GP Portugalska – Mistrem světa je Bastianini s Arenasem, Oliveira vyhrál závod MotoGP

Moto3 – Závod

Do 21kol závodu odstartoval z první řady Raul Fernandez (Red Bull KTM Ajo), Jeremy Alcoba (Kömmerling Gresini Moto3) a Ayumu Sasaki (Red Bull KTM Ajo). Z druhé řady vyrazil Tatsuki Suzuki (SIC58 Squadra Corse), Ai Ogura (Honda Team Asia) a Albert Arenas (Gavlota Aspar Team Moto3). Třetí řada a trojice Niccoló Antonelli (SIC58 Squadra Corse), Dennis Foggia (Leopard Racing) a Jaume Masia (Leopard Racing). Penalizaci průjezd dlouhým kolem jezdci #21 Alonso Lopez, #40 Darryn Binder, #50 Jason Dupasquier, #73 Maximilian Kofler, #92 Yuki Kunii, #99 Carlos Tatay, plus dvakrát průjezd dlouhým kolem pro dvojici #5 Jaume Masia, #7 Dennis Foggia, #89 Idham Pawi.

Do zahřívacího kola nevyjel Gabriel Rodrigo (Kömmerling Gresini Moto3), takže musel startovat z boxů. Po startu udržel vedení Raul Fernadez, druhý jel Tatsuki Suzuki, třetí byl Ai Ogura. Lídr průběžného hodnocení Albert Arenas byl čtvrtý, pátý jel Ayumu Sasaki a šestý Jeremy Alcoba. Za tohoto stavu by titul získal Arenas, který nebyl v pozici, která nutně vyžadovala vítězství v závodě. Tony Arbolino (Rivacold Snipers Team) startoval až z předposlední řady a během prvního kola se dostal na sedmnáctou pozici.

Po pěti kolech vedl Raul Fernandez náskokem 1,6 sekundy na druhého Alberta Arenase. Třetí byl Jeremy Alcoba, čtvrtý jel Ai Ogura, který potřeboval závod vyhrát, aby mohl myslet na titul mistra světa. Z Top5 zmizel Jaume Masia, jenž musel absolvovat jedno ze dvou dlouhých kol, penalizace za nezodpovědnou jízdu během sobotních jízd. Masia se propadl na desátou pozici a měl za sebou Tony Arbolina. V šestém kole jel Ai Ogura šestý, protože se před Japonce dostal Turek Deniz Öncü (Red Bull KTM Tech3) a Španěl Sergio Garcia (Estrella Galicia 0,0).

V polovině závodu vedl Raul Fernandez náskokem osmi sekund a vítězství měl plně ve své režii. Skupinu za vedoucím jezdcem závodu vedl Jeremy Alcoba, těsně za ním pak jel Albert Arenas, Tatsuki Suzuki, Sergio Garcia, Ayumu Sasaki, Deniz Öncü a Ai Ogura. Japonec Ogura byl v této fázi závodu mimo šance bojovat o titul a pouze usiloval o titul vicemistra světa. Ital Arbolinu jel jedenáctý a to mu prozatím stačilo, aby sezonu uzavřel jako třetí nejlepší jezdec světa. Dvojice Dennis Foggia a Jaume Masia už absolvovala penalizace, přesto figurovali pár desetin za sedmým Ogurou, který již brzy čelil jejich atakům.

Pět kol před koncem závodu zůstával na špici pole Raul Fernandez, ale hodně divoké to bylo až za ním, protože tam se bojovalo nejen o pozice na stupních vítězů, ale hlavně o titul mistra světa a vicemistra světa. Na druhé pozici jel Dennis Foggia, třetí byl Jaume Masia. Tony Arbolino bojoval s Albertem Arenasem o sedmou příčku a vzhledem k tomu, že Ai Ogura ztrácel a jel desátý, Arbolino byl velkým favoritem na celkové druhé místo. Všichni tak museli jet na sto procent, Arenas navíc nesměl chybovat, jinak by o titul přišel. Havaroval Jaume Masia, který po skvělé stíhací jízdě přišel o stupně vítězů.

V předposledním kole havaroval z páté pozice Tatsuki Suzuki, jemuž se koncovky v poslední době moc nedařily. Na první pozici byl Raul Fernandez, druhý Dennis Foggia a třetí Jeremy Alcoba. Čtvrtý jel Jeremy Alcoba, pátý Sergio Garcia a šestý byl Tony Arbolino. Albert Arenas se propadl na dvanáctou příčku a dostal varování za překročení limitu tratě.

Závod s přehledem vyhrál Raul Fernadez, který je velkým příslibem pro nadcházející ročník. Druhý závod dokončil Dennis Foggia a třetí projel cílem Jeremy Alcoba. Ital Tony Arbolino závod dokončil pátý potom, co startoval z předposlední řady. Italský závodník tímto výkonem vybojoval titul vicemistra světa. Japonec Ai Ogura na titul nedosáhl, navíc závod dokončil osmý a v šampionátu obsadil celkové třetí místo. Mistrem světa pro rok 2020 je Albert Arenas, jemuž stačilo k vítězství dvanácté místo v cíli.