GP Valencie – Titul mistra světa slaví Bagnaia, Fernandez je šampionem Moto2

Ve Valencii jeli jezdci MS silničních motocyklů poslední závody sezony v nichž se rozhodlo o mistrech světa v třídě MotoGP a Moto2. Závod třídy Moto3 vyhrál Izan Guevara (GASGAS), vítězem závodu Moto2 je Pedro Acosta (Kalex), Čech Filip Salač (Kalex) bodoval třináctým místem. Klání královské kubatury MotoGP vyhrál Alex Rins (Suzuki). Mistrem světa třídy Moto3 je Izan Guevara (GASGAS), titul v třídě Moto2 vyhrál Augusto Fernandez (Kalex) a v MotoGP slaví titul mistra světa Francesco Bagnaia (Ducati). Nová sezona 2023 začíná testem MotoGP už v úterý ve Valencii.

Kapitoly článku

MotoGP – Závod

Do závodu na 27kol odstartoval z první řady Jorge Martin (Prima Pramac Racing), Marc Márquez (Repsol Honda Team) a Jack Miller (Ducati Lenovo Team). Z druhé řady vyrazil Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP), Alex Rins (Team SUZUKI ECSTAR) a Maverick Viňales (Aprilia Racing Team). Třetí řada a trojice Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing), Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team) a Johann Zarco (Prima Pramac Racing). Tento závod měl rozhodnout o titulu mistra světa, o který bojoval Francesco Bagnaia a Fabio Quartararo, úřadující mistr světa.

Výborně odstartoval Alex Rins, který převzal vedení závodního pole, druhý jel Jorge Martin, třetí Marc Márquez. Ve druhém kole se Francesco Bagnaia dostal před Fabia Quartarar, když jel pátý za Jackem Millerem. Ve třetím kole zůstával na špici Alex Rins, druhý byl Jorge Martin, třetí Marc Márquez, jehož těsně následoval čtvrtý Jack Miller. Francesco Bagnaia byl pátý, Fabio Quartararo jel šestý. Do boxů zamířil Aleix Espargaró (Aprilia Racing). Havaroval Pol Espargaró, jenž se tak rozloučil s týmem Repsol Hondy.

V sedmém kole havaroval Alex Márquez a na zemi skončil o něco později Cal Crutchlow. Na první pozici pokračoval Alex Rins, druhý jel Jorge Martin, třetí byl Jack Miller. Fabio Quartararo jel na páté pozici, šestý byl Francesco Bagnaia. V devátém kole pokračoval na první pozici Alex Rins, jenž měl šanci získat pro Suzuki vítězství v jejich posledním závodě MotoGP. Jorge Martin byl druhý, třetí jel Jack Miller, čtvrtý byl Marc Márquez. Fabio Quartararo jel pátý, jeho rival v boji o titul Bagnaia byl šestý. V desátém kole havaroval Marc Márquez.

V polovině závodu jel první Alex Rins, druhý byl Jorge Martin, třetí Jack Miller. Čtvrtý byl Fabio Quartararo, pátý jel Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing), šestý Francesco Bagnaia, jemuž toto stačilo k zisku titulu mistra světa. V patnáctém kole zůstával na špici Alex Rins, druhý jel Jorge Martin, třetí Jack Miller. Čtvrtý Fabio Quartararo ztrácel na pódium necelou sekundu, Francesco Bagnaia byl sedmý. V sedmnáctém kole havaroval Johann Zarco.

Deset kol před koncem závodu vedl Alex Rins, necelou sekundu ztrácel Jorge Martin, třetí jel Jack Miller. Za vedoucí trojicí jel čtvrtý Brad Binder, pátý byl Fabio Quartararo, šestý Miguel Oliveira (Red Bull KTM Factory Racing), sedmý Luca Marini a osmý Francesco Bagnaia.

Pět kol před cílem zůstával na špici Alex Rins, druhý jel Jorge Martin, třetí byl Jack Miller, který ale havaroval, takže se na třetí místo posunul Brad Binder. Fabio Quartararo jel čtvrtý, Francesco Bagnaia byl osmý. Za takového stavu byl celkovým vítězem Bagnaia.

Závod vyhrál Alex Rins, který pro Suzuki získal v jejich posledním závodě vítězství. Druhý projel cílem Brad Binder, třetí byl Jorge Martin. Fabio Quartararo projel cílem čtvrtý, takže je jasné, že titul neobhájí a je vicemistrem světa. Titul mistra světa získal poprvé od roku 2007 pro Ducati Francesco Bagnaia.

GP Valencie, MotoGP – Závod (27kol)
27°C, dráha suchá, 32°C, vlhkost: 16%
1. # 42 Alex Rins ES Team SUZUKI ECSTAR Suzuki 41'22.250
2. # 33 Brad Binder ZA Red Bull KTM Factory Racing KTM +0.396
3. # 89 Jorge Martin ES Prima Pramac Racing Ducati +1.059
4. # 20 Fabio Quartararo FR Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha +1.911
5. # 88 Miguel Oliveira PT Red Bull KTM Factory Racing KTM +7.122
6. # 36 Joan Mir ES Team SUZUKI ECSTAR Suzuki +7.735
7. # 10 Luca Marini IT Mooney VR46 Racing Team Ducati +8.524
8. # 23 Enea Bastianini IT Gresini Racing MotoGP Ducati +12.038
9. # 63 Francesco Bagnaia IT Ducati Lenovo Team Ducati +14.441
10. # 21 Franco Morbidelli IT Monster Energy Yamaha MotoGP Yamaha +14.676
11. # 72 Marco Bezzecchi IT Mooney VR46 Racing Team Ducati +17.655
12. # 25 Raul Fernandez ES Tech3 KTM Factory Racing KTM +24.870
13. # 87 Remy Gardner AU Tech3 KTM Factory Racing KTM +26.546
14. # 30 Takaaki Nakagami JP LCR Honda IDEMITSU Honda +26.610
15. # 49 Fabio Di Giannantonio IT Gresini Racing MotoGP Ducati +31.819
16. # 35 Cal Crutchlow GB WithU Yamaha RNF MotoGP Team Yamaha +88.870
17. # 73 Alex Marquez ES LCR Honda CASTROL Honda +1kolo
             
Závod nedokončil/neklasifikován:        
  # 43 Jack Miller AU Ducati Lenovo Team Ducati  
  # 12 Maverick Viñales ES Aprilia Racing Aprilia  
  # 5 Johann Zarco FR Prima Pramac Racing Ducati  
  # 93 Marc Marquez ES Repsol Honda Team Honda  
  # 40 Darryn Binder ZA WithU Yamaha RNF MotoGP Team Yamaha  
  # 44 Pol Espargaro ES Repsol Honda Team Honda  
  # 41 Aleix Espargaro ES Aprilia Racing Aprilia  

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist