GP Španělska – Nováček Quartararo překvapil, Francouz vyhrál kvalifikaci MotoGP

Obloha na Andalusii nebyla v sobotu tak blankytně modrá jak tomu bylo v pátek, ale všechny tréninky a kvalifikace jezdci odjeli na suchém povrchu. Podmínky byly ideální o čemž svědčí řada nových rekordů, které jezdci v průběhu dne zaznamenali. Pole position v třídě Moto3 vybojoval Lorenzo Dalla Porta, Jakub Kornfeil odstartuje dvanáctý, Filip Salač osmadvacátý. V královské kubatuře překvapili jezdci týmu Petronas Yamaha SRT. Pole position získal jako nejmladší v historii MotoGP Fabio Quartararo, druhý je jeho týmový kolega Franco Morbidelli a třetí domácí Marc Márquez. Český závodník Karel Abraham se do závodu kvalifikoval jednadvacátým časem. Kvalifikaci Moto2 vyhrál Jorge Navarro. Dnem závodu Velké ceny Španělska je neděle.

Moto3 – 3.volný trénink

Po dvaceti minutách vedl tabulku časů Niccoló Antonelli (SIC58 Squadra Corse) s kolem za 1'46,110 sekundy. Druhý Dennis Foggia (SKY Racing Team VR546) ztrácel čtyři desetiny, třetí Alberto Arenas (Sama Qatar Angel Nieto Team) byl o 0,421 sekundy pomalejší. Časy do pátého místa zajeli Kaito Toba (Honda Team Asia) a Tatsuki Suzuki (SIC58 Squadra Corse). Problém s technikou měl v úvodu tréninku Romano Fenati (Snipers Team), jemuž se do poloviny tréninku podařilo zajet šestnáctý čas, ale stále si v kombinaci držel postupovou pozici do druhé kvalifikace. Naopak Jakub Kornfeil (Redox PrüstelGP) z postupové čtrnáctky vypadl a s kolem 1'47,388 sekundy byl devatenáctý. Pětadvacátý v pořadí byl s časem 1'47,824 sekundy Filip Salač (Redox PrüstelGP).

Trénink vyhrál časem 1'45,745 sekundy Gabriel Rodrigo (Kömmerling Gresini Moto3). Na druhé pozici skončil Ayumu Sasaki (SIC Racing Team), třetí Alberto Arenas zajel o 0,361 sekundy pomaleji. Výborně si vedl Jakub Kornfeil, který v posledním měřeném kole zajel sedmý čas 1'46,330 sekundy a tím získal přímý postup do druhé kvalifikace. Protože byl třetí trénink zatím nejrychlejší, prvních čtrnáct jezdců výsledkové tabulky třetího tréninku má přímý postup. Filip Salač ve druhé polovině tréninku nezrychlil a je s časem 1'47,824 sekundy osmadvacátý. Ve druhé polovině havaroval Tatsuki Suzuki, Tony Arbolino, Andrea Migno a v samotném závěru Aron Canet.

GP Španělska, Moto3 – 3.volný trénink