GP Texasu - Marc Márquez opět králem Austinu, Filip Salač skončil v nemocnici

Moto3 - Závod (17 kol)

Do závodu Moto3 odstartoval z pole position Jaume Masia (Red Bull KTM Ajo). Vedle něj se postavili Dennis Foggia (Leopard Racing) s Jeremym Alcobou (Indonesian Racing Gresini Moto3). Druhá řada patřila Izanu Guevarovi (Solunion GASGAS Aspar Team), Xavieru Artigasovi (Leopard Racing) a Tatsukimu Suzukimu (SIC58 Squadra Corse), třetí Filipu Salačovi (CarXpert PrüstelGP), Andreu Mignovi (Rivacold Snipers Team) a Denizu Öncüovi (Red Bull KTM Tech 3).

Nejlépe odstartoval Xavier Artigas, který vjížděl do úvodní zatáčky na první pozici. Byl však dlouhý, a tak se před něj dostal Jaume Masia. Třetí místo patřilo Izanu Guevarovi následovanému Jeremym Alcobou, Tatsuki Suzukim, Dennisem Foggiou, Denizem Öncüem, Andreem Mignou a devátým Filipem Salačem.

Xavier Artigas se sice zpět dostal před Masiu, o několik okamžiků později však jury oznámila, že jezdec Leopard Racing předčasně odstartoval a dostal penalizaci dvojitého long lap. To první se Artigas rozhodl absolvovat hned v následujícím kole a na trať se vrátil až na třinácté pozici. Vedení po něm převzal Izan Guevera, Masia se však držel těsně za ním s rozdílem pouhých 0,072 sekundy. Třetí jel Jeremy Alcoba, na čtvrté místo se posunul Dennis Foggia. Tatsuki Suzuki se propadl na devátou příčku, stejně tak Filip Salač, který byl třináctý. Adrian Fernandez (Sterilgarda Max Racing Team) jedoucí na 16. pozici obdržel long lap penalty za zkrácení si trati mezi druhu a třetí zatáčkou.

Filip Salač se propadal i nadále. Po odjetí sedmi kol byl až na patnácté pozici za Xavierem Artigasem, který měl v tu dobu odjetý už druhý long lap. Naopak se dařilo Pedrovi Acostovi, který se pomalu posouval kupředu a byl už na osmé pozici se ztrátou 0,165 sekundy na sedmého Darryna Bindera. Musel si však dávat pozor, protože obdržel varování za překračování limitů trati. Na první pozici jel stále Guevara, následovaný byl Dennisem Foggiem, Johnem McPheem a Jaume Masiou.

V jedenácté zatáčce Filip Salač nepříjemně upadl a zůstával ležet na zemi. Při pádu ztratil rukavici a bouchl ho také motocykl, odnášen z trati byl nakonec na nosítkách. Zároveň byla vyvěšená červená vlajka, která znamenala restart závodu.

Na startovní rošt se jezdci seřadili podle pozic, na kterých byli při posledním průjezdu startem-cílem. Čekalo je pouze pět kol. Yuki Kunii měl na roštu problém a musel ze závodu odstoupit. Do něj nejlépe odstartoval Izan Guevara, za kterého se zařadil John McPhee. Brzy ho však předjel Deniz Öncü, který se záhy dostal i přes Guevaru a pokoušel se o únik. Čtvrtá pozice patřila Dennisu Foggiovi, pátá Darrynu Binderovi. V posledním sektoru úvodního kola došlo k pádu Adriana Fernandeze Maximilianem Koflerem (CIP Green Power), oba jezdci byli v pořádku.

Izan Guevara byl nucený ve druhém kole kvůli technickým problémům závod vzdát. Do vedení se tak dostal John McPhee, který byl v čele o 0,170 sekundy. Následně však závod znovu zastavila červená vlajka, když došlo k ošklivému hromadnému pádu. Nejdříve se srazili Jeremy AlcobaDenizem Öncüem, následně do částí letících motocyklů narazili Andrea Migno a Pedro Acosta, který velmi nepříjemně vletěl do svodidel. Všichni jezdci naštěstí vstali a odešli z trati po svých.

Výsledky byly nakonec určeny podle pořadí jezdců po vyvěšení první červené vlajky. V pravidlech je totiž uvedeno, že pokud je druhý závod předčasně ukončen a nejsou odjety jeho dvě třetiny, platí výsledky z prvního závodu, pokud bylo odjeto pět a více kol. Pokud by bylo odjeto méně než pět kol, musel by být podle pravidel závod Moto3 zcela zrušen. Vítězem závodu se tak stal Izan Guevara, který získal své první vítězství v Moto3. Druhé místo patří Dennisu Foggiovi a třetí Johnu McPheemu.

Filip Salač byl vrtulníkem transportován do nemocnice kvůli dalším vyšetřením, konkrétně rentgenu hrudníku a břicha.

Aktualizace 23:00: Deniz Öncü byl suspendován z následujících dvou závodů. Jeho nezodpovědná jízda způsobila pád dalších tří jezdců a vyvěšení druhé červené vlajky.