GP Španělska – slunečný pátek v Andalusii

MotoGP – 1.volný trénink

Po úvodních deseti minutách byl na špici tabulky časů Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) s kolem za 1'39,174 sekundy. Druhý v pořadí byl Pol Espargaró (Monster Yamaha Tech 3), který byl zároveň poslední s časem pod minutu a čtyřicet sekund. Třetí Marc Márquez (Repsol Honda Team) ztrácel na nejrychlejší kolo téměř jednu sekundu. Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) byl čtvrtý s časem 1'40,216 sekundy, Cal Crutchlow (CWM LCR Honda) uzavíral pětici nejrychlejších časem 1'40,238 sekundy. Karel Abraham (AB Motoracing) měl na kontě šest kol s devatenáctým časem 1'41,988 sekundy.

Po pětadvaceti minutách zůstával na prvním místě Jorge Lorenzo. Na druhé místo se časem 1'39,742 sekundy posunul Andrea Dovizioso (Ducati Team), který na Španěla ztrácel šest desetin. Třetí v pořadí figuroval Pol Espargaró, čtvrtý byl Marc Márquez a pátý Valentino Rossi. Český závodník Karel Abraham zrychlil časem 1'41,059 sekundy, což znamenalo posun na patnáctou příčku. Poslední dvě pozice patřily jezdcům tovární Aprilie Marcu Melandrimu a Álvaru Bautistovi.

Dvanáct minut před koncem prvního tréninku spadl ve druhé zatáčce Loris Baz (Athina Forward Racing), který se s pomoci traťových komisařů snažil motorku nastartovat, ale nakonec to vzdal a zamířil zpátky do boxů. Francouz byl zatím osmnáctý nejrychlejší s časem 1'41,303 sekundy. Na špici zůstával Jorge Lorenzo, Karel Abraham byl šestnáctý.

První trénink vyhrál Jorge Lorenzo časem 1'39,174 sekundy a zahájil víkend způsobem, jakým si zcela určitě představoval. Těsně v závěru byl hodně blízko první pozice Aleix Espargaró (Team Suzuki Ecstar), když mu na nejlepší čas chybělo jen 49 tisícin. Třetí v pořadí je Cal Crutchlow. Ve druhé polovině tréninku výrazně zrychlili také ostatní jezdci a do jedné sekundy se jich vešlo hned třináct. Marc Márquez zřejmě není s operovaným malíčkem úplně v pohodě a po prvním tréninku je osmý.

Nejlepším jezdcem kategorie Open je devátý Hector Barbera (Avintia Racing) s časem 1'39,937 sekundy. Loris Baz dokázal v závěru zajet pár rychlých kol a s časem 1'40,092 sekundy se posunout těsně před koncem na desátou pozici. Nakonec ale trénink uzavřel třináctý. Karel Abraham si čas na kolo nezlepšil a trénink uzavřel na devatenácté pozici.