GP Malajsie – 80.pole position kariéry slaví Márquez, po penalizaci ale startuje sedmý

MotoGP – 3.volný trénink

Jezdci královské kubatury jeli hned od začátku na hladkých pneumatikách a snažili se za to pořádně vzít dřív než začne pršet, dráha ale ještě nebyla v ideální kondici, takže časy po patnácti minutách nedosahovaly maxim pátečního druhého tréninku. Na první pozici byl s časem 2'00,640 Maverick Viňales (Movistar Yamaha MotoGP), druhý Marc Márquez (Repsol Honda Team) ztrácel 0,173 sekundy, třetí Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR) byl o 0,685 sekundy pomalejší. Časy do jedné sekundy měli Andrea Iannone (Team Suzuki ECSTAR) a pátý Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP). Náhradní jezdec za Jorge lorenza, Michele Pirro (Ducati Team), zajel patnáctý čas 2'02,108 sekundy. Český závodník Karel Abraham (Ángel Nieto Team) měl na kontě jednadvacátý čas 2'03,139 sekundy.

Patnáct minut před koncem tréninku vedl tabulku časů Marc Márquez s kolem za 2'00,476 sekundy. Druhý Maverick Viňales tlačil na pilu a rozdíl mezi oběma držel na několika tisícinách sekundy. Na třetí pozici se posunul Dani Pedrosa (Repsol Honda Team), čtvrtý byl Alex Rins a pátý Danilo Petrucci (Alma Pramac Racing). Karel Abraham byl s časem 2'02,871 sekundy jednadvacátý. Ve střední části tréninku také pár jezdců skončilo na zemi, nicméně bez větších škod na technice – Jordi Torres, Xavier Simeon (oba - Reale Avintia Racing) a Michele Pirro.

V posledních pěti minutách týmy nasadily měkké směsi a časy šly rapidně dolů. Jako první se dostal pod dvě minuty Dani Pedrosa, který tři minuty před koncem tréninku nastavil 1'59,599 sekundy. Španěl ale nebyl jediný, protože nejrychlejší kola mělo rozjeto hned několik závodníků. O přímý postup do Q2 už přišel Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini), naopak provizorní desátou postupovou pozici držel Álvaro Bautista (Ángel Nieto Team). Vše měla rozhodnout až ta poslední měřená kola.

Třetí trénink vyhrál časem 1'59,231 sekundy Maverick Viňales, který rozdílem 0,026 sekundy překonal druhého Marca Márqueze. Třetí je se ztrátou 0,144 sekundy Jack Miller (Alma Pramac Racing), čtvrtý je Dani Pedrosa a pátý Johann Zarco. Přímý postup do Q2 má také Alex Rins, Danilo Petrucci, Andrea Dovizioso, Valentino Rossi a Andrea Iannone (Team Suzuki ECSTAR). Karel Abraham zajel dvacátý čas 2'01,385 sekundy a nastoupí do první kvalifikace.