SPA 67; 10 Aleix ESPARGARO Pons Kalex SPA 65; 11 Julian SIMON Suter SPA 62; 12 Dominique AEGERTER Suter SWI 55; 13 Randy KRUMMENACHER Kalex SWI 52; 14 Scott REDDING Suter GBR 48; 15 Pol ESPARGARO FTR SPA 45; 16 Kenan SOFUOGLU Suter TUR 45; 17 Michele PIRRO Moriwaki ITA 45; 18 Jules CLUZEL Suter FRA 35; 19 Max NEUKIRCHNER MZ-RE Honda GER 35; 20 Yonny HERNANDEZ FTR COL 33; 21 Mattia PASINI FTR ITA 26; 22 Mika KALLIO Suter FIN 25; 23 Anthony WEST MZ-RE Honda AUS 23; 24 Alex BALDOLINI Suter ITA 18; 25 Mike DI MEGLIO Tech 3 FRA 12; 26 Kev COGHLAN FTR GBR 11; 27 Claudio CORTI Suter ITA 9; 28 Xavier SIMEON Tech 3 BEL 9; 29 Ratthapark WILAIROT FTR THA 4; 30 Ricard CARDUS Moriwaki SPA 2; 31 Axel PONS Pons Kalex SPA 1

MotoGP


Australan Casey Stoner má na čele kubatury MotoGP náskok čtyřiačtyřiceti bodů a tak nejspíš už ani sám obhájce titulu Jorge Lorenzo ze Španělska nevěří, že by mu mohl cestu za letošním triumfem nějak výrazně znepříjemnit. Osm prvenství, jedno druhé, čtyři třetí místa a jeden nedokončený závod – toť dosavadní vizitka leadera nejsilnější kubatury. Jeho výkon (nejen) při posledním vítězném závodě v Aragonu byl dominantní a navíc v Japonsku vyhrál i vloni - jeho soupeři to v Motegi nebudou mít jednoduché… Po sérii tří druhých míst se na bronzovou pozici Itala Andrey Doviziosa dotahuje jeho týmový kolega Dani Pedrosa ze Španělska, kterému také hodně napomohl Doviho výpadek při posledním závodě. Dělí je pouhých patnáct bodů a přitom Pedrosa čtyři závody nebodoval kvůli zranění po kolizi se Simoncellim! Pátý je Američan Ben Spies, který po vítězství v Assenu jede šňůru velice vyrovnaných závodů v rozmezí tří příček: ITA – 4 ; GER – 5; USA – 4; CZE – 5; IND – 3; RSM – 6; ARA - 5. Následují dva ducatisté a to šestý Ital Valentino Rossi a sedmý Američan Nicky Hayden. Dvě čtvrtá místa posunula Itala Marca Simoncelliho na průběžnou osmou pozici před nejúspěšnějšího privátního pilota, kterým je devátý Colin Edwards z USA. Elitní desítku uzavírá Japonec Hiroshi Aoyama. Náš reprezentant Karel Abraham bohužel v posledních čtyřech závodech dokázal bodovat pouze dvanáctým místem v San Marinu, ale vloni ukázal, že trať v Motegi mu vyhovuje, mohl by se tak tabulkou posunout opět o něco výše. Prozatím figuruje na čtrnácté pozici se ziskem padesáti bodů. O tom, že zraněného Itala Lorise Capirossiho v týmu Pramic Racing nahradí Australan Damian Cudlin, stejně jako o startu dvou Japonců Shiniho Itoha a Kousuke Akiyoshiho vás už informoval Bosso.


Průběžné pořadí šampionátu

1 Casey STONER Honda AUS 284 bodů; 2 Jorge LORENZO Yamaha SPA 240; 3 Andrea DOVIZIOSO Honda ITA 185; 4 Dani PEDROSA Honda SPA 170; 5 Ben SPIES Yamaha USA 146; 6 Valentino ROSSI Ducati ITA 139; 7 Nicky HAYDEN Ducati USA 114; 8 Marco SIMONCELLI Honda ITA 106; 9 Colin EDWARDS Yamaha USA 90; 10 Hiroshi AOYAMA Honda JPN 87; 11 Hector BARBERA Ducati SPA 77; 12 Alvaro BAUTISTA Suzuki SPA 67; 13 Cal CRUTCHLOW Yamaha GBR 52; 14 Karel ABRAHAM Ducati CZE 50; 15 Toni ELIAS Honda SPA 47; 16 Randy DE PUNIET Ducati FRA 33; 17 Loris CAPIROSSI Ducati ITA 29; 18 John HOPKINS Suzuki USA 6; 19 Kousuke AKIYOSHI Honda JPN 3

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist