Ohlasy po italské kvalifikaci v Mugellu

Po dešti z pátečního odpoledne nebylo v sobotu ani památky a jezdci odjeli tréninky a kvalifikace na suchém povrchu toskánského okruhu v Mugellu. Šestou pole position v řadě získal zatím neporažený Marc Márquez, druhý je na startu nejrychlejší muž v historii MotoGP Andrea Iannone, třetí startuje Jorge Lorenzo. Nejlepším jezdcem Open je Aleix Espargaró.

Ohlasy po italské kvalifikaci v Mugellu

MotoGP – kvalifikace

1. Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 1'47,270 … pole position

Byly doby, co jsme v královské kubatuře měli jezdce, kteří si jeli vlastní ligu, ale dnes je to pouze jeden, kdo momentálně nezná soupeře, který by ho dokázal porazit. Márquez v Itálii vyhrál šestou pole position v řadě a to na okruhu, kde měl loni pár hodně nepříjemných pádů. V jeho projevu si nelze nevšimnout poznámek směřujících na práci týmu, který před začátkem sezony prošel výraznou obměnou, když si Márquez přivedl lidi z bývalého týmu Moto2. Dnes jasně ukazuje, že měl pravdu, když už je chtěl hned v prvním roce po svém příchodu do MotoGP. Dvojice na fotografii jen připomíná sílu Španělska v obou královnách motorsportu.

Šestý závod sezony je pro španělského závodníka další výzvou. Zda se stane také italské Mugello jeho kořistí se dozvíme až v neděli odpoledne, ale je předem jasné, že vyhrát nechce jen Márquez, ale těch adeptů s dobrý motivem je tam víc. U Márqueze bude rozhodující, jak proběhne start, protože pokud se mu podaří využít první pozice na sto procent, tak už ho asi nikdo nechytí. Pokud ne a bude muset svádět souboje s Iannonem a Lorenzem, tam nikdo neví jak to dopadne.

„Jsem moc rád, že se mi podařilo získat pole position na dráze, kde jsem měl loni tolik problémů. Tentokrát jsem se už od prvního tréninku cítil na motorce dobře, z čehož vyplývá, že do této chvíle pracujeme v letošní sezoně opravdu dobře, protože v roce 2013 bylo mnohem těžší se udržet vpředu. Budu se snažit odevzdat maximum a zítra bojovat o vítězství.“

2. Andrea Iannone (Pramac Racing Team) – 1'47,450 … + 0,180

Italský závodník měl v sobotu skutečně SUPER den. Iannone jede domácí Grand Prix, tudíž má v Mugellu spoustu přátel, rodinu, osobní sponzory a samozřejmě věrné fanoušky. Těm všem v sobotu udělal nejdřív velkou radost, když mu ve třetím tréninku naměřili maximální rychlost 349,6 kilometrů za hodinu, čímž se Andrea Iannone stal historicky nejrychlejším jezdcem na motocyklu třídy MotoGP. Překonal tak rekord Daniho Pedrosy, který rovněž v Mugellu zajel v roce 2009 maximálku na 349,288 kilometrů za hodinu.

Další perfektní výkon předvedl Andrea Iannone v samotné kvalifikaci, kde porazil řadu zkušenějších soupeřů a získal na startu závodu královské kubatury druhé místo v první řadě. V italském podniku je právě Iannone nejvýše postaveným Italem na startu prestižní kubatury a má velkou šanci si v závodě zajet pro nejlepší umístění kariéry jezdce MotoGP. Nyní je Italovým maximem šesté místo z Argentiny.

„Ano, jsem velmi šťastný, že jsem dnes získal poprvé v MotoGP první řadu na startu. Mám tuto dráhu moc rád a na tomto okruhu se cítím jako doma. Jsem si vědom, že tu můžu zajet dobře a udržet si dobré tempo, protože jsem tu v minulosti zaznamenal pár dobrých výsledků. Rád bych poděkoval týmu a Ducati za jejich podporu.“

3. Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) – 1'47,521 … + 0,251

Španělský jezdec tovární Yamahy celkem nenápadně ale o to účinněji zabojoval v kvalifikaci na italskou Grand Prix a výsledkem je první řada na startu. Jorge Lorenzo v posledních třech letech závod v Mugellu vyhrál, dnes získal první řadu a zítra bude usilovat o další vítězství. Jakou pro neděli zvolí taktiku je otázka za milion. Možná víc než únik to bude vyčkávání a později tlak na vyvolání chyby soupeře. Pro Lorenza je tento závod velmi důležitý, pokud v něm bude úspěšný, lze Mugello považovat za zlomový okamžik sezony, alespoň co Španěla týče.

„S třetím místem jsem spokojený, protože je důležité startovat z první řady a díky tomu se vyhnout určitým problémům v prvních kolech a přitom se udržet vedoucí skupiny. Vnímám to víc jako druhé místo, protože Iannone má extra měkkou pneumatiku, což může nabídnout nějaké ty desetiny navíc. S časem na kolo jsem spokojený, ale ještě víc s konzistencí a prací, kterou jsme na motorce odvedli. Po fyzické stránce už je to taky o něco lepší, takže spokojenost. Okolnosti jsou jiné ve srovnání s loňským rokem, takže nebude snadné zůstat vpředu, ale postupně se snažíme být tak konkurenceschopní, jak jen to je možné.“


MotoGP – kvalifikace TOP Open

12. Aleix Espargaró (NGM Mobile Forward Racing) – 1'48,218 … + 0,948

Španěl s týmem pracoval na nastavení motorky pro odpolední kvalifikaci, ale Espargaro ve čtvrtém tréninku havaroval a nebylo v lidských silách poškozený stroj připravit do kvalifikace, která začínala už za pár minut. S druhou motorkou už Espargaró neměl potřebnou jistotu, nicméně ani to mu nezabránilo, aby znovu nevyhrál status nejlépe postaveného jezdce Open v kvalifikaci MotoGP.

„Ještě dopoledne jsme pracovali na elektronice, abychom vyřešili problémy, které jsme měli v Le Mans. Pak nám nehoda z čtvrtého tréninku pořádně zkomplikovala kvalifikaci, protože jsem musel jet s druhou motorkou a nedokázal s ní získat stejný cit jaký jsem měl s první. Nadále na tom budeme pracovat, ale je nám všem jasné, že to rozhodně nebude snadný závod. Mugello je náročná dráha a na 1141 metrů dlouhé rovince hodně ztrácíme na maximálce. Každopádně do toho dám maximum, abych zítra získal co nejlepší výsledek.“

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist