GP Portugalska – Bagnaia slaví vítězství, Salač čtvrtý v Moto2™

Moto2™ - ZÁVOD

Do závodu na 21kol odstartoval z první pozice český závodník Filip Salač (QJMOTOR Gresini Moto2). Po své pravici měl dvojici Španělů Arona Caneta (Pons Wegow Los40) a Pedra Acostu (Red Bull KTM Ajo). Z druhé řady vyrazil Celestino Vietti (Fantic Racing), Manuel Gonzalez (Correos Prepago Yamaha VR46 Team) a Jeremy Alcoba (QJMOTOR Gresini Moto2). Třetí řada a trojice Albert Arenas (Red Bull KTM Ajo), Tony Arbolino (Elf Marc VDS Racing Team) a Sam Lowes (Elf Marc VDS Racing Team).

Po startu najel do první zatáčky na špici pole Aron Canet, druhý byl Filip Salač a třetí Pedro Acosta, který na Salače tvrdě dorážel. Do druhého kola najel jako první Filip Salač, ale postupně se před něho dostal Aron Canet a Pedro Acosta. Havaroval Bo Bensneyder (Pertamina Mandalika SAG Team), který se dostal do kontaktu s Alonsem Lopezem, který byl následně penalizován dvěma dlouhými koly podobně jako za ulitý start Borja Gomez. Dvě dlouhá kola absolvoval také Celestino Vietti.

Po pěti kolech závodu jel na špici pole Pedro Acosta, jehož následoval Aron Canet a Manuel Gonzalez. Na čtvrtém místě pokračoval Albert Arenas, pátý jel Filip Salač, který byl v jednu chvíli delší na brzdy a přišel o pozici v Top3. Na vedení v tu chvíli ztrácel dvě sekundy, na čtvrtou pozici něco přes desetinu. V sedmém kole ostatním výrazně ujela vedoucí dvojice jezdců Pedro Acosta a Aron Canet. Oba jezdce dělila necelá desetina a na třetího Gonzaleze měli náskok ve výši 1,5 sekundy.

V devátém kole figurovali na špici závodního pole stále stejní dva jezdci – Pedro Acosta a Aron Canet. Oba jeli těsně za sebou a Canet zatím na vedení neútočil. Třetí byl Tony Arbolino, jemuž na vedení chybělo 1,4 sekundy. Na čtvrté pozici pokračoval Manuel Gonzalez, pátý jel Albert Arenas a šestý Filip Salač, který měl sedm desetin za sebou týmového kolegu Jeremy Alcobu.

V polovině závodu vedl Pedro Acosta, který si najel tři desetiny na druhého Arona Caneta. Třetí Tony Arbolino ztrácel 1,4 sekundy a desetinu za sebou měl Manuela Gonzaleze. Filip Salač překonal Alberta Arenase a posunul se na pátou pozici, odkud na čtvrtého jezdce v pořadí ztrácel necelých šest desetin. Salač tak stále bojoval o pozici na stupních vítězů. Sedm kol před koncem závodu Salač snížil ztrátu na Gonzaleze na rozdíl čtyř desetin. Havaroval Darryn Binder (Liqui Moly Husqvarna Intact GP) a o něco později spadl Alonso Lopez.

V sedmnáctém kole závodu zůstávalo pořadí na předních příčkách stejné. Vedl Pedro Acosta, jehož těsně následoval Aron Canet. S odstupem jedné sekundy byl třetí Tony Arbolino, čtvrtý jel Manuel Gonzalez, jehož už atakoval Filip Salač, který španělskému jezdci dýchal na záda. V osmnáctém kole Salač Gonzaleze předjel a posunul se na čtvrté místo odkud ztrácel na třetího Arbolina 2,5 sekundy. V závěru zajížděli hodně rychlé časy vedoucí dva jezdci, což slibovalo napínavou podívanou v boji o vítězství v závodu portugalské Grand Prix. V nájezdu do posledního kola dělilo vedoucí dva jezdce devět deseti, což byl rozhodující náskok Acosty.

Úvodní závod sezony 2023 MS silničních motocyklů vyhrál v třídě Moto2™ Pedro Acosta, který porazil Arona Caneta rozdílem 1,358 sekundy. Na třetí pozici skončil Tony Arbolino. Výborné čtvrté místo si na konto připisuje český závodník Filip Salač, který do závodu startoval z pole position. „S odvedenou prací jsem opravdu spokojený,“ uvedl Filip Salač. „Víkend jsme dokončili mnohem lépe, než jsme očekávali, při pohledu na průběh testování. Musím říct, že nebylo snadné startovat z pole position, byl jsem pod velkým tlakem, protože to bylo poprvé. V první části závodu jsem se snažil příliš netlačit na pilu, abych se vyvaroval chyb, ale pak jsem se cítil dobře a podařilo se mi zlepšit tempo a získat zpět pozice. S tímto čtvrtým místem jsem spokojený a na tento výsledek navážeme v Argentině!“
Top5 uzavřel Manuel Gonzalez. Penalizaci v podobě ztráty jedné pozice dostal desátý Jeremy Alcoba, který opakovaně překročil limit tratě.