GP Španělska - kvalifikační sobota

Moto3 – kvalifikace

Hodně těžký úvod kvalifikace zaznamenali jezdci stáje Estrella Galicia 0,0, když oba téměř ve stejný moment havarovali. Alex Rins byl v této chvíli ve vedení s časem 1´46,845 sekundy, a i když byl jediný pod minutu sedmačtyřicet, nemohl ještě počítat s tím, že mu to na dobré umístění bude stačit. Španěl se vydal po obslužné komunikaci zpátky do boxů, kde už čekali mechanici, aby mu jeho KTM rychle opravili. Alex Márquez vyjel po pádu znovu na dráhu, ale motorku se mu nedařilo nastartovat, což byla pro mladého Španěla velká ztráta. Český motocyklový jezdec Jakub Kornfeil (Redox RW Racing GP) byl třináctý s časem 1´48,748 sekundy.

V polovině kvalifikace zůstával ve vedení Alex Rins, půl sekundy za ním figuroval Maverick Viňales (Team Calvo), třetí Niccolo Antonelli (GO&FUN Honda Gresini) ztrácel 0,897 sekundy. Jack Miller (Caretta Technology – RTG) byl čtvrtý a Luis Salom (Red Bull KTM Ajo) pátý. V desátém kole zabral Jakub Kornfeil, který se nejdřív časem 1´48,542 sekundy posunul na deváté místo, hned v dalším měřeném kole už byl sedmý a ve dvanáctém se časem 1´48,083 posunul na pátou příčku. V té době ztráce Kornfeil na nejrychlejší čas 1,2 sekundy.

V úvodu závěrečné desetiminutovky havaroval Ital Lorenzo Baldassarri (GO&FUN Honda Gresini), když po chybě vyjel na obrubníky a následně havaroval ve štěrku únikové zóny. U něho je podezření na zlomeninu zápěstí. Po těžkém highsideru spadl také Niklas Ajo (Avant Tecno) a to se štěstím, protože dopadl před motocykl Luise Saloma, který měl co dělat, aby se Finovi stačil bezpečně vyhnout. Kvalifikaci kvůli pádu nedokončil ani Němec Toni Finsterbusch (Kiefer Racing).

V posledních pěti minutách začala skutečná bitva o nejlepší pozice na startovním roštu. A byl to opět Alex Rins, který posunul kvalifikační maximum na hodnotu 1´46,660 sekundy, což byl minutu před koncem o víc jak půl sekundy lepší čas než jaký zajel druhý v pořadí Maverick Viňales. Kvalifikaci nakonec vyhrál Alex Rins před Maverickem Viňalesem a Luisem Salomem. První řada na startu je tak čistě španělská záležitost. Jakub Kornfeil odstartuje do závodu Velké ceny Španělska devátý ze třetí řady.