Mistr světa FIM World Superbike – Álvaro Bautista

Titul mistra světa získal Álvaro Bautista v Indonésii jen týden před svými 38. narozeninami. Jezdec z Talavery de la Reina ve španělském Toledu tím uzavřel kapitolu, kterou začal psát v roce 2019, když s Ducati závodil poprvé. Tehdy na titul nedosáhl a zůstal mu jen hořký pocit v ústech. Dnes je vše jinak a Bautista slaví svůj druhý světový titul kariéry motocyklového závodníka.

Álvaro Bautista seděl na motorce od tří let, když mu jeho táta v samotném začátku postavil motorku. Španěl pak začínal v sériích jako Minimoto nebo Aprilia Cup. Později závodil ve španělském seriálu CEV a v roce 2003 jel první kompletní sezonu v MS silničních motocyklů do 125ccm. V této třídě získal v roce 2006 titul mistra světa a od roku 2007 byl jezdcem čtvrtlitrové kubatury, kde bylo jeho nejlepším umístěním druhé místo z roku 2008. Od sezony 2010 závodil v královské MotoGP. První dva roky to bylo v sedle Suzuki, od roku 2012 do roku 2014 to bylo s Hondou, následovaly dvě sezony s Aprilii a dva poslední roky v MotoGP spojil s výrobcem Ducati.

Od roku 2019 závodil Álvaro Bautista v MS superbiků, kde byl znovu jezdcem Ducati. Okamžitě si motorku oblíbil a vyhrával závody, takže byl okamžitě velkým favoritem na titul mistra světa. Jenže stalo se nemožné, Bautista začal v průběhu sezony ztrácet body zbytečnými chybami a nakonec sezonu uzavřel jako druhý v pořadí. Přestoupil Hondě, kde byl další dva roky. Tam Bautista neměl podobný úspěch jak s Ducati, když během dvou let získal jen troje umístění na stupních vítězů. Následoval návrat k Ducati a hned v první sezoně 2022 Bautista znovu vyhrával závody a tentokrát si už titul mistra světa nenechal uniknout.

Co jsme o Álvaru Bautistovi možná nevěděli?

- Álvaro Bautista je velkým fanouškem španělského fotbalového týmu Atletico Madrid – jedenáctinásobným vítězem nejvyšší španělské fotbalové ligy. V roce 2002 byl druhý ve španělském mistrovství CEV do 125ccm s motocyklem Aprilia v barvách Atletico Madrid. Byl velkým fanouškem hvězd Atletica Madrid Kika Narvaeze a Juninha a v sezoně 2002 používal číslo #9, protože byl také fanouškem útočníka Atletica Fernanda Torrese. V roce 2003 se jeho fotbalové vazby ještě prohloubily, když jezdil za nově založený Seedorf Racing Team v mistrovství světa 125ccm, jehož majitelem byl Clarence Seedorf. Jeho nejlepším výsledkem bylo čtvrté místo v Austrálii.

- Álvaro Bautista používá číslo #19, protože toto číslo bylo úspěšné u jezdců, kteří vyhrávali mistrovství světa, takže si myslel, že i jemu přinese štěstí. Kromě Bautisty s ním získal titul ve třídě 250ccm Freddie Spencer v roce 1985, ve stejné třídě John Kocinski v roce 1990 a Ben Spies ve WorldSBK v roce 2009.

- Álvaro Bautista prohlásil, že kdyby nemohl být závodníkem, byl by mechanikem, ale také tvrdí, že vaření je skrytý talent. Bautista pochází z provincie Toledo, odkud pochází tradiční španělské jídlo zvané carcamusa (druh dušeného masa s hovězím masem, paprikou, česnekem a dalšími ingrediencemi) a tvrdí, že jeho skutečnou specialitou jsou Gnocchi quatri formaggi.

- když v roce 2006 získal Álvaro Bautista  titul mistra světa v kategorii do 125ccm, neměl tehdy ani řidičské oprávnění

- slavnou osobností s níž by se Álvaro Bautista rád setkal, je filmový režisér Quentin Tarantino. Pokud by však měl posadit slavnou osobnost na motorku třídy WorldSBK, byla by to Angelina Jolie.

- Álvaro Bautista je obdivovatelem Carla Fogartyho, který pro italského výrobce Ducati získal čtyři tituly

- Bautista měl v době působení v CEV skončit s motocyklovými závody. Zachránila ho tehdy jeho sestra, která se vdávala a peníze, které měla mu věnovala, čímž zároveň zaplatila jeho motorku pro závody CEV. Díky tomu později získal místo v mistrovství světa. Později sestře peníze vrátil.

- kdyby si měl Álvaro Bautista na jeden den vyměnit místo s jiným sportovcem, vyměnil by si ho s Rafaelem Nadalem, dvaadvacetinásobným grandslamovým vítězem. Kromě toho má Bautista blízký vztah s Marcem Márquezem, osminásobným mistrem světa série Grand Prix. Oba v roce 2014 závodili u Hondy, ale v různých týmech.

- když Álvaro Bautista přišel v roce 2019 do WorldSBK, prohlásil, že pokud získá titul, ostříhá se, třebaže to neslíbil ...

- v roce 2017 poslala, v rámci tiskové konference před zahájením Velké ceny Texasu, Álvarova přítelkyně Grace prostřednictvím sociálních sítí MotoGP otázku, která zněla: "Alvaro, vezmeš si mě?" Bautista samozřejmě odpověděl ano a dále potvrdil, že ji o ruku požádal ještě před odjezdem. O pět let později jsou spolu a mají dvě dcery.

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist